Biz geleceğin göğsünde yuva yapmış bir milletiz.

Bizimle beraber 2018’den 2019’a gürültü ve havai fişek ışıkları arasında kaybolmadan geçen ve Yeni Yılımızı kutlayan bir mücadele çizgimiz var. Bizi adam gibi adam saydı ve yanımızdan ayrılmadı. Yılbaşı gecesinde çok eski, damardan bir şarkı dinlemek geldi içimden.
Besteci Rimsky-Korsakov’un “Şeherazade” senfonisine kulak verdim. Dünyada en güzel müziklerin Doğu gizeminden esinlenerek yazılmış olması içimde hoş bir duygu uyandırdı. Bin bir gece masalları büyülerini düşündüm. Gözlerimin önünde, şairimiz Sezai Karakoç’un “Doğu’da bir Baba vardı, Batı olmadan önce” sözleriyle başlayan “Masal”ı canlandı. “Beni buraya gömün hiç değiştirmeden. Beni öldürseniz de değişmem” mısralarına takıldım kaldım.

Sonra ideolojilerin özgürlüğün mezar kazıcısı olduğu, durdurdu beni.

Özgür fikirlere yaşama hakkı tanınmamış olsa, ne Korsakov ne de Karakoç yaratabilirdi. Aslında yaratan toprağı toprak için değil, insanlar ve tüm canlılar için yaratmış, özgürlük de öyle bir şey işte.

Yılbaşı gecesini sessizce geçirmek istesem de Bulgaristan’da 2018’in tüm çığlıkları ve yankıları kulağımda çınlıyordu. Olumlu ve olumsuz hepsi Yeni Yıla geçmek ve yaşamaya devam etmek istiyorlardı. Bense tüm olumsuzluklardan kurtulan milletimin Türk-Müslümanların geleceğin gönlünde yuva kurmasını istiyordum.

Bu, mutluluğa uçuşumuz olabilirdi. Fakat her zaman olduğu gibi bu defa da en büyük yalancı ve dolandırıcılardan geldi ses. Hilekârların babası hain Ahmet Doğan “Bulgaristan’da sahtekârlık ve dolandırıcılık insan sevgisini ve mutluluk özlemini öldürüyor” dedi. Bunu söyleyene, Bulgar hükumeti, “Türklerin Bulgar bünyesinden koparıp uzaklaştırılması” hainliğinde bize yardım ettin diye, 2015 yılında 1 250 000 (bir milyon iki yüz elli bin) Euro, 2018’de de her yıl 35 milyon leva vermeği garantiledi.

Bu örnekler bütün fikrimi “Bulgaristan Türklerinin Özgürlüğü kaç para eder ki?” sorusuna kilitledi. Hemen ardından da insan olmayan bir yerde özgürlük olabilir mi sorusu yetişti. 2018’de Bulgaristan’da 2017’ye kıyasla

YORUM EKLE