Başkanlık Sistemi İnadı (1) Anayasa Değişikliği Komisyonu

 Türkiye 1 Kasım seçimlerinden sonra Cumhurbaşkanı tarafından inatla “Başkanlık Sistemi” dayatması ile karşı karşıyadır!
 
Cumhurbaşkanının sevk ve idare ettiği Başkanlık Sistemi” inadında sırasıyla üç kademeli bir strateji uygulanmak istenmektedir.
 
Şöyle ki mevcut TBMM Anayasa Komisyonu çalışmaları birinci kademedir.
 
Ancak hatırlanacağı üzere daha önce kurulan “Anayasa Değişikliği Uzlaşma Komisyonu” yaklaşık 2 yıla yakın çalışma sonucunda birçok madde üzerinde mutabakat sağlanmasına rağmen AKP’nin ana hedefi olan T.C. Anayasası’nın ilk 3 maddesi ve “Türk Vatandaşlığı”
Başlıklı 66’ncı maddesi HDP’nin desteğine rağmen MHP ve CHP’nin süreci doğru yönetmelerinden dolayı Anayasa’dan çıkartılamamıştır. Sonuç olarak komisyon dağılmıştır.
 
“Başkanlık Sistemi” inadını ısrarla sürdüreceği anlaşılan Cumhurbaşkanının bu defa Anayasa Değişikliği komisyonu ile fazla zaman geçirilmesine tahammülü olmayacağı daha ilk toplantıda anlaşılmıştır.
 
CHP ilk toplantıda AKP’nin yine Anayasa’nın ilk 3 maddesini gündeme getirmesi üzerine komisyonu terk etmiştir. TBMM’nin AKP’li Başkanı İsmail KARAMAN “…bu komisyon çalışmaları bitmiştir” açıklamasında bulunmuştur. AKP parti sözcüsü Ömer ÇELİK de “…bunlar her zamanki gibi uzlaşmıyorlar” diyerek kamuoyunu yanlış yönlendirme cihetine gitmiştir. Bir gün sonra TBMM Başkanı KARAMAN çark etmiş ve komisyonun çalışmalarına devam edeceği açıklamasını yapmıştır.
 
Ancak Anayasa Değişikliği Uzlaşma Komisyonunun ömrünün çok olmayacağı anlaşılmaktadır.
 
“Başkanlık Sistemi “ inadının ilk kademesinden sonuç alamayacağını anlayan Cumhurbaşkanı bir taraftan ikinci kadem olan “Referandum” süreci için gerekli hazırlıkları yapmaktadır.
 
Görünen odur ki Cumhurbaşkanı bu süreci yandaş “Sivil Toplum Kuruluşları” (STK) ‘lar üzerinden yürütmeye karar vermiştir. Bu konuda hazırlıklar devam etmektedir.
 
“Başkanlık Sistemi” inadının üçüncü kademesi ise “Erken Seçim” ‘dir!
 
Bu arada eski Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL,AKP kurucularından Bülent ARINÇ ve Eski Bakanlar Hüseyin ÇELİK ve Nihat ERGÜN’ün başı çektiği hareketin “Başkanlık Sistemi” sürecinde parti içinden direnç göstereceklerini görmek için kahin olmaya gerek yoktur!
 
7 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanın “Tek Adam” olma isteğine karşı çıkarak AKP’nin 13 yıllık tek başına iktidarına son veren Türk Milletinin bu isteğini doğru sevk ve idare edemeyen muhalefetin “Başkanlık Sistemi” sürecinde Cumhurbaşkanının değirmenine su taşımaması da Türk Milletinin birinci beklentisidir.
YORUM EKLE