Dingo' nun Ahırı

İzmir Karşıyaka’ da tam da 26 Eylül Türk Dil Bayramı’ na denk gelen günlerde şahsiyetsiz, işgüzar ve densiz bir okul müdürünün Andımızı okumak isteyen çocuklara affınıza sığınarak söylüyorum anıra anıra karşı çıktığını ve onlara burası “Dingo’ nun Ahırı” diyerek susturduğunu üzüntü ile izledik. 
Bu haddini bilmez eğitimci bozuntusuna halk tarafından gereken karşılık fazlasıyla verilmiştir. Okul’ da kapısına “Andımız’ ı” asan öğrencileri ise en anlamlı cevabı vermiştir. 
Hakkında soruşturma başlatılan bu haddini bilmeze verilen güze cevaplardan biri de MHP Genel Başkan’ ı Sayın Devlet Bahçeli’ nin yaptığı “İzmir Karşıyaka’ da işgüzar ve densiz bir okul müdürü çıkmış Andımızı okuyan çocuklara, dingonun ahırı mı burası diyor? Soruya bakar mısınız? Söz konusu müdür kendini ahırda hissedebilir, bence mahsur yoktur. Ancak çocuklarımız okuldadır, Andımızı Türkçe okumak istemektedir. “  açıklamasıdır.  
Birileri bilerek ve isteyerek Türk Milletinin kırmızı çizgilerinin üstünde gezmeye devam etmektedir.  15 Temmuz sonrası bilerek veya bilmeyerek FETÖ/PDY terör örgütü ile mücadele başarısızlık üstüne yürütülüyor. Herkesin malumu olan onlarca FETÖ/PDY terör örgütü mensubu sırf Akp’ li olduğu için dışarıda elini kolunu sallayarak gezmektedir. Ve bunlar da bu hadsiz müdür gibi görevlerine devam etmektedir. 
En kısa zamanda FETÖ/PDY terör örgütü ile mücadele de samimiyet gösterilmesi ve ucu nereye varırsa varsın kararlı davranılması gerektiğini düşünüyorum. Eğer böyle olmazsa yeniden başladığımız yere döneceğiz ve inanın 15 Temmuz’ dan daha acısını yaşayacağız. 
Bu arada merak edenler için bu “Dingo’ nun Ahırı” nereden geliyor bir bakalım; 
Dingonun ahırı sözünün geçmişi İstanbul'un 1869'lu yıllarına dayanıyor. O zamanlar İstanbul'da ulaşım için atlar kullanılırdı. Atlı tramvaylar normalde 2 atla çekilirken, dimdik Şişhane yokuşunu çıkabilmek için Azapkapı' dan takviye atlar gelirdi. Tramvayda 3 kişi görev yapardı. Bu takviye atlar, Taksim'de şimdilerde tramvay deposu olarak kullanılan bir ahırda bekletilirdi. Dinlendikten sonra da tekrar Azapkapı' ya götürülürdü. Ahırı ise Dingo adlı bir Rum vatandaş işletirdi. Gün boyu atların bulunduğu bu ahırda, giriş çıkış saatleri de bell olmazdı. O yıllarda belli bir durum için kullanılan 'dingonun ahırı' deyimi, İstanbul'dan çıkıp böylece Türkçemize yerleşti.
YORUM EKLE