Türkiye'den Suriye'nin kuzeyine operasyon

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine hava operasyonu düzenlediğini duyurdu.

Türkiye'den Suriye'nin kuzeyine operasyon

Bir Türk savaş uçağının Ayn İsa yakınlarındaki Sayda köyünde bulunan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) mevzilerini bombaladığı kaydedildi.

Açıklamada, Türkiye'nin 2019'daki Barış Pınarı Harekatı'ndan sonra bu bölgeye ilk kez hava operasyonu düzenlediği belirtildi.

Milli Savunma Bakanlığı Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Barış Pınarı bölgesindeki Komandolarımıza ateş açan PKK/YPG'li teröristlere anında karşılık verilerek, saldırıda bulunan 8 PKK'YPG'li terörist etkisiz hâle getirildi” ifadelerine yer verdi.

Gözlemevi, hava saldırılarının, Ayn İsa ilçesinin cephe hatlarında SDG ile Türkiye destekli gruplar arasında şiddetli çatışmalar ve yoğun roket atışları yaşandığını bildirdi.

AFP'ye konuşan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Müdürü Rami Abdulrahman, "İki taraf arasında son 24 saattir çatışmalar sürüyor. Türk kuvvetleri, SDG'nin bir Türk tankını imha etmesinden bu yana ilerlemekte güçlük çekiyorlar." dedi.

ABD ve Rusya ile yapılan müzakereler sonunda durdurulan operasyon sonunda Türkiye sınırında 120 km uzunluğunda ve 32 km derinliğinde bir "güvenli bölge" oluşturuldu. Ancak stratejik önemi olduğu belirtilen Ayn İsa, Kürt güçlerin elinde kaldı.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2021, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER