Ermeniler Azerbaycan'lı çalışandan ikinci Hrant Dink yaratmak niyetinde

Ermeniler kendi çirkin niyetlerine ulaşmak için onun cenaze törenini bile düzenleyip, sorumluluğu Azerbaycan'ın üzerine yıkmak planından bile çekinmezler.

Bir süre önce Türkiye Ermenilerinin Tribünü kabul edilen "Agos" gazetesinde Azerbaycan basınına karşı yeni karşı propaganda kampanyasına start verildiği ile ilgili yerel medyada yazılar çıkmıştı..

Konuyla ilgili yayınlanan makalenin yazarı Fatih Gökhan Diler, Azerbaycanlı yazarlar Elnur Eltürk ve Elnur Hidayetoğlu adı geçen gazeteci hakkında kötü niyetli ifadeler kullandıkları için, gazete onun savunmasına dayanarak: "Biz emekdaşımız Arzu Geybullayevin ağır bir kampanyaya maruz kaldığını düşünerek, onun hayatının tehlike karşısında kalmasından endişeleniyoruz. Kamuoyunu, gazetecileri ve medya kurumlarını, hemkarımızı hedef alan saldırılar karşısında sessiz kalmamaya çağırıyoruz " açıklaması yaptı.

"Agos" gazetesinde yayımlanan makalede kaydedildiğine göre, Azerbaycan'da yayımlanan aznews.az, musavat.com, modern.az vs. siteler Arzu Geybullanı düşman basınında çalışmakla itham ediyorlar.

Bundan sonra Türkiye Ermenileri bu konuyu tekel ve aynı görüşte olan diğer yayınlarda da yaygınlaştırabilirler. Bugün Ermenilere hizmet eden "odatv.com"da da güya A.Geybullanın Azerbaycan medyası, daha doğrusu, gazetecileri tarafından ölümle tehdit edildiği iddia edilmektedir.

Saçma ve anlasılamayan bir iddia ile çıkış etmeyin arkasında hangi konuların durduğu bellidir. Türkiye Ermenileri A.Geybulladan Azerbaycan medyasına karşı istedikleri planlarını hayata geçirmeye çalışıyorlar. A.Geybulla ise henüz kendinde cesaret bulup Azerbaycan gazetecileri tarafından ölümle tehdit edildiğini diyemez, gerçeği söylemekten çekiniyor. Çünkü Ermenilerin ekmeğini yiyor, Ermenilerin talimatlarını yerine getiriyor.

Çünkü Ermeniler için A.Geybullanın ne bilgisi, ne de deneyimi, ne de yetenek önemli. Bunlar Ermeniler için ikinci plandadır. Ermeniler için temel gösterge onlara rağbet ve anti Azərbaycan eğilimli olmaktır ki, bu da A.Geybulla'da olduğundan Ermenilerin yanındadır. Ermeniler Azerbaycan-Ermenistan üzere yaptığı çalışmalarla tanıştıkları için onu "Agos" a davet etti. Bunu A. Geybullanın kendisi de itiraf etti.

2009 yılından küçük ölçekli projelerde daha çok öğretici olarak katılan A.Geybulla tabii ki, Ermenilerin çıkarlarını savunma ettiğinden onların beğenisini kazandı. 2011 yılında "Imagine Center for Conflict Transformation" adında örgüte katıldı. 2007 yılında kurulan ve sorunların çözümü üzerinde çalışılan bu merkez sadece ayrılıkçıların çıkarlarına ediyor. Ermenilerin ağına düşen Azerbaycanlı gazeteciden istihbaratçı gibi de yararlanabiliyor, belki de yararlanmaktadırlar.

Avrupa'da eğitim gören A.Geybulla Türkiye'nin daha tanınmış medya organlarında çalışabilirdi. Onun "Agos" da çalışması, Ermeni yöneticilerinin teslimatlarını yerine getirmesi de gerçektir. "Agos"da Türkler de çalışırlar. A. Geybulla daha çok bunu esas getirerek kendisine hak kazandırır, onu bu konuda itham edenlere cevap veriyor..

Ama eğer onlar da A. Geybulla gibi Türk dünyasına dokunacak, onu aşağılayan, işgalci Ermeni çıkarlarını koruyan yazılar yazıyorlarsa, (bunda şüphe yoktur) demek ki, asıl Türk değiller. Türkleşmiş Ermenilerdir ki, onlar Türkiye'de yeterince saydadırlar. Ad ve soyadlarını değiştirseler dede antitürk hasletlerini değiştirmezler.

A.Geybulla'nın Azerbaycan medyası tarafından ölümle tehdit edilmesi olayına gelince, bu sadece iddia edilecek bir konudur, kendisi de anlaşılmayan. A.Geybulla Azerbaycan medyası için önemli bir kişi değil ki, onun ölmünə ferman verilsin. Azerbaycan medyasında sadece onun "Agos"da çalışmasını kınayan görüşler yayınlanmıştır.

Daha çok tanınmış gazeteciler Elnur Eltürk ve Elnur Hidayətoğlu'nun onun hakkında söylediklerini esas edenler bu gazetecilerin çalıştırdığı fikirlere yeniden göz salsalar iyi olurdu. A.Geybulla ilgili gazetecilerin görüşlerinde hiçbir tehdit yoktur, sadece kınama var, öznel fikirlerdir. Bu kınama milletini ve halkını sevmekten, toprağa bağlılıktan kaynaklanıyor.

Çünkü hiçbir mazeret Azerbaycanlının Ermeni medyasında çalışmasına haklı olamaz. A.Geybulla eğer çalıştığı projelerde Ermeni işgalciliğini ifşa etseydi, o bugün "Agos"da çalışmazdı. Azerbaycan medyasında herhangi bir Ermeni çalışsaydı ve kendi ülkesine karşı makalelerle çıkış etseydi, Ermeniler tarafından daha ağır biçimde kınanırdı.

Anlaşılan Ermeniler bu gibi küçük meseleleri Türkiye basınında şişirtmekle A.Geybulladan ikinci Hrant Dink yaratmak niyetinde.
Ermeniler kendi çirkin niyetlerine ulaşmak için onun ölümünü de gerçekleştirip, sorumluluğu Azerbaycan'ın üzerine yıkmak planından bile çekinmezler. A.Geybulla'nın hayatına tehlike öyle Ermenilerden gelebilir, Azerbaycan'dan yok. Hrant Dink'in öldürülmesinden Ermeniler çok kazandılar.

Onların ikinci kazanılacak adamı A.Geybulla olabilir. Ola ki, Ermeni istihbaratçıları A.Geybulla'nın hayatına tehlikenin Azerbaycan'dan olabileceğini onun beynine enjekte, onu Avrupa manşetlerinde çıkartsınlar.

Muhtemelen A. Geybulla da Ermenilerin talimatını yerine getirip Avrupa'nın muhteşem manşetrinde Ermeni gazetesinde çalıştığı için Azerbaycan'dan tehdit edildiğini dünyaya beyan edecek. Beklemeye mecburuz ...


Bu arada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eski danışmanı Qeybulla Qeybullayevin kızı olan Arzu Qeybulla gerçekten de çalıştığı "Agos" gazetesinde Azerbaycan aleyhine birkaç makale ve fikirlerle yapıldı.

Hatırlatırız ki, bu gazete 2007 yılının Ocak ayında İstanbul'da gazete ofisinin önünde belirsiz şahıs tarafından öldürülen Ermeni asıllı Türk gazeteci Hrant Dinke aittir.
YORUM EKLE