Cengiz Han'ın Kayıp Hazinesini Çin' liler Bulmuş…

Birçok kaynak da ve tarih kitaplarında gösterildiği üzere Dünya’nın büyük çoğunluğunun acımasız ve kana susamış bir Sultan olarak tanıdığı Moğol İmparatoru Cengiz Han’ ın hayatı ile ilgili birçok merak edilen ve üzerinde tartışılan konu vardır.

Bunlardan en önemli ikisi menşei (Türk olup/olmadığı) ile mezarının ve mezarıyla birlikte gömülen büyük hazinesinin nerede olduğudur.

Cengiz Han Türkçe’ yi de Moğolca ‘yı da anadili gibi konuşur fakat dış devletler ile yaptığı bütün yazışmaları Türkçe yaparmış. Fiziksel olarak Moğollara pek benzemez kumral ve açık gözlü olduğundan eski Türk Hakanlarına benzetilirmiş. Sonuç olarak ben Türk soyundan geldiğini düşünsem de Moğolları bir araya getirip bir İmparatorluk kurduğu için Moğol olduğu daha çok kabul görecektir.

Rivayete göre Cengiz Han “ölümümden sonra mezarımın yeri asla bilinmesin” diye vasiyet etmiş. Cengiz Han’ ın 1227 yılında ölmesinden sonra vasiyeti üzerinde çok titiz davranılmış. Cengiz Han’ ı yaklaşık bin asker bir büyücünün yaptığı bulunmamasını sağlayacak büyüden sonra gömmüş ve atlarla mezarının etrafında gezilerek mezarın gizlenmesi, küçük bir iz dahi kalmaması sağlanmış. Bu bin asker yaklaşık sekiz yüz asker tarafından öldürülmüş ve ardından bu sekiz yüz asker de aynı sonu yaşamış. Cengiz Han’ ın gömüldüğü günün ertesi gününe mezar yerini bilen bir kişi dahi sağ çıkmamış. Bu güne kadar da hem mezarının yeri hem de mezarında hazine olup olmadığı efsane olarak gelmiş.

Gelelim Çin’ lilerin Cengiz Han’ ın hazinesiyle ilgisine, tabi o işin esprisi ancak insan düşünmüyor da değil.

Transfer sezonunun 26 Şubat’ a kadar süreceği Çin Süper Ligi ve Birinci Ligi takımları yaptıkları transfer harcamalarıyla ara transfer sezonunu geride bırakan Avrupa da ki bütün takımları geride bıraktı. Özellikle Tianjin Quanjian, Hebei China Fortune, Jiangsu Suning ve Shanghai Greenland Shenhua kulüpleri kış döneminin en fazla bonserviz bedeli ödeyen kulüpleri oldular.

Shaktar Doneks’ den Alex Teixeira - 50 Milyon Euro,
Atletico Madrid’ den Jackson Martinez - 42 Milyon Euro,
İnter’ den Fredy Guarin - 13 Milyon Euro,
Chelsea’ dan Ramires - 28 Milyon Euro,
Roma’ dan Gervinho -18 Milyon Euro,
Courintias’ dan Gil - 8,5 Milyon Euro,
Trabzonspor’ dan Stephane Mbia - 6 Milyon Euro,
Sporting’ den Fredy Montero - 6 Milyon Euro,
Beşiktaş’ dan Ersan Adem Gülüm - 7 Milyon Euro,
Galatasaray’ dan Burak Yılmaz -12 Milyon Euro

Yukarıda ismi olan futbolcular sadece en tanınmışları ve bu paralar sadece kulüplerine ödenen bonservis miktarları, futbolculara ödenen paralar futbolcuların bir önceki kulübünde aldığı paraları da göz önünde bulundurursak ödenen bonservislerden daha astronomik.

İşin en ilginç tarafı ise yapılan bu transferlerin hepsinin Devlet politikası olarak yürütülmesi ve Devletin kulüplere ciddi destek sağlaması. Çin, ekonomik anlamda dünya da hızla yükselirken, futbol anlamında da Dünyanın büyük kulüplerine nazire yaparcasına transfer yapıyorlar ve büyümeyi hedefliyorlar. Bu iş böyle devam ederse önümüzde ki yıllarda Çin ligini ilgiyle takip edeceğiz.

YORUM EKLE