Emre Mor

A Milli Takımımızın oynayacağı Ukrayna ve İzlanda maçları öncesi EURO 2016 sırasında ve sonrasında yaşanan tartışmalar hat safhalara ulaşarak devam etti. Tartışmaların tarafları Milli Takım etkilenmesin diye konuşmak istemiyorum dedikçe basının haklı ve meraklı ısrarı edilen cümleler tarafları ve ortamı iyice gerdi. 
Beni tanıyanlar ve yazılarımı takip edenler Fatih Terim’ i daha önce sürekli olarak ne kadar sert eleştirdiğimi bilirler. Ancak bu süreçte ve konuda tek suçlunun Fatih Terim olmadığını ve belki de haklı olduğunu düşünüyorum. 
EURO 2016’ da gösterilen kötü performans ve (prim) krizinin sonucu olarak Fatih Terim, o kadroda yer alan ve Milli Takıma bugüne kadar büyük katkılar yapan adeta kemiğini oluşturan futbolculara 2018 Dünya Kupası eleme grubu maçlarında yer vermedi. Özellikle bu futbolculardan birinin Rüya Takım diye lanse edilen Barcelona forması giyen ve oldukça da formda olan Arda Turan olması bu durumu büyük bir kriz haline dönüştürdü. 
Bu konuda benim en büyük merakım olayın bütün aktörleri basına yaptıkları açıklamalarında herkes her şeyi biliyor diyor ancak kimse hiç bir şey bilmiyor. Bir an evvel bu konuların kapanması gerekiyor. Şahsi olarak ben Fatih Terim’ i beğenmiyorum ve artık Milli Takımın başında olmasını istemiyorum. Ancak Milli Takımın başında olduğuna ve gitmeyeceğine göre ülke futbolumuzun geleceği adına sevsek de/sevmesek de, istesek de/istemesek de kendisine ve kararlarına saygı duymak mecburiyetindeyiz. 
Gelelim Ukrayna maçına, ben Fatih hocanın çıkardığı kadroyu bir eksiği ile beğendim ve kriz nedeniyle oluşan kadroda ki gençlik ateşinin doğru yönetilirse tutacağına inanıyorum. Bugünkü tabloda Volkan Şen bir kanat da Emre Mor diğer kanat da Türk Milli takımında muhakkak olmalı ve vazgeçilmemelidir. Bu maçta görüldü ki Hakan Çalhanoğlu sol kanat da verimli olmuyor ve istediklerini sahaya yansıtamıyor onu da kesinlikle 10 numara pozisyonunda serbest oynatmamız gerekiyor. Enes Ünal muhakkak üstünde durmamız ve ısrarla oynatmamız gereken bir oyuncu inanıyorum ki bundan 10 yıl sonra Türk Milli Takımlar tarihinin en çok gol atan oyuncusu olacaktır. Tolga Ciğerci müthiş bir görev adamı ve kendini biraz daha geliştirirse çok önemli bir oyuncu haline gelecek. Ozan Tufan zaten tam bir görev adamı ve kendine iyi bakıp, iyi çalışarak hak ettiği değeri  görmeyi kendi istemeli. Serdar Aziz, Kaan Ayhan ve  Okay Yokuşlu genç, geleceğe damga vurabilecek bir milli takım doğuyor. 
Dünya futboluna her 5-10 yıl da çok büyük 1-2 yıldız geliyor. Yakın geleceğe bakarsak Zidane, Birezilya’lı Ronaldo, Ronaldinho, Eto’o, İbrahimoviç, Messi ve Ronaldo’ yu örnek sayabiliriz. Benim gördüğüm ve bana genç ve çok başarılı yıllar geçirecek bir Milli Takımın doğuşunu gösteren en büyük olay başlı başına Dünya futbolunun belki de yeni Messi’ si olacak olan Emre Mor’ dur. Ukrayna karşısında ki hırsı, isteği, başkaldırışı ve Takımını ayağa kaldırışıyla Yüce Allah’ ın Dünya futbolunun önümüzde ki 10-12 yılına damga vuracak yıldız olan Emre Mor’ u Türk’lere nasip ettiğini gördüm. Ve Emre Mor’ un en büyük şansı B. Dortmund’ a yaptığı transferdir. Bu transfer konusunda onu doğru yönlendirenlerde bir teşekkürü hak ediyor. 
Şimdi ben diyorum ki eğer Emre Mor, kendine iyi bakar, şımarmaz, futbol dışı hayatla uğraşmaz ve iyi bir profesyonel olursa Milli Takımın başında kim olursa olsun yanına Enes Ünal, Ozan Tufan, Tolga Ciğerci ve Hakan Çalhanoğlu’ nu da alarak önümüzde ki 10 yıl içinde Türk Milli Takımına bir kupa kazandırır. (İNŞALLAH)        
YORUM EKLE