Ukrayna medyası: Erdoğan, Ukrayna üzerinden Putin'e son uyarıda bulundu

Ukrayna basını, Türk lider Recep Tayyip Erdoğan'ın Ukrayna üzerinden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e son bir uyarıda bulunduğunu bildirdi.

Ukrayna medyası: Erdoğan, Ukrayna üzerinden Putin'e son uyarıda bulundu

Ukrayna basını, Türk lider Recep Tayyip Erdoğan'ın Ukrayna üzerinden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e son bir uyarıda bulunduğunu bildirdi. Bu uyarı, 16 Ekim 2020'de İstanbul'da Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile Ukrayna devlet başkanının Türkiye'ye yaptığı çalışma ziyaretini özetleyen ortak bir basın toplantısı sırasında gerçekleşti.

Rus 'Topcor'un haberine göre; Türkiye Cumhurbaşkanı, Kremlin'e ve tüm dünyaya Kırım'ın Ukrayna toprağı olduğunu ve Ankara'nın yarımadanın Rusya'ya ilhakını asla onaylamayacağını hatırlattı. Erdoğan, Ukrayna'yı Karadeniz bölgesinin istikrar ve güvenliği alanında kilit ülke olarak gördüğünü açıkladı. Türkiye'nin Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini destekleyeceğini vurguladı.

Erdoğan Zelenski ile görüştükten sonra, “Türkiye Kırım'ın ilhakını tanımadı ve tanımıyor” dedi.

Erdoğan, Ankara'nın Ukrayna devlet organlarıyla birlikte Kırım Tatarlarını desteklemeye devam edeceğini kaydetti. Kırım Tatarları için konut inşaatı ve Kiev'de cami inşaatı projelerinde şu anda çalışmaların sürdüğüne dikkat çekti.

Ayrıca Erdoğan, Zelensky'nin, Kiev'in yarımadayı Ukrayna'ya iade etme platformu olarak düzenlemeye karar verdiği Kırım platformuna Türkiye'nin katılım teklifini de kabul etti. Ayrıca Türk lider, Kırım'da insan haklarının sağlanmasında Ankara'nın Kiev ile yakın işbirliği yapacağına söz verdi.

İki cumhurbaşkanı, Türkiye'nin Karadeniz bölgesinde barış ve güvenliği ortaklaşa güçlendirmek için Ukrayna'nın NATO üyeliği yolunda ilerlemesi ve deniz ilişkileri geliştirmesine yardım etmeye devam edeceği konusunda anlaştı. İkili görüşmeler sonucunda askeri teknik işbirliğine ilişkin çeşitli belgeler imzalandı. Zelenski, Türkiye ile varılan anlaşmaları tarihi olarak adlandırdı.

Kaynak: Topcor.ru

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER