Depremi Unutmayın

Paraleller, seçimler, enflasyon, faiz, kış şartlarının olumsuzlukları derken son günlerde ki özellikle iç ege ve ülkenin diğer bölgelerindeki 4 üzeri oluşan depremler ne yazık ki gündemimize gelmiyor. Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu yetkilisi, yetkisizi belediyelerden üniversitelere, başbakanlıktan bayındırlık bakanlığa kadar sorumluluk sahibi yöneticilerimiz unutmuş gibi görünüyor.

Türkiye, zor coğrafyanın oluşturduğu şartları er ya da geç halledecektir. En azından şartların oluşturduğu tahribatların telafi imkânı var. Bu ülkede seçimlerde biter, diğer siyasi vaziyetlerde bir şekilde oturur. Fakat Allah (c.c.) korusun depremin oluşturacağı olumsuzlukların bedeli yıllarda telafi edilemez. 99 depreminin acılarını hala telafi edemedik.

Öyleyse peş peşe gelen 4 üzeri depremlerin tehlikenin habercisi olduğunu hep beraber anlamalıyız ve tedbirler için tüm milletin yapacakları olduğunu unutmamalıyız.

Garip siyasi çekişmeler, meslek odalarının ideolojik yaklaşımları, hantal, ağır, aksak yürüyen hukuk sistemimiz ne yazık ki, kentsel dönüşümlerin hızlı ilerlemesine engel oldu. Birinci derecede sorumluluk sahibi olan yetkililerinde yeterince meseleye anlamamaları veya bu saha da görevlendirilenlerin işlerine dört elle sarılmamaları da işin cabası.

Bugün itibari ile Allah (c.c.) korusun büyük yıkımlı bir Marmara depreminin vereceği büyük insan kaybının bile vereceği acıya ve tahribata bu milletin dayanacak takati yok. Oluşacak maddi hasarın büyüklüğünü akıllara zarar verecek oranda olduğunu da unutmamalı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi gerekirse özel gündemle toplanmalı ve olası Marmara depreminin tedbirlerini şimdiden planlamalıdır. Deprem olmadan dayanıksızlığı tespit edilmiş binalar hemen boşaltılmalı ve yıkılmalı. Başta hastane, viyadük, tünel, köprü gibi ortak ve yoğun kullanım alanlarının gözden geçirilmeyenleri yeniden kontrol edilmelidir.

Üniversitelerin depremle ilgili verileri hızla yetkililere ulaştırılmalı, tavsiyelerine de acilen uyulmalıdır.

İnsan fıtratı gereği kötülükleri, fenalıkları unutmaya yönelik bir varlıktır. Bundan dolayıdır ki, başımıza gelen felaketleri unutuyor, hatırlamak istemiyoruz. Tedbir almakta gecikiyor, ansızın acı sonuçlarla karşı karşıya kalıyoruz.

Bundan dolayı, günlerdir 4 üzeri oluşan depremleri felaketin habercisi gibi algılamıyoruz. Bu büyük felaketi artık algılamalı hızla tedbirler için yetkilileri zorlamalı ve kamuoyu oluşmasına destek vermeliyiz.

Sağlıkla daha iyi günlerin gelmesi için dua ile kalın..

YORUM EKLE