Ekonomik kriz oluşturuluyor

 

Akıl alır gibi değil, Türkiye birçok sahada mengeneye sıkıştırılmışken bizzat devlet bankaları tarafından adeta ekonomik kriz teşvik ediliyor. 

Bu hengâmede de, alınması gereken tedbirler alınmıyor, alınan kararlar uygulanmıyor veya iş işten geçtikten sonra uygulanmaya sokuluyor.  

Türk ekonomisinin en önemli taşıyıcı kolonları yavaş, yavaş kurumsallaşmaya başlamış tarım işletmeleri ve ufak sanayi işletmeleridir. 

Aylardır tarım işletmeleri ile ilgili tedbirler alınamadı. Hâlbuki kriz baş göstermeye başladığı zaman başta tarım üreticilerinin Ziraat bankası ve tarım kredi kooperatifleri yapılandırılsaydı bu kış hem üreticiler hem de vatandaş tarafından çok rahat geçecekti. Neyse ki, geçte olsa problem fark edildi. Uygulamaya geçmese de, üreticinin kafası rahatladı. Piyasalarda hemen karşılık verdi. Doların düşmesindeki faktörlerden biride tarım kesiminin ihtiyaç duyduğu sıcak paranın ötelenmesidir. Göreceksiniz uygulamaya başlar başlamaz ürün fiyatlarda düşecektir. Hele ki, adam gibi bir hal yasası çıkarsa ve üretici merkezli toptan satış imkanları yasayla sağlanırsa gözle görülür, elle tutulur sonuçlarla herkes mutlu olur. Tarım üreticisi de, kurumsallaşır. 

Peki, tarım kesimine yapılanlar neden esnaf kesimine yapılmıyor? Türkiye ekonomisini idare edenler esnaf kesiminin sosyal patlamanın eşiğinde olduğunu fark etmiyorlar mı? Elbette fark ediyorlar. Peki, neden alınması gereken tedbirler alınmıyor. 

Hala ekonomi bürokrasisindeki alçaklar esnaf üzerinden bir kriz beklentisi içindelerde ondan. Esnafı sokağa dökerek oluşacak kaostan medet uman kesimler bu sahada alınması gereken tedbirleri almıyor, aldırmıyor. 

Siyasi irade de, referandum gündemi ile meşgul olduğundan oluşmuşreel durumu fark etmiyor. 

Kredi kooperatifleri Genel Başkanı Yozgat Milletvekili Kadir Akgül taleplerinin Halk bankası bürokratları tarafından karşılanmadığını beyan ediyor. Yani iktidar partisinin milletvekili Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından Teskomb’un Genel Başkanı Kadir Akgül iktidarların memurlarına taleplerini kabul ettiremediğini beyan ediyor. 

Böylesine vahim durumların yaşandığı günlerde bile ülkenin ve esnafın menfaatine olacak kararlar alınamıyorsa yönetim erkinin yeniden özellikle ekonomi bürokrasisine bir kere daha bakması gerekmektedir. 

Feto’nun kalesi olan Asya banktan getirilen bürokratlarla Halk bankacılığı yapılma iddiası ne kadar akla uygundur? 

 Esnafın sokağa dökülmesinin bedelini bankacılar mı göğüsleyecek? 

Zaten var olan ekonomik sıkıntıların krize dönüştürüldüğü görülmüyor mu? 

Tahribat oluştuktan sonra alınacak tedbirler kimin işine yarayacak? 

ALLAH ( c.c.) YÜCE TÜRK MİLLETİNİN YAR VE YARDIMCISI OLSUN 

YORUM EKLE