Azerbaycan'ın Türkiye'ye can borcu var

97 yıl önce, 15 Eylül’de, İstanbul’da Kurban Bayramında iki kurban kesildi.

Biri Kurban Bayramı için, diğeri Nuru Paşa’nın kumandanlığı ile Bakü’nün Ermenilerden azad edilmesi nedeniyle.

Nuru Paşa bir söz vermişti. Kurban Bayramı’nda 15 Eylül’de Bakü Ermenilerden azad edilecekti ve şehrin Müslüman sakinleri kurbanlarını özgür bir şekilde kesecekti.

Paşa sözünü tuttu…

Bugün, şehrin Şehitler Xiyabanı adlanan semtinde Türk askerleri için dikilmiş anıtın önüne her yıl olduğu gibi çiçekler dizildi. Her yıl olduğu gibi, bu yıl da o anıtın önünde tüm takipler ve hapsedilme olaylarına rağmen özgülük savaşı veren Elçibey yolunun yolcuları vardı. Çünkü Türkçülük anlayışına oldu olası muhalif olan iktidar bugünü devlet seviyesinde kutlamaktan boyun kaçırmaktaydı.

Yıllar önce de Azerbaycan iktidarı şehitlikte Türk bayraklarını indirdiğinde, buraya yine bu ülkenin vatandaşları ve demokratik düşünceli insanlar sahip çıkmıştı.

Aynen Sovyetler Birliğinde Azerbaycan’ın birçok yerinde bulunan Türk askerlerinin mezarlarına da sade vatandaşların sahip çıktığı gibi…

Sovyet İmparatorluğu en amansız zamanlarında Türkçülük anlayışının yok edilmesi için düşünürlerimiz Sibirya’ya sürgün ederken bile Azerbaycan vatandaşı ülkenin farklı bölgelerinde defin edilmiş Türk askerlerinin kabirlerinin harap edilmesine izin vermemiş, onları bugünlere kadar koruyup, saklamıştır.

Garip olan o ki, Nuru Paşa’nın askerleri Türkiye Cumhuriyetinin askerleri değil, Osmanlı askerleri idi. O zamanlarsa Azerbaycan artık Doğu’nun ilk cumhuriyeti olmuş ve Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti ilan edilmişti. İdeolojileri ve yönetim şekiller bir birinin zıttı olan bu iki ülke tüm bunları bir kenara bırakıyor, ve imparatorluğun askerleri cumhuriyeti kurtarmak için savaşıyor…

Tuhaf ama gerçek...

Çünkü ortada ideolojilerden daha farklı bir şey vardı...

Kardeşlik...

Ve bu kardeşlik tüm ideolojileri ve yönetimleri yıkarak iki ülkenin de tarihine yazıldı.

Bugün Azerbaycan da, Türkiye de cumhuriyettir fakat ne yazık ki her iki ülke de ciddi problemlerle karşı karşıya. Azerbaycan’ın en büyük problem diktatör yönetim ve Karabağ'sa, Türkiye’nin de bugün, bu noktada en büyük sorunu terördür.

Bugünlerde Türkiye iç savaşa sürüklenmekte... Talihine daim savaşmak, vatanını korumak gibi kutsal bir vazife yazılmış Türk ordusu, bugün de terörle savaşmakta.

Azerbaycan ise ne yazık ki bu durumda Türkiye’ye gereği kadar destek olamıyor.

Bugün kardeşliğimiz iktidarların iradesinin ötesinde. Lakin Azerbaycan’da Bakü’ye gururla “baş kentim” diyen herkes bunu Türk askerlerine, Nuru Paşa’ya borçlu olduğunu unutmuyor.

Azerbaycan için yüzlerce asker şehit oldu. Demek ki her bir Azerbaycan Türkünün Türkiye’ye can borcu var. Ve ne yazık ki, Türkiye’nin bu zor anlarında anılarını geri getiremiyor.

Ama gönül isterdi ki, Azerbaycan Türkiye’de olanlara daha çok tesir edebilecek bir siyaset yürütsün. Azerbaycan tam olarak her şeyi, ordusu, parası, insanı ile Türkiye’nin yanında olsun. Bu yalnızca duygusal bakımdan alınmış bir karar değil, aynı zamanda iki ülkenin çıkarları için de yararlı olandır.

Ama ne yazık ki Azerbaycan iktidarı ülke çıkarlarını kendi çıkarlarına kurban edecek türden. Bu yüzden olmuyor, iktidarlar, rejimler buna engel oluyor. Ancak izleyip, üzülmek, haberlerini paylaşarak, şehitlerimize baş sağlığı vermek geliyor elimizden...

Ama her şeye rağmen, can borcumuzu ödeyemesek de, Azerbaycan diktatörlüğün pençesi altında ezilse de, burada özgür düşünceli insanlar hapsedilmekte olsa da, milli kimliğimiz tehdit altında olsa da, Türkçülük anlayışları beyinlerden kazınılmaya çalışsa da, Türkiye sevdasını kimsenin kalbinden söküp atılamıyor.

Dediğim gibi, belirli sebeplerden borcumuzu ödeyemesek de, bari Türk vatandaşı bilsin, burada her şeye rağmen onun acısını, sevincini paylaşan, Türkiye’yi saran şehit acısına üzülen, bu üzüntüye istediği kadar ortak olamadığı için iki kat acı çeken bir kardeşi var.

Bu sevda tükenmiyor, aksine, her baskıda, yasakta daha da büyüyüp, canlanıyor.

Bu canlı sevda ile Türkiye’deki şehidime acı çekerek başsağlığı diliyorum…

Başın sağ ve her zamanki gibi dik olsun, acılı kardeşim!
YORUM EKLE