Kremlin Sözcüsü Peskov'dan Myanmar açıklaması

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Myanmar'da yaşananları dikkatle takip ettiklerini ve siviller arasında artan can kayıplarından dolayı endişe duyduklarını ifade etti.

Kremlin Sözcüsü Peskov'dan  Myanmar açıklaması

Gazetecilere konuşan Peskov, Myanmar’daki durumu endişe verici olarak değerlendirdiklerini belirtti.

Peskov, "Siviller arasında can kayıplarının arttığına dair gelen bilgilerden dolayı endişe duyuyoruz. Bu endişelenmemize sebep oluyor. Orada olanları çok yakından takip ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Artan şiddetle birlikte, Rusya'nın Myanmar ile askeri ve teknik işbirliğini askıya alıp almayacağı sorulan Peskov, “Durumu inceliyoruz” dedi.

Myanmar'da askeri darbe

Myanmar ordusu, kendine yakın siyasi grupların 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarını ortaya atması ve ülkede yükselen gerilimin ardından 1 Şubat'ta yönetime el koymuştu.

Ordu, Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili lideri Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve 1 yıllığına olağanüstü hal ilan etmişti.

Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği başta olmak üzere uluslararası toplum darbeyi kınamış; ABD, Kanada ve İngiltere, darbede rol oynayan askeri yetkililere yaptırım kararı almıştı.

Ordunun sert müdahalesinin başlamasından bu yana protestolarda şimdiye kadar en az 50 kişinin öldüğü biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2021, 17:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER