Ermenistan'da PAPA -PUTİN kapışması mı?

Rusya federasyonunda Soçi kış olimpiyatları başlar başlamaz Avrupa bir kurnazlık yaparak işi oldu bittiye getirip Ukrayna'yı Rusya'dan koparmayı hesap etmişti. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı ve olimpiyatlar biter bitmez Putin harekete geçerek Ukrayna'daki ayrılıkçı gruplar üzerinden olaya müdahale etti. Kırım bağımsızlığını ilan ederek daha sonra bir oldu bitti iile Rusyaya bağlandı. AB bu gelişmeleri hesap edememiş Ukrayna'yı, Rusya'dan koparmaya çalışırken elini kolunu Rusya'ya kaptırmış oldu.

Gelişmeler adı konmamış savaş çerçevesinde devam ederken AB sürekli Rusya'ya karşı yeni cepheler açmakla meşgul oldu. Kazakistan'ı denedi olmadı Kırım Türkleri üzerinden provokasyonlar yaparak Türkiye'yi ve Türk dünyasını Rusya'ya karşı harekete geçirmek istedi olmadı. Papa bizzat Türkiye'ye gelerek bu konuları konuştu ve Erdoğan Putin ittifakını bozmaya çalıştı. Ortodokslar arasında Putini yalnızlaştırmak için Bartelemoyu ziyaret etti. Ermenistan sınır kapılarının açılması yönünde basına demeç verdi. Papa Ermenistan üzerinden Putine göz dağı vermiş oldu Türkiye'den. Putin bu hamleyi savuşturabilmek için 24 Nisanda Ermenistan'da olacağını ifade etti, zira Papa 24 nisan ayinini Revanda yaparak Rusya'ya karşı Ermenistan hamlesini başlatacaktı. Putin bu kartı erken fark etti ve Papanın önünü kesti. Ukrayna konusunda Rusya'ya karşı bekleneni veremeyen AB-Papa harekatı Rusya'ya uygulattığı ambargonun semeresini beklemeye başladı. Türkiye'den bir çok analist uzman Papa Putin rekabetinin Ermenistan üzerinden hangi aşamalara geldiğini göremedikleri için Papanın da Putinin de 24 nisan açıklamalarına bir anlam verememişti. KAFKASSAM bu konudaki görüşlerimizi her platformda dile getirdik.

Azerbaycan'da 1. Avrupa oyunlarının açılışına Putin, Erdoğan dışında batıdan hiç bir liderin gelmemiş olması bu oyunlar zarfında ve ya Soçi olimpiyatlarının biter bitmez meydana gelen olay gibi bir hamlenin olacağı şüphelerini kuvvetlendirmişti. Şimdi daha oyunlar bitmeden Bakü'de beklenen kargaşa geçim derdiyle inim inim inleyen Rusya'da ambargodan dolayı meydana gelen kısmi ekonomik krizden azami etkilenen Ermenistan'da isyana dönüşen gösterilerin önünün açmış oldu.

Ermenistan'da yaşanan protesto eylemleriyle çalkalanıyor, hükümetin enerji ücretlerine 7 dram zam yapmasına tepki çığ gibi büyüyor. Gözükenin dışında eylemlerin altında yatan bir çok sebep olduğu her geçen gün daha da kendini gösteriyor. Ukrayna'da meydana gelen olaylar Ermenistanlı eylemcilere örnek teşkil ederken uyguladıkları yöntem İstanbul gezi olayları ve Meydan hareketini örnek alıyorlar.

İlk protesto dalgası geçen haftanın sonlarından Erivan'ın merkezindeki Özgürlük Meydanı'nda başladı. 5 bine yakın protestocu hükümetin elektriğe yapmış olduğu zamma ilişkin kararının iptalini talep ediyordu. Fakat haftanın ilk gününden itibaren olaylar daha sert düzleme geçti. Protestocular hükümet binalarının ve Başkan ikametgahının yerleştiği Bagramyan caddesini kapatarak burada oturma eylemine başladılar. Sarkisyan protestocuların kendi aralarında seçtiği bir heyet ile görüşmeyi kabul etmesine rağmen, protestocular bu teklifi kabul etmeyerek sonuna kadar mücadele edeceklerini bildirdiler. Gece yarısı güvenlik güçleri tazyikli su ile kalabalığı dağıtma girişiminde bunmasına rağmen kalabalığı dağıtamadı. Fakat 230 kişi gözaltına alında yaralıların sayısı ise tespit edilemedi.

Ermeni halkı iç çekişmeler ekonomik kriz, 2015 24 nisanından fazlasıyla beklenti içine girmelerine rağmen hiç bir şey elde edememenin hayal kırıklığı ile her bir fırsatta öfkesini kusan bir toplum haline doğru hızla dönüşmekteydi.
Vücut kimyası bozulmuş kızgın kitleler umudunu yitirmiş toplumlar umulmadık zamanlarda kitlesel eylemlere kalkışabilirler. İşte bu psikoloji toplum mühendislerini harekete geçirdi. Ermenistan'da meydana gelen ve hala devam eden bu eylemler hakkında çok şeyler söylenecek ama her şeyden önce masum olan bu kitle hareketi eğer bir kaç gün daha sürerse dış etkiye açık bir olaya dönüşecek. Gezi olayları ve meydan harekatının karması bir hareket Bagramyan olayı diyeceğimiz bu olay yakın bir zamanda anlaşma yoluyla halledilemezse Ermenistan açısından son derece kritik bir noktaya gelecektir. Olay Ukrayna'da baş edilemeyen Rusya'ya karşı bir harekete dönüşebilir, hatta Azerbaycan AB tarafından Ermenistan'a haklı gerekçesi olan Karabağ meselesi üzerinden harekata geçirtilebilir. Uluslararası meşruiyet açısından Azerbaycan son derece haklı iken meydana gelen bu kargaşadan istifade ederek elde edeceği topraklar zamanla Azerbaycan'ın başını ağrıtabilir. Azerbaycan bu süreçte gelişmeleri iyi okuyup oluşacak yeni sürece göre barış yoluyla topraklarını kurtarabilir. Azerbaycan bu gelişmeler karşısında soğuk kanlılığını muhafaza etmelidir. AB-Papa ittifakının Ermenistan üzerinden Rusya'ya cephe açmaya çalışması şimdilik kaydıyla Azerbaycan'a hiç bir fayda sağlamaz. Fakat Rusya Ermenistan üzerinden kendisine karşı girişilen bu hamleyi eğer Azerbaycan ile dengelemek isterse ki bu ihtimal dahilindedir O zaman Azerbaycan BM kararları doğrultusunda ve hukuk çerçevesinde Türkiye'nin bilgisi dahilinde hareket etmelidir. Artık Ermenistan bu olayları bastırsa bile Rusya'ya Putine karşı gelişen olayların önünü alma şansı her geçen gün azalmaktadır.

Bu yılın başında 12 Ocak'ta Ermenistan'ın Gümrü şehrinde 102 sayılı Rus askeri üssünde görevli bir Rus askeri bir ailenin yedi üyesini öldürmesi olayı üzerine kentteki toplu hareketliliği ile açıktan başlayan Rusya karşıtı gösteriler ile toplum yavaş yavaş daha büyük olayları hazırlanıyordu. Bu bağlamda değerlendirdiğimizde ABD Devlet Sekreteri Yardımcısı Victoria Nulandın Ermenistan'a yaptığı ziyareti unutmamak gerekiyor. Ukrayna'daki meydan olaylarında doğrudan iştirak etmiş, mitinglere katılanlara kumanya dağıtarak destek olmuş olan Nuland, o zaman Ermenistan'da Batı fonlarının desteklediği Ermeni STK temsilcileri ile kapalı kapılar arkasında görüşmüştür. Artık o zaman, uzmanlar bu görüşmenin sonuçsuz kalmayacağını Batı'nın kaos ve kargaşa planlarının sonraki kurbanı olarak Ermenistan'ı gösteriyorlardı. Örneğin, ABD eski Başkanı Ronald Reagan'ın yakın çalışma arkadaşı Paul Craig Roberts bu planları açıkça beyan ederek şöyle demişti: "Bizde (yani ABD'de) geçen yıl Ukrayna'daki darbenin aynısının Ermenistan'da gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bu, Washington'a eski SSCB terkibinde olan daha bir ülke topraklarında askeri üs kurma imkanı verecek. " Craig Roberts'in sözlerine göre," Victoria Nuland'ın Ermenistan ziyaretinin amacı, politikacıların rüşvet ile elde edilmesi, STK'ların destelenmesi ve insanların sokaklara çıkarılması sonucunda Ermenistan'da darbeye zemin hazırlamaktır ". Bu zemin hazırlanırken geçim sıkıntısı çeken Ermenistan vatandaşı Ermeninin başına geleceklerden haberi bile olmadığı gibi ağır hayat şartları altında omzuna binen yük daha da artmıştı.

Putin'e karşı olduğu ileri sürülen bu masum hareket Sarkisyan'ın durumu iyi yönetmesiyle geçici olarak yatıştırılabilir, hatta elektriğe yapılan zam geri alınabilir ama ülkede acil reformlar yapılmazsa Ermenistan için kara günler kapıya dayanmış demektir.

Dış etkilerin var olduğunu kabul etmekle beraber Ermenistan'ın iç işleri ekonomik yapısı Karabağ'ın fazlasıyla Ermenistan'ın sırtında yük olması birlikte değerlendirildiğinde Ermenistan ya daha fazla baskıcı bir cumhuriyete dönecek ya da bölgede sorunlu devlet olmaktan çıkıp sorumlu devlet olacak. Sarkisyan bunu başarabilir.

Dr. Hasan Oktay

YORUM EKLE