Çay için savaş çıkar mı ?

 Ne yazık ki çıkar! Aslında bu savaş ve her savaşın arkasında olan asıl sebep ekonomik çıkarlardır elbette ama her zaman kamuoyuna sunulan bir çaydan! sebep her zaman vardır !!! Üçlü İttifak Savaşı ( İspanyolca : Guerra de la Triple Alianza o Guerra del Paraguay), ya da Paraguay Savaşı olarak da bilinen bu savaşta işte böyle bir savaş.

Güney Amerikanın, özellikle güneyinde yetiştirilen bu bitkinin adı Yerba Mate(İspanyolca ismi) Arjantin, Paraguay, Uruguaydaki ismi bilinen diğer ismi "Paraguay çayı"dır. Anlam itibari ile yerba bitki, mate de kap anlamına gelmektedir. Güney Amerika’ya özgü küçük bir ağaç olan “Yerba Mate”nin yapraklarından elde edilen mate çayı kafein ve teobromin gibi uyarıcılar içermektedir. Son yıllarda bu uyarıcı etkisiyle özellikle kilo verme ve yorgunluğa karşı kullanılan mate çayı yeşil ve siyah çaya alternatif olarak gösterilmektedir. Brezilya, Arjantin ve Paraguay başta olmak üzere tüm Güney Amerika kıtasında tüketilen mate yaprakları uyarıcı etkisi dışında içerdiği vitamin, amino asit ve antioksidanlarla vucudu ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılmaktadır.

Faydaları arasında ;Kilo vermeye yardımcı olmak,Orta ve hafif depresyon tedavisi, Kaygıyı azaltma, Alerjilerle savaşma, Kalp güçlendirme, Metabolizmayı düzenleme, Zihin açma gibi konular vardır. İyi bir mate çayı hazırlamak için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta mate yapraklarını kaynar suya değil kaynadıktan sonra 3-4 dakika oda sıcaklığında soğumuş sıcak suya atmaktır. Yaprakları attıktan sonra 2-3 dakika demlenmesi yeterli olacaktır. Mate çayı Güney Amerika’da geleneksel olarak içi oyulmuş derin bir su kabağı ile demlenmektedir ve “bombilla” denilen metal bir kamışla içilmektedir.

Savaşa tekrar geri dönecek olursak, Mate çayı ilk olarak Paraguayın ispanyol sömürgecileri tarafından ülkenin yerli halkı Gurani ve Tupilerden görülüp sanayi bitkisi olarak ekilmeye başlandı. Paraguayın ilk devlet başkanı José Gaspar Rodríguez de Francia zamanında ise ekilip biçilen bölgeler büyüdü.

Paraguay devleti, Yerba Mate tarımının verdiği ekonomik güçle Güney Amerikanın en güçlü ülkelerinden birisi haline geldi. Bu güç 1840lı yıllarda Dünyanın en güçlü ülkesi haline gelmiş olan Birleşik Krallığı rahatsız etti ve Güney Amerikadaki menfaatlerinin tehlikeye düştüğünü düşünerek etkisi altında olmayan Paraguayı kendi etkisinde bulunan diğer ülkelerle savaşa sokarak etkisiz hale getirdi.Bunun en büyük sebebi Devlet başkanı Franciadan sonra başa gelen Carlos Antonio López ve ondan sonra yerine geçen Carlos Antonio López ülkeyi kendi özel çiftlikleri gibi yönetip dış dünyaya ve uluslarası ticarete kapadılar.

Sadece dış satım yapıp kendi tüfek ve silahlarını imal etmeye ve ülkelerine yabancı ürün sokmamaya başladılar. Birleşik Krallıkta 1806 yılında bir süreliğine işgal ettiği Arjantini etkileyerek Brezilya ve Uruguayla birleşip Paraguaya savaş açmasını sağladı. Arjantin, Brezilya ve Uruguay’dan oluşan koalisyon bloğu ile Paraguay arasında, 1864/65-1870 arası meydana gelen, Latin Amerika tarihinin en kanlı savaşı oldu ve savaş sonrası Paraguay Nüfusunun %70 ini topraklarının da %50 sini Brezilya,Uruguay ve Arjantine kaybederek Güney Amerikanın etkisiz ülkelerinden biri haline geldi.

Arjantin, Uruguay, Paraguayda adı “Mate” olan çayın adı Brezilyada “Chimarrao”dur” ve Ülkenin güneyindeki Santa Catalina, Mato Grosso, Rio Grande do Sul eyaletlerinde tüketilmektedir. Mate çayının tadı acı gelirse bir miktar süt veya bal ekleyebilirsiniz genelde çocuklara bu şekilde verilmektedir. Güney Amerika'da çok popüler bir içecektir. Kuzey Amerika'da ise genelde kahve alışkanlıklarını bırakmak isteyenler ve zayıflama çayı olarak kullanılmaktadır. Arjantinli Che Guevara'nın astımına karşı sürekli tükettiği bilinir. Türkiye'de tarçın ya da nane katkılı çay poşeti şeklinde piyasada bulmak mümkündür.

YORUM EKLE