Öğrencilerden 'Farklılığa Farkındalık Kat' projesi

Sorumluluk, empati kurabilme, nezaket, farklılıklara saygı, eşitlik, paylaşım, birlikte üretim gibi değerlerin geliştirilmesi hedefiyle Uğur Okulları Yalova Kampüsü öğrencileri, ‘Farklılığa Farkındalık Kat’ projesi ile Alime Paşa Özel Eğitim Okulu öğrencileriyle bir araya geldi. Proje sayesinde, engelli ve engelsiz bireylerin toplumsal hayata birlikte katılmasının önemine dikkat çekildi.

Öğrencilerden 'Farklılığa Farkındalık Kat' projesi

Proje kapsamında yaklaşık 150 öğrenci birlikte kurabiye yapımı, takı tasarımı, fidan dikimi, duvar boyama, yüz boyama, resim, afiş hazırlama, grup oyunları gibi çeşitli atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Proje süresince öğrencilerin birbirleri ile kaynaşması, engelli bireylerin yaşantılarını deneyimlenmesi ve böylelikle ötekileştirmenin, önyargının kırılması sağlanmış oldu.

“Hayallerimize göre boyadık”

Projede yer alan Uğur Okulları Yalova Kampüsü öğrencisi Bengisu Ağyar, ‘‘Birlikte resim yaptığım arkadaşımdan, farklı düşünmeyi öğrendim” diyerek, “Birlikte bir kuşu alıştığımız renklerin dışında, hayallerimize göre boyadık. Bana ‘neden olmasın ki' demeyi öğretti ve onunla paylaştığımız zamandan çok mutlu oldum.'' İfadelerinde bulundu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2019, 16:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER