Bugün O Gün Değil

Bayram sonrası gelişen olayları seçim sonrası oluşan tablodan ayrı görmek Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı durumu anlamamak dünyanın Ortadoğu’ya biçtiği rolü görmemek demektir.

Bir kere şunu anlamalıyız ki, dünya Türkiye’nin etrafındaki hiçbir ülkenin huzurlu olmasını istemiyor. Güçlü komşularıyla işbirliğini geliştirmiş Türkiye’nin oyun kuran ülke haline gelmesi başta ekonomisi sanayiye dayalı Almanya olmak üzere hiçbir Vatikan ülkesinin işine gelmez. Türkiye’yi yönetenler tüm stratejilerini bu Reel gerçeklik üzerine inşa edemezlerse ülkenin planladığı hiçbir hedefe ulaşamazlar.

Türkiye’nin gündemini basit siyasi üsluplarla oyalamak ülkeye ancak kaos çağırır, huzur getirmez. Türkiye’nin artık Suriye ve Kuzey Irak’ta yapacağı hamle teke inmiştir.

Türkiye bu günden itibaren iktidarı muhalefeti üniversiteleri yetişmiş kadrolarıyla fikir kaldıracını Unkasır’dan Musul’a kadar ki havzanın güvenli bölge olması üzerine kurmalıdır.

Ortadoğu’nun Akdeniz’e ulaşan Lazkiye limanı kontrol altına alınmadan sınırlarımızdan içeri doğru 40 kilometrelik alan güvenli bölge haline getirilmeden, Türkiye’nin güvenliğini tutmak mümkün değildir. Son yıllarda bölgede yaşanan olaylar gösterilmiştir ki, coğrafi gerçeklikler üzerine inşa edilmeyen stratejiler tutmaz ve uygulanamaz.

Öyleyse bu günden itibaren yapılması gereken Musul’dan Unkasır’a kadar ki, hattı tutacak stratejiyi uygulayacak bu hedefinde dünya ülkelerini ikna edecek bir siyasi iradenin oluşmasını sağlamak lazımdır.

Basit siyasi demagojilerle Türkiye gibi misyonlu, iddialı bir ülkeyi idare edemez, yönetemezsiniz.

Coğrafi gerçekliğimiz ülkenin sosyolojik dinamiklerinin mecbur ettiği siyasi iktidar yapısı bu tablo içinde AKP - MHP hükümetidir. Yıllarca Ortadoğu diktatörleriyle işbirliği yapan siyasetini bu bölgelerdeki Baas ülkeleriyle kurduğu ilişkilerle yürüten sol anlayışlara ülkeyi teslim edemezsiniz.

Hatırlayınız, Ecevit’in cezaevinden çıktıktan sonra ilk ziyaret ettiği ülke Irak’tır. Gazeteci sıfatıyla ilk röportaj yaptığı isim Saddam’dır.

Ne yazık ki, Türkiye’de sosyal demokrat ve sosyalist akımlar hiçbir zaman milli olamamışlar, ülkeyi yönetmek için kurdukları fikri dinamiğini de Irak, Libya, Suriye, Cezayir gibi Baas yönetimleriyle işbirliği oluşturmuştur.

Bu günde sol anlayışın yönetim tavrı bu fikir üzerinedir. Hâlbuki, son 40 senedir başımıza gelen tüm musibetlerin altında bu anlayış yatmaktadır. Türkiye’ye düşman fikirler bu coğrafyalarda semirtilmiş özellikle Suriye coğrafyasında bulunan “ Bekaa Vadisi “ayrılıkçı hareketlerin diğer sol siyasi örgütlerin ve Ermeni yapılarının karargâhı haline getirilmiştir.

Bugün CHP içerisinde 20’nin üzerindeki Dev-Sol militanı milletvekilinin olması bu gerçekliğin bugüne taşınmasıdır.

Türkiye belki de Cumhuriyetinin kurulduğundan beri karşı karşıya kaldığı en ağır pozisyondadır. Oluşmuş fotoğrafı iyi analiz etmelidir.

Bugün lüzumsuz siyasi atışmalar zamanı değildir.

Böylesine ağır pozisyonda ülke hükümetsiz, daha önemlisi hedefsiz bırakılamaz.

Hemen sol anlayışın olmadığı hükümet kurulmalı içerde oluşmuş tüm terör yapılarının üzerine kararlılıkla gidilmeli Unkasır’ dan Musul’a kadar ki havza güvenli alana çevrilmelidir.

Sağlıcakla kalın…

YORUM EKLE