Başkanlık Sistemi İnadı (3) Son Hamle Erken Seçim!

 Cumhurbaşkanı Başkanlık Sisteminde ilk hamle olan Anayasa Değişikliği Komisyonunu ince ayar ile devre dışı bırakmıştır.
 
İkinci hamle “Referandum” ise bugünün şartları ile imkânsız görünmektedir!
 
Bu durumda son hamle “Erken Seçim” görünmektedir.
 
Bugün Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın sorulan sorular üzerine erken seçim ihtimali olmadığını ifade etti. Ancak yaşanan tecrübeler bize Türkiye’de sabahtan akşama her şeyi inkâr eden bir yönetim yapısına sahip olunduğunu göstermiştir.
 
Türkiye AKP’nin tek başına iktidarını kaybettiği 7 Haziran seçimleri sonrasında süreci doğru sevk ve idare edemeyen muhalefet nedeniyle 153 gün sonra 1 Kasım’da bir “Tekrar Seçim” ile yüz yüze gelmiştir. Bu strateji Cumhurbaşkanı tarafından yürütülen bir stratejidir.
 
Kanaatim şudur ki eğer 1 Kasım’da da AKP tekrar tek başına iktidara sahip olmasaydı Cumhurbaşkanı Türkiye’yi tarihinde bir ilk olarak aynı yıl içinde üçüncü defa seçime götürmekte hiç tereddüt etmeyecekti!
 
Her fırsatta “400 Milletvekili istiyorum” diyen Cumhurbaşkanı “Başkanlık Sistemi” inadında bir erken seçimi muhakkak koz olarak kullanacaktır.
 
Erken seçimi kozundan önce servis edilmek istenen bir senaryo da referandumda halkın önüne “Çift Sandık” koymaktır. Bu sandıkların biri “Anayasa Değişikliği” diğeri ise “Başkanlık Sistemi” sandığıdır. Ancak bu taktiğe muhalefet partilerinin razı olmaları mümkün görünmemektedir.
 
Evet! Çift sandık bir taktiktir. İstenen vatandaşın kafasında parlamenter sistemin tıkandığı, işlemediği düşüncesini yerleştirmek amacı taşımaktadır.
 
Başkanlık Sistemi inadını STK’lar üzerinde yürütmeye hazırlanan Cumhurbaşkanı öncelikle TBMM’den Anayasa Değişikliğinin muhalefet yüzünden çıkmadığını vurgulayacak ve TBMM’de oluşan aritmetik nedeniyle gerçekleşme ihtimali zayıf olan referandumun gerçekleşmemesinin faturasını da muhalefete çıkartacaktır.
 
Başkanlık Sisteminin ilk iki hamlesini sözde denemiş olan Cumhurbaşkanı 1 Kasım seçimlerinde yaptığı gibi erken seçim kozunu gözünü kırpmadan oynayacaktır.
 
Erken seçimin ne zaman yapılacağının belirleyici unsurlarından biri de MHP’de yürüyen kongre sürecindeki gelişmeler olacaktır.
 
Bu da nereden çıktı demeyin! Bekleyin görün derim…
 
YORUM EKLE