İran, Azerbaycan-Ermenistan sınırına askeri yığınak yaptı

İran, Azerbaycan-Ermenistan çatışmalarının yaşandığı kuzeybatı sınırına askeri yığınak yaptı.

İran, Azerbaycan-Ermenistan sınırına askeri yığınak yaptı

Rus basınının aktardığına göre konuya ilişkin açıklamada bulunan İran Devrim Muhafızları, ordu birliklerinin ülkenin kuzeybatı sınırına konuşlandırılmasının ‘ülkenin ulusal çıkarlarının korunması ve barışın sürdürülmesi’ için gerekli olduğunu açıkladı.

İran yerel basının aktardığı üzere İran Devrim Muhafızları Komutanı Hüseyin Selami dün İran’ın kuzeybatısındaki Doğu Azerbaycan eyaletindeki Hoda Afarin’i ziyaret etti.

Diğer yandan İran Devrim Muhafızları Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Pakpur, sınır bölgesinde konuşlandırılan askeri birlikleri ziyareti sırasında Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı kara birliklerinin bölgeye dün başlayan intikalinin gerekli görülmesi durumunda artırılacağını açıkladı.

Pakpur, asker ve teçhizat intikalinin amacının, İran halkına bölgedeki gelişmeleri yakından takip ettikleri yönünde güven vermek ve jeopolitik sınırların değişmesine karşı olduklarını ortaya koymak olduğunu belirtti.

Uzun yıllardır çözüm bekleyen Dağlık Karabağ'daki çatışmalar, 27 Eylül'de yeniden alevlenmişti. İki ayrı ateşkes mutabakatına rağmen taraflar, askeri faaliyetlere ara vermeden devam ediyor. Bugün sabah saatlerinde Bakü ile Erivan arasında, ABD’nin de girişimiyle üçüncü kez ateşkes uygulama çabalarına rağmen ateşkes ilanından hemen sonra taraflar, birbirilerini ateşkesi ihlal etmekle suçladı.

Erivan ile Bakü, hukuken Azerbaycan'ın fiilense Ermeni güçlerin kontrolünde olan Dağlık Karabağ bölgesi nedeniyle on yıllardır anlaşmazlık içinde.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER