Aliyev, Horadiz-Ağbend demiryolunun temelini attı

Aliyev, Horadiz-Ağbend demiryolunun temelini attı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, işgalden kurtarılan Füzuli, Zengilan, Laçın ve Cebrayıl illerini ziyaretlerinde Horadiz-Agband demiryolunun temelini attı.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, eşi Mihriban Aliyev'a ve kızları Leyla Aliyev'a ile işgalden kurtarılan Füzuli, Zengilan, Laçın ve Cebrayıl illerini ziyaret etti. Laçın'ın Gülebirt köyünde kısa sürede inşa edilen, işgalden kurtarılan bölgelerdeki ilk hidroelektrik santralinin açılışına yapan Aliyev törende, başka istasyonların da inşa edileceğini ve kurtarılan tüm topraklarda su, güneş ve rüzgar enerjisini kullanılacağını belirtti.
İşgalden kurtarılan Füzuli iline gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Horadiz-Agband demiryolunun temelini attı. Azerbaycan'ın ana kesimi ile Nahçıvan arasında doğrudan demiryolu ulaşım bağlantısının kurulmasına katkı sağlayacak 100 kilometre uzunluğundaki bu demir yolu stratejik açıdan büyük önem taşıyor.

Zengilan’a ilk "akıllı köy" projesi
Cumhurbaşkanı Aliyev’in talimatıyla Ermeni işgalinden kurtarılan toprakların yeniden inşası "akıllı şehir" ve "akıllı köy" projeleri kapsamında hayata geçirilmesi planlanıyor. İlk "akıllı köy" projesi Zengilan ilinde hayata geçirileceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Proje bugün başlatıldı. İncelemeler yapıldı. Burası harabeye çevrilen Ağalı köyü. Burası restore edilecek ilk köy” ifadelerini kullandı.
"Akıllı köy" projesi, konut, imalat, sosyal hizmetler, "akıllı tarım" ve alternatif enerji olmak üzere 5 bileşen üzerinde gerçekleştirilecek.
Aliyev, Besitçay Nehri’ne balık bıraktı
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, eşi Mihriban Aliyev'a ve kızları Leyla Aliyev'a ile birlikte Besitçay rezervine çınar ağaçları dikti ve Besitçay Nehrine balık bıraktı. Daha sonra Cebrayıl ilinin Soltanlı köyüne gelen Aliyev, kurtarılan topraklarda yapılan ekim çalışmaları hakkında bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Aliyev, işgalden kurtarılan bölgelerin tarım potansiyelinin büyük olduğu için 100 bin hektar arazinin sulanması için tedbirler alınması için talimat verdi. İşgal sırasında Ermeniler tarafından en az 90 bin hektar tahıl ekildiğini belirten Aliyev, kurtarılan topraklarda mahsul üretimi, meyvecilik ve hayvancılık hızla gelişeceğini söyledi.

“Azerbaycan, Nahçıvan ve Türkiye ile birleşiyor”
Savaşta, Ermenileri işgal altındaki Azerbaycan topraklarından kovduklarını ve Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü sağladıklarını belirten Aliyev, “Halkımızın gücünü, devletimizin gücünü, halkımızın ruhunu tüm dünyaya gösterdik. Aynı zamanda ülkemizin geleceği için stratejik hedeflere ulaşmak için önemli adımlar attık. 10 Kasım'da imzalanan anlaşmayla Laçın, Kelbecer ve Ağdam bölgelerini geri aldık ve biz bunu bir kurşun bile sıkmadan yaptık. Azerbaycan'ın ayrılmaz bir parçası olan Nahçıvan ile birleşmesi de bu açıklama belirtiliyor. Ayrıca bu demiryolu altyapısı Türkiye'ye kadar uzanacak ve Azerbaycan'ı Türkiye'ye bağlayan ikinci bir demiryolu ağı oluşturacak. Bölgemizin uzun vadeli kalkınması, istikrarın sağlanması ve savaş riskinin sıfıra indirilmesi için ulaştırma projelerinin bölgede özel bir rolü vardır ve buna katılan tüm ülkeler bundan faydalanacaktır. Azerbaycan, Nahçıvan ve Türkiye ile birleşiyor. Aynı zamanda Rusya'dan Ermenistan'a bir demiryolu hattı da açılabilir. Bu hat sadece Azerbaycan topraklarından geçebilir. Nahçıvan topraklarından Rusya ile İran arasında da bir demiryolu bağlantısı olacak. İran ile Ermenistan arasında demiryolu bağlantısı olacak. Türkiye ile Rusya arasında demiryolu bağlantısı olacak. Yani bundan sadece bölge ülkeleri faydalanacaktır” ifadelerini kullandı.

“Ermeni faşizminin yeniden yükselmesine asla izin veremeyeceğiz”
Ermenistan'da bazı güçlerin Azerbaycan’a karşı ayaklanmaya çalıştığını belirten Aliyev, “Azerbaycan'ı başka bir provokasyonla, başka bir savaşla tehdit etmeye çalışıyorlar. Her şeye dikkat ettiğimizi, her şeyi kontrol ettiğimizi ve Ermeni faşizminin yeniden yükselmesine asla izin veremeyeceğimizi anlamalılar. Ermeni faşizmini yok ettik. Düşmanı memleketlerimizden kovduk. Biz onları topraklarımızdan inkar ettik. Ermeni ordusu artık yok, yok edildi. Hem ekipman hem de insan gücü yok edildi. Savaş sırasında 10 bin kaçaklarının olduğunu kendileri itiraf etti. Savaş alanında kazandık. Bu toprakları savaşarak işgalcilerden kurtardık. Ermenistan'ı 10 Kasım'da kapitülasyon imzalamaya ve Laçın, Kelbecer ve Ağdam bölgelerini bize geri vermeye zorladık. Bu toprakları düşmandan kurtaran şanlı ordumuzun Başkomutanı olarak Azerbaycan bayrağını göndere çekiyorum ve bu bayrak altında Azerbaycan halkına Laçın'dan sesleniyorum. Zaferimiz tarihi bir zaferdir. Tarihi adaleti yeniden sağladık. Haklarımızı geri kazandık, şehitlerimizin kanını aldık, düşmandan intikam aldık ve geri döndük. Şimdi restorasyon çalışmaları devam ediyor ve devam edecek. Karabağ'ı bu bölgeyi cennete çevireceğimizi söyledim. Tüm talimatlar verildi. Tüm işler yapılıyor, planlı bir şekilde yapılacak ve sonsuza kadar bu topraklarda yaşayacağız. Artık kimse bizi bu topraklardan çıkaramayacak. Karabağ bizimdir. Karabağ Azerbaycan'dır” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2021, 16:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER