TÜRKMENİSTAN VE ÖZBEKİSTAN ARASINDA 527 MİLYON DOLARLIK TİCARET

Türkmenistan ve Özbekistan arasındaki dış ticaret hacminin, geçtiğimiz 2020 yılında 527 milyon dolar olarak gerçekleştiği bildirildi.

TÜRKMENİSTAN VE ÖZBEKİSTAN ARASINDA  527 MİLYON DOLARLIK TİCARET

Turkmenportal.com sitesinden alınan bilgide, Business Türkmenistan Haber Ajansının konuyla ilgili olarak yaptığı haberine yer verildi. Alınan bilgiye göre, geçtiğimiz 2020 yılı sonu itibariyle Türkmenistan ve Özbekistan arasındaki dış ticaret hacminin 527 milyon doları olarak gerçekleştiği açıklandı.

Özbekistan Devlet İstatistik Komitesi verilerine göre, iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 2020-2017 yılları arasında üç kat artış gösterdiği, Özbekistan’dan mal ve hizmet ihracatı yapan ülkeler arasında Türkmenistan’ın 10. sırada bulunduğu belirtildi.

Türkmenistan’ın, Özbekistan’dan daha çok tarım makinesi, yaş ve işlenmiş meyve sebze, mineral gübre, inşaat malzemesi ve kimyevi madde ithalatı yaptığı bilgisi verildi.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbangulı Berdimuhamedov ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’in, 2020 yılının Aralık ayında videokonferans formatında yaptıkları görüşmede iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerdeki olumlu dinamiklere vurgu yapılmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER