En azından Türkiye'de mazbata para ile satılmıyor

Türkiye tekrar seçime gidiyor.

Bu seçimler Türkiye'de siyasi manzara değişecek mi?

Ekonomik krizle baş başa kalmış ülkede tekrar seçimler ne kadar makuldür?

Tabii, koalisyon olmadığı için tekrar seçimlerden kaçınmak mümkün değildi. Ama Türkiye'nin ekonomik açıdan zayıf düşmesini dört gözle bekleyenlerin eline fırsat vermek ve nasıl derler düşmanı sevindirmek sorumluluğunu omuzlarına alan siyasi partiler kendi çıkarları için ülkenin bu zor durumunda bile siyasi birliğe gitmek yeteneği göstere bilmediler.

Tek siyasi yönden değil, ekonomik açıdan da Türkiye'ye yük olacak bu seçimlerden Türk halkı ne kazanacak? Siyasi partilerin kendi hırslarını öne çıkarması ve ülkeyi terörün caynağından iken tekrar seçime sürüklemesi siyasi sebatsızlıkdan başka bir şey değildir..

Ama olan olmuş artık...

Öyleyse tekrar seçimler Türkiye'ye ne verecek?

Aslında, bu seçimlerde Türkiye'nin siyasi manzarası o kadar da değişmeyecektir.

Bundan önceki seçimlerde hoşgörülü ve liberal görünmeye çalışan, böylece ciddi ses yüksekliği elde eden HDP kısa sürede nasıl derler maskesini düşürdü. Avrupa'nın çeşitli siyasi çevreler ile görüşmeler yaptı Türkiye'nin PKK'ya yönelik operasyonlarını durdurmaya çalışan HDP aslında, bu terör örgütünün siyasi kanadı olduğunu bir kez daha ortaya koymuş oldu.

Bundan önceki seçimlerde bazı Türk aydınlarının "HDP barajı geçmezse, ülke kan gölünde boğulur" demesi ve bu yönde konuşmalar yapmasını izlemiştim. Buyursunlar, HDP barajı geçti, ama ülke yine ve daha fazla kan gölünde boğulur. Demek ki, ülkeyi yıkmak isteyenlerle "daha yumuşak davransak o da geri çekilir" düşüncesiyle davranmak kendini doğrultmadı. Vicdanı olmayanın vicdanına hitap etmekle huzurlu siyaset yürütmek isteyenlerin siyaseti iflas etti.

AKP bu seçimlerde muhtemelen az da olsa, aldığı seslerde artış elde edecek.

Çünkü bu dönemde Suriye'de yürüttüğü askeri operasyonlara göre yine de takdir almış gibi görünüyor. Özellikle AKP iktidarı Irak'ta yaptığı yanlışı Suriye'de etmedi. Türkmenler Suriye'de tek bırakılmadı. Diğer yandan bazı Batı ülkelerinin muhalefetine rağmen, Suriye'de PKK ya karşı verdiği mücadele AKP iktidarının seslerine iyi anlamda etkileyecektir.

Tabii, bu dönemde Türkiye'de doların bahalaşması, bir doların 3 liradan satılması, ekonomik kriz vatandaşı memnun etmedi. Ama son dönem Türkiye'de yaşanan terör olayları bence bu ekonomik krizi gölgede bırakmış gibi gözükür.
MHP'nin oylarının artacağını düşünmek neredeyse mümkün değildir. Bu süre zarfında HDP ve açılım sürecini hedef seçen ve politikasını bu iki hedefe "yok" demekle sınırlyan MHP ciddi yürüyüşler edemedi ve bu yüzden de tercihlerde MHP'nin alacağı seste ciddi değişikliklerin olacağını düşünmek biraz zordur.

Aslında, son seçimlerde en fazla kalp ağrısı ile izlenen manzara CHP-ninki oldu. "Siyasette her şey mübahtır" deyiminin de sınırlarını aşan CHP'nin Fethullah mediyasında tebliq olunmasını izlemek hiç de hoş değil. Ben TC vatandaşı değilim, ama uzaktan izlənimlərimdən diyorum ki, galiba GÜLEN'ciler bu seçimlerde CHP- ye oy verdi. Gülen Tv- lerinin ve qəzəetlərinin CHP ni tebliğ etmesi bu partinin geçici de olsa seçimlerde oy kazanmasında artışa sebep olabilir, ama Batıdan yönetilen bir kuvvetin yandaşı olmak Atatürk'ün ideyallarına aykırıdır. Atatürk Türkiye'nin söz sahibi olmasını ve kimsenin buyruğu ile oturup kalkmasını istemezdi. Ama CHP bugün partiyi bir buyruk kulunun esiri etmekte ısrarlı görünüyor. Bu da CHP- nin gelecekte Türkiye siyasi sahnesinde alacağı rolün ciddiyetini şüphe altına alır.

Gönül isterdi ki Türkiye'de tekrar seçimleri olmayaydı ve siyasi partiler bir araya gelip ülkenin geleceğini daha çok düşünmüş olsalardı. Ne yazık ki, tekrar seçimler kaçınılmaz oldu... Ama her şeye rağmen ülkede siyasi iradenin olması, seçimlerin demokratik geçmesi vatandaşın umudunu canlı tutuyor.

En azından Türkiye'de mazbata para ile satılmıyor.

Ne yazık ki Azerbaycan hakkında bunu söylemek mümkün değil. İki ay sonra Azerbaycan'da da parlamento seçimleri olacak. Ama şimdiden kimin milletvekili olacağı bellidir. Azerbaycan'da bir millet vekili mazbatasının fiyatı herkese bellidir. 2 milyon dolar ... Ver ve milletvekili sandalyesine sahip ol ...

Ama şimdilik Türkiye'deki 1 Kasım seçimlerini bekleyelim.

Azerbaycan'daki seçimler hakkında bundan sonra konuşuruz.

yagmurzumrud@gmail.com

YORUM EKLE