İçişleri Bakanlığı açıkladı: 451 bin vatandaşa tazminat ödenecek

İçişleri Bakanlığı'nın aldığı son dakika kararına göre Bakanlık tarafından oluşturulan tespit komisyonlarına yapılan 495 bin 385 vatandaştan gelen başvurudan 451 bin 27’sine 5 milyar 218 milyon TL tazminat ödenmesine karar verildi. Başvurularla ilgili olarak çarpıcı bilgilerin de yer aldığı tazminat kararının ardından en çok kaydın yapıldığı 2 il dikkat çekti. İşte İçişleri Bakanlığı'nın verdiği son dakika kararı ve tazminatlara ilişkin tüm detaylar;

İçişleri Bakanlığı açıkladı: 451 bin vatandaşa tazminat ödenecek

 İçişleri Bakanlığı tam 451 bin vatandaşa toplam 5 milyar tazminat ödenmesine karar verdi. Güvenlik birimleri tarafından yapılan başarılı operasyonlar sayesinde artık çökme noktasına gelen eli kanlı terör örgütü pkk'dan zarar gören vatandaşların yaralarını devlet sardı. İçişleri Bakanlığı, vatandaşların zararlarını karşılayabilmek için illerde vali yardımcıları başkanlığında zarar tespit komisyonları oluşturmuştu. Bugün sayıları 48'i bulan komisyonlar, vatandaşların yaptığı başvuruları titizlikle değerlendiriyor.

EN FAZLA BAŞVURU BU 2 İLDEN

Bu kapsamda komisyona, 19 bin 50'si geçtiğimiz yıla ait olmak üzere bugüne kadar toplamda 495 bin 385 başvuru yapıldı. Başvurulardan 451 bin 27'sinde tazminat ödenmesine karar verildi. Henüz karara bağlanmayan 44 bin 358 başvurunun da bu yıl içerisinde sonuçlandırılması bekleniyor. Başvuruların en fazla Hakkâri ve Mardin'den yapıldığı belirtildi.

MAĞDURİYETLERİ GİDERİLECEK

Başvurusu olumlu sonuçlandırılan ve sulhname imzalayan vatandaşlara 5 milyar 218 milyon 826 bin 675 TL ödendi. Bu sayede vatandaşların zararları karşılanmış oldu.

YARALAR SARILACAK

Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre vatandaşların yaralarını sarmaya devam edeceklerini söyleyen yetkililer "Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun çerçevesinde, terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetler sebebiyle zarar gören vatandaşların zararlarını karşılıyoruz. Vatandaşlarımız için her türlü imkânı seferber ediyoruz" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER