Dolar Türk Lirası karşısında 7 TL'nin altında mı?

Merkez Bankası’nın sıkı para politikası sonrasında dolar geçen hafta ilk kez 7 liranın altına düşmüştü. Ancak piyasalar haftaya yükselişle başladı. Konu hakkında değerlendirmede bulunan Ekonomist Atilla Yeşilada'ya göre dolar Türk Lirası karşısında 7 TL'nin altında çok fazla duramayacak.

Dolar Türk Lirası karşısında 7 TL'nin altında mı?

haftanın ilk işlem gününe yükselişle başlamasının ardından 7.02 seviyesinden işlem görüyor. Euro 8.49'dan, sterlin ise 9.82'den alıcı buluyor. Peki dolardaki ivmenin yönü bundan sonra nasıl olacak?

Ekonomist Atilla Yeşilada'ya göre dolar Türk Lirası karşısında 7 TL'nin altında çok fazla duramaz.

Dr. Artunç Kocabalkan’ın Youtube kanalına konuk olan Atilla Yeşilada, "Türk Lirası’nın dolar karşısında daha fazla değer kazanmasını beklemiyorum. Zaten kazanması da beklenmez” dedi.

Atilla Yeşilada’nın değerlendirmeleri şöyle:

 “Türk Lirası dolar karşısında iki sebepten dolayı değer kazanmaya devam edemeyecek. Bütün bu yatırım bankaları Türkiye hakkında çok övgü dolu raporlar yazsalar da gelen rakamları biliyoruz. Türkiye’ye yeni sıcak para girmiyor. Fon yöneticileri keriz değil.

Türkiye sayın Berat Albayrak’ın gitmesinden sonra yapılanları özetlersek; Bazı çok çirkin ve göze batan uygulamalara son verildi. Ama onun dışında kötü yönetim devam ediyor. Bunun en bariz örneği fahiş fiyat soruşturmaları.

"TL DAHA FAZLA DEĞER KAZANAMAYACAK"

İkincisi svaptan da para gelmiyor artık. Son üç haftada 1.5 milyar dolar geldi. Üçüncüsü vatandaş enflasyonu 25 algıladığı için Türk Lirası’na dönmez hayal kuruyorlar. O yüzden Türkiye’nin dış borç ödemeleri ve cari açığı çok daha öne çıkacak Türk Lirası dolar karşısında çok daha fazla değer kazanamayacak.

Ben dolar kurunda 7 TL’yi her zaman bir alt sınır olarak gördüm. Dolar kuru 7 TL’nin altına güçlü bir hacimle düşerse Merkez Bankası açık açık söylüyor 100 milyar dolar eksiği var onu telafi etmek için dolar döviz ihalelerine başlayacak. Onun için bir iki gün olur ama çok fazla 7 TL’nin altında bir dolar kuru göreceğimizi zannetmiyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER