Bismillah AKP'nin mi?

 AKP, Bismillah sözünü parti müziği yapmak istedi. İtiraz edildi. YSK itirazı haklı gördü ve buna izin vermedi. Kimi AKP yetkilileri YSK ne derse desin biz kullanırız dediler.

Ülkede artık, hukuk, uyulması gereken olmaktan çıktığından AKP yetkilileri bunu yapabilir ve yaptıkları da yanlarına kalır. Hep öyle olmuyor mu? Suç işledikleri apaçık ortaya çıkanlar Meclis çoğunluğunun kararıyla aklanıyorlar. Aklanmak için Ak Partili olmak yeterli.

Dönelim Bismillah meselesine… Camiler çoktandır AKP’nin ocakları durumuna dönüştürüldü. Bu yüzden eskiden cumalara giden birçok yurttaşımız sinir sağlıklarını korumak için cumaları AKP’lilere bıraktılar. Sadece bu kadar değil, AKP’liler Müslümanlığı o kadar kendi malları haline getirdiler ki, birçok yurttaşımız da onların hallerine bakıp Müslümanlıktan vazgeçer oldular.

Bu söylediklerim araştırmacıların da desteklediği bilgiler… Ama zaten çevremizde de görüp durmuyor muyuz? Ben birçok tanıdığımın artık cumalara gitmiyorum dediğini duydum. Bayram günlerinde ziyaret ettiğim bir yakınım şöyle diyordu: “Ben uzun yıllardan beri sabah namazlarını kılarım ve bundan çok büyük manevi haz alırdım. Ama bu iktidar Müslümanlığı öylesine kötü temsil ediyor ki, artık sabah namazını da bıraktım.” Biliyorum şimdi bu yazıyı okuyacak AKP Müslümanlarından kimileri “canım zaten beş vakit kılmıyor muş varsın sabahı da bıraksın” diyecekler. Çünkü onların Müslümanlığı böyle bir Müslümanlıktır.

Asıl felaket; toplum din konusunda ikiye bölünüyor ve bölünme keskinleşiyor. Kayıtsız şartsız RTE sevdalıları RTE’nin ve yoldaşlarının sergiledikleri tavırları Müslümanlığa aykırı görmüyorlar. Bu yeni bir Müslümanlık türü… Gerçekte ise 1400 yıldan beri süregelen bir damardır bu… Emevi Müslümanlığı diye tanımlanıyor. Doğru bir tanımlama… Muaviye’ye, Yezide hazret deyip onlardan saygıyla söz edenlerden ne beklenir ki. Bir yandan da AKP karşıtı insanlarımız hızlı bir şekilde Müslümanlığı bırakıyorlar.

Bilmiyorum hiç lise düzeyindeki gençlerle görüşüyor musunuz? Ben her gördüğüm yerde onların düşüncelerini anlamaya çalışıyorum. Görüyorum ki, Ortaöğrenim gençliğimiz büyük ölçüde dinden kopmuş durumdalar. Müslümanlığa inanmıyorlar, Hıristiyanlık, Musevilik gibi dinlerde onlara bir şey ifade etmiyor. Deizm çok yaygın… Kendisinin deist olduğunu söyleyen 14 yaşındaki bir öğrenciye sordum: “Deizm ne demek?” karşılık verdi. “Tanrıya inanıyorum ve Erdeme inanıyorum, dinlere inanmıyorum.” Sınıf arkadaşları arasında da beşinin deist; dört beşinin Göktanrıcı, birisinin ateist, birisinin de Müslüman olduğunu söyledi. Gülerek ekledi Müslüman olan AKP’li…

“Müslüman olan AKP’li” sözü her şeyi anlatmaya yetiyordu.

Sanıyorum AKP yöneticileri de bu işin ayırımında. Dengelemek için çılgınca İmam Hatip okullarının sayısını arttırmaya çalışıyorlar. Böylece Müslüman yani AKP’li gençlik yetiştireceklerini umuyorlar. Belki bir ölçüde başarırlar. Ama internet ortamında dolaşan İmam Hatiplerden dinsiz bile değil keskin din karşıtlarının çıkmayacağını nerden biliyorlar.

Bu AKP yöneticilerinin gerçekten Müslümanlığa inanıp inanmadıklarını da bilmiyorum ve doğrusu kuşku duyuyorum. İnansalar nasıl olur da Müslümanlığın başlangıç sözü olan “Bismillah”ı partilerinin parolası haline getirirler.

AKP yöneticileri içinde imanını ve vicdanını yitirmemiş birçok insanın bulunduğunu da biliyorum. Onlara sesleniyorum: “Müslümanlığı orta malı ve Pazar ürünü yapmaktan vazgeçin. Bu yolun sonu sandığınızdan daha ürkütücü gelişmelere sebep olacak.”

Bilin…

YORUM EKLE