Pompeo’dan Küstah Çıkış: Filistin Gönüllülerine ‘Kanser’ Dedi

Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, işgalci İsrail yerleşim birimlerinde bir dizi ziyarette bulundu. Yaptığı açıklamada Filistinlilere yönelik eylemleri nedeniyle İsrail'in izole edilmesini amaçlayan Boykot, Tecrit ve Yaptırımlar Hareketi (BDS) isimli sivil toplum kuruluşunu anti-semitik bir "kanser" olarak nitelendirdi.

Pompeo’dan Küstah Çıkış: Filistin Gönüllülerine ‘Kanser’ Dedi

Resmi temasları kapsamında işgalci İsrail'e giden Pompeo, Washington'un BDS hareketine karşı önlemler alacağını bildirdi.

"Küresel çapta eylemler yapan İsrail karşıtı BDS hareketini anti-semitik olarak değerlendireceğiz." diyen Pompeo, "Nefret dolu davranışlarında bulunan BDS ile bağlantılı kuruluşları tespit edip bu tür gruplara yönelik Amerikan hükümetinin desteğini geri çekmek için derhal adımlar atacağız. BDS hareketini kanser olarak için tanıyan diğer tüm ulusların yanında olmak istiyoruz. Bu kadar." değerlendirmesinde bulundu.

İşgalci İsrail BDS'yi stratejik bir tehdit olarak görüyor ve örgütü anti-semitizmle suçluyor.

Pompeo'dan Batı Şeria'daki Yasa Dışı Yahudi Yerleşim Birimine Ziyaret

Diğer yandan işgalci İsrail'deki temaslarını sürdüren Pompeo, bakanlığının son günlerinde skandal bir ziyarete imza attı.

Batı Kudüs'te Başbakan Binyamin Netanyahu ile görüşmesinin ardından Pompeo, Batı Şeria'daki yasa dışı Psagot Yahudi yerleşim birimini ziyaret etti.

Psagot'a helikopterle giden Pompeo'nun burada bazı Yahudi yerleşimcilerle görüşmesi bekleniyor.

Bu ziyaretle Pompeo, Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini ziyaret eden ilk ABD Dışişleri Bakanı oldu.

Golan Tepeleri'ni de Ziyaret Edecek

Ayrıca Mike Pompeo, işgal altındaki Golan Tepeleri'ni de ziyaret edeceğini duyurdu.

Golan Tepeleri, 1967'de Suriye'den ilhak edilmiş olsa da uluslararası toplum ve Mülsüman ülkeler tarafından hiçbir zaman için kabul görmedi.

Amerika Başkanı Donald Trump, geçen yıl mart ayında işgal altındaki Golan Tepeleri'ni "İsrail toprağı olarak" gören kararı imzalamıştı.

Washington yönetimi, Kasım 2019'da da işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Yahudi yerleşim birimlerini "yasa dışı görmeme" kararı almıştı.

İşgalci İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor.

Bu yerlerde 400 binden fazla işgalci Yahudi yerleşimci ikamet ediyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER