Azerbaycan nereleri kurtardı?

Azerbaycan nereleri ele geçirdi? Azerbaycan nereleri işgalden kurtardı? Soruları vatandaşlar tarafından merak ediliyor. 27 Eylül’de Ermenistan’ın Azerbaycan’da sivillere yönelik saldırısı sonrası Azerbaycan ordusu, işgal altındaki Dağlık Karabağ’daki toprakları geri almak için operasyon başlattı. Azerbaycan’ın operasyonu sonrası ağır yenildi alan Ermenistan ordusu, cephede bozguna uğradı. Azerbaycan ordusu İşgal altındaki topraklarını tek tek geri alıyor. Peki Azerbaycan nereleri kurtardı? Azerbaycan Dağlık Karabağ’a girdi mi?

Azerbaycan nereleri kurtardı?

Gelen son dakika haberine göre, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 7 Kasım 2020 Cumartesi günü itibariyle işgalden kurtarılan bölgeleri açıkladı. İlham Aliyev, 16 köyün daha Ermenistan birliklerinden temizlendiğini duyurdu. Fuzuli'nin Yukarı Veyselli, Yukarı Seyitahmetli, Gorgan, Üçüncü Mahmutlu, Gacar ve Divanalılar, Cebrail'in Yukarı Mezre ve Yanarhac, Gubadlı'nın Gezyan, Balasoltanlı ve Merdanlı, Zengilan'ın Beşdeli, Hocalı'nın Karabulak ve Moşhmaat, Hocavend'in Atagut ve Tsakuri köyleri işgalden kurtardı.

Azerbaycan nereleri kurtardı?

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, işgal altındaki topraklarını kurtarmak için başlattığı harekât kapsamında bugüne kadar Cebrail şehrini, Şugovuşan ve Hadrut kasabasını ve Karahanbeyli, Aşağı Seyitahmetli, Mehdili, Aşağı Maralyan, Kuycak, Kend Horadiz, Çakırlı, Büyük Mercanlı, Şeybey, Taliş, Karkulu, Şükürbeyli, Yukarı Maralyan, Cereken, Daşkesen, Horovlu, Dejan, Mahmutlu, Caferabat, Papı köyleri olmak üzere toplamda 22 yerleşim yerinde kontrolü ele aldı. Azerbaycan, 5 Ekim 2020 tarihinde Cebrayıl ilinin (rayonunun) Şıhali Ağalı, Sarıcalı ve Mezre köylerin de işgalden kurtardı.

Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'da Ermeni işgalinden kurtardığı diğer köyleri ise 14 ve 15 Ekim'de Cumhurbaşkanı İlham Aliyev duyurdu. 14 Ekim 2020 tarihinde; Fuzuli ilinin Karadağlı, Hatunbulak, Karakollu, Hocavend ilinin Bulutan, Melikcanlı, Kemertük, Teke, Tağaser köylerini işgalden kurtarıldığı kaydedildi. Azerbaycan ordusu, 15 Ekim 2020 tarihinde ise, Fuzuli ilinin Arış, Cebrail ilinin Doşulu, Hocavend ilinin Edişe, Düdükçü, Edilli, Çiraguz köylerini işgalden kurtardı.

27 Eylül tarihinde başlayan çatışmalarda Azerbaycan adım adım zafere gidiyor, bugüne kadar dört şehir ve 200'ü aşkın köy Ermenistan'dan geri alındı.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2020, 19:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER