Esnaf Patladı

 Partiler seçim beyannamelerini açıkladılar. 7 Haziran’a göre grubu olan 4 siyasi partide de hemen, hemen yeni bir şey yok. Zaten olmasının da, beklenmemesi lazımdı.

Seçimden hemen sonra yapılacak siyasilerin tabiriyle, yenilenme seçimlerine daha 6 ay önce açıklanmış beyannamenin, üstüne ne konulabilinirdi ki?

4 partinin seçim beyannameleri, çalışanları ve emeklileri ilgi merkezlerine almış. Buda gösteriyor ki, siyasi partilerin teknik kadroları üretimi aksatacak düzenlemelerin, ekonomiye yapacağı etkiyi hesap etme zahmetine girmemişler.

Ekonomi vaatlerinin asgari ücret ve emekli maaşları üzerinden verilmesi, siyasetin hâlâ Real ekonomiyi okuyamamasının en büyük göstergesi değil midir?

Türkiye Haziran öncesi seçim atmosferine girdiğinden bugüne kadarki geçen sürede, üretim ünitelerinin neredeyse durma noktasına geldiğinden ne yazık ki, Ankara’nın haberi olmamış.

Doların yükselmesiyle artan hammadde girdi maliyetleri, yine dövize endeksli kiraların maliyete yansıması zaten zorda olan esnafı iyice dibe itmiş vaziyette.

Özellikle üretimlerini Güneydoğu ve Suriye’ye göre yapan işletmelerin neredeyse tamamı iflasın eşiğine gelmiş durumda.

Bazı meslek gruplarında ise durum vahim ötesi haline gelmesine rağmen, bürokratların kaprisleri on binlerle ifade edilen kesimleri yok olmaya zorluyor.

25 Mayıs büyük esnaf buluşmasında, Sayın Cumhurbaşkanı’nın servis esnafına yönelik plaka açıklamasından sonra, durdurulan yol belgeleri sonucu yaklaşık 25 bin servis aracı, 4 ay boyunca çalışamaz hale geldi. Birde buna okulların bir ay gecikmeli açılması eklenince, İstanbul’un tüm servisçi esnafı fiilen battı.

Halen 40 bin esnaf, Cumhurbaşkanı’nın emrine rağmen, iki bürokratın keyfini bekliyor.

Aşağıdan haberi olmayan siyasilerde lüks salonlarda beyanname açıklıyor.

Esnaf ve Sanatkârlar, sokak tabiri ile fiilen patlamış vaziyette.

Sokağa ne zaman yansıyacak bekleyip göreceğiz…

YORUM EKLE