Erdoğan'ın Kırım Platformu Sözü

Erdoğan'ın Kırım Platformu Sözü

Ukrayna, 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek olan Kırım Platformuna daha fazla ülkenin katılmasını sağlamak için çalışmalarına devam ediyor. Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kırım Platformu konusunda Ukrayna’ya destek olma sözü verdiği bildirdi.

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kırım Platformu açılış zirvesine daha fazla katılımcı ülke çekmeye yardımcı olacağına söz verdiğini aktardı. Krım.Realii radyosunda dün konuşan Kırımoğlu, “Erdoğan’la yaptığımız görüşme sırasında ben Kırım Platformu konusunda sergilediği kararlı tutum için teşekkür ettim fakat bunun yeterli olmadığını belirttim. Türkiye’nin üçüncü dünya ülkeleri, İslam ülkeleri üzerindeki nüfuzunu kullanarak, onların da Platforma katılmasını sağlamasını gerektiğini düşünüyorum… Zirve öncesinde bir dizi İslam ülkesine ziyaret düzenlemeyi planlıyoruz. Erdoğan ise bu konuda bize destek sözü verdi.” diye konuştu.

KIRIMOĞLU, TÜRKİYE’NİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Bununla birlikte Türkiye’nin Kırım Platformunun açılış zirvesine katılmasının önemini vurgulayan Kırımoğlu, “Türkiye Ukrayna’dan iki kat büyük bir ülke. Öte yandan ve gayri safi milli hasılası Ukrayna’dan beş kat fazla. Türkiye ayrıca Avrupa’da en büyük ordusuna sahiptir, yaklaşık 400 bin asker. Üstelik Karadeniz bölgesinin lideri olduğu söylenebilir.” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile 10 Nisan 2021 tarihinde bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkesinin Kırım Platformuna destek verdiğini bildirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER