Fransa 'Ülkü Ocakları'nı yasaklıyor!

MHP bağlantılı Ülkü Ocaklarını yasaklamak için hükümet olarak harekete geçeceklerini duyuran Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, "En hafif ifadesiyle özel olarak saldırgan bir gruptan bahsediyoruz" ifadesini kullandı.

Fransa 'Ülkü Ocakları'nı yasaklıyor!

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, 'haftasonunda Lyon şehrindeki Ermeni Soykırımı anıtının saldırıya uğramasının ardından hükümetin aşırı Türk milliyetçisi Bozkurtlar hareketini yasaklayacağına' dair açıklama yaptı.

Parlamentonun hukuk komisyonunda konuşan İçişleri Bakanı Darmanin, Bozkurtlar hareketinin yasaklanmasının çarşamba günü bakanlar kurulunda ele alınacağını belirtti.

Darmanin "En hafif ifadesiyle özel olarak saldırgan bir gruptan bahsediyoruz" ifadesini kullandı.

BÖLGE VALİSİNDEN TEPKİ

Açıklama, Lyon merkezli Auvergne-Rhône-Alpes bölgesinde 1915 olaylarında öldürülmüş Osmanlı Ermenilerinin anısına kurulmuş bulunan merkeze ve anıta 'Bozkurtlar' anlamına gelen Fransızca 'Loups gris' ve AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın isminin başharflerine atıfla 'RTE' gibi sloganlar ve Ermenistan'a yönelik küfür yazılması üzerine geldi.

Bölge valisi Pascal Mailhos, Twitter'da "Yapılan tahribatları şiddetle kınıyor, Ermeni cemaatine tam destek veriyorum. Bu saygısızlıkların faillerini bulmak için her şey yapılacak" mesajını paylaştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER