Azerbaycan-Rusya'nın cehennem arkadaşı ...

 Dünyada adeta herkes çıldırmış gibi ...

Bir yanda kan ve savaş, diğer yanda bu savaşı edenler, başka bir yandansa kendi karakteri ile bu savaşın daha da uzun sürmesini sağlayanlar ...

Dünya sanki büyük bir şere tabi olmuş durumda ... Doğu'nun kana boyanmasında meraklı olanların elinde alet olan müslüman cahilliği şimdi de her zaman kendi irticaçı politikasıyla dünyada kutuplaşma yaratan Rusya'nın iştahını canlandırmakdadır.

Kırım'ı işgal ettikten sonra, adeta nerede kan, savaş varsa, oraya koşan Rusya şimdi de Suriye'de kendi çıkarlarını sağlamaya kalkıp. Köpek balığı gibi kan iyine giden Rusya'nın Suriye'de Esed rejimini korumaya çalışması doğal olarak dünyadan ve Türkiye'den tepki ile karşılanmaktadır.

Ama karşınızdaki Rusya ...

Nüfusu ile birlikte, her zaman emperyalist çıkarları ile konuşan, çevresindeki tüm ülkelere tehdit ve tehlike olan Rusya ...

Şimdiki halde Putin'in gücü təkçə silah veya yürüttüğü politikada değil. Asıl güç rus halkındadır. Demokrasiye meyilli olmayan, daha çok "Büyük Rusya" merakı ile yaşayan bu toplumun sonsuz isteklerini sağlayan Putin şimdi kendi ülkesinde kahramandır.

Ama onun gittiği cehennemde kendisine arkadaş olarak seçtiği Azerbaycan'da İlham Aliyev'in politikasından kimse memnun değil.

Çünkü Azerbaycan halkı demokrasi ve özgülük istiyor.

Eski Sovyet cumhuriyetini özgür ve serbest bırakmak istemeyen Rusya Azerbaycan'ı buradaki iktidarın iradesi ve yürüttüğü anti-mili siyasetin sonucu olarak kendi kurbanlığı olarak seçti. Kırım'ın işgalinden sonra petrol fiyatının düşmesi bütçesi aynen Azerbaycan'da olduğu gibi petrolden asılı olan Rusya'yı giderek ekonomik krize daha çok yaklaştırır.

Ve ne yazık ki, Putin ülkesini cehenneme sürüklediğinin farkında olduğundan o cehenneme tek gitmek istemiyor. Beraberinde gidecek arkadaş arayışındada yem olarak Azerbaycan'ı kullanır. Çünkü o bölgede kendi nüfuzunu kaybetmek istemiyor. Suriye'de başladığı askeri operasyonlar neticesinde Rusya bir zamanlar Elçibey'in çıkardığı Rusya harbi birliklerinin tekrar Azerbaycana gelmesini sağlayabilir.

Tabii ki, Azerbaycan'da iktidarda olan İlham Aliyev'in isteği üzerine olarak ... İlham Aliyev kanunsuzluk ve yolsuzluğun son hattaa ulaştığı Azerbaycan'da hakimiyetini korumak için ondan demokrasi talep eden Avrupa'ya değil, anti-demokratik Azerbaycan isteyen Rusya'ya bel bağlamayı daha üstün tutuyor.

Azerbaycan petrol ülkesidir ve ne yazık ki, bu yıllar içerisinde ülkenin ekonomisi geliştirilmedi. Ülke petrolden bağımlı durumdadır.

Ekonomik zorlukların eşiğinde olan ülkede İlham Aliyev Azerbaycan'da çıkabilecek isyanların önüne geçmek için reformlara gitmek yerine, tutuklamalarla, toplumu daha çok baskı altında tutarak kontrol yaratmaya çalışır. Avrupa'dan gelen demokrasi ve özgürlük taleplerine karşılık olarak İlham Aliyev sanki Batıya dirsek göstermekle ülkeyi Putin'in cehennem siyasetinin bir parçası etmekte ısrarlı.

Azerbaycan'da bir ata sözü var. "Cehenneme giden kendine arkadaş arar." Putin de arkadaş aktarışında Azerbaycan iktidarının Avrupa'ya olan nefretinden iyice yararlanmaktadır.

Bugün İlham Aliyev Karabağ hakkında Azerbaycan'ın hayrına olan belgeler kabul eden Batı ülkelerinden yüz çevirerek aslında, Karabağ'ı işgal eden Rusya'ya yüz tutmuş durumda.

Kimseye gizlice değil ki, Karabağ'ın özgürlük anahtarı Rusya'nın elindedir. Bu savaşta Ermenistan Rusya'nın maşasıdır. Azerbaycan iktidarı bunu bildiği halde ülkeyi daha çok diktaturaya mahkum ederek demokratik dünyadan imtina ediyor.

Putin'in Suriye'de Esed'ı koruması tabii ki, Kırım üzerinde alışveriş yapmaya hesaplandı. O Suriye'de muhalefeti zayıf düşürüp Esed'i güçlendirmek, bununla mürtecilerin akınına uğramış Avrupa'yı olgu karşısında koyarak Esad'ın karşılığı olarak Kırım'ı isteyecek. Tabii ki Azerbaycan bu zincir de zayıf halkadır ve ülke nüfusu şu durumda Azerbaycan'ın Türkiye ile birlikte hareket etmesini arzu ediyor.

Ama bu arzuya karşı yürüyen iktidar izlediği siyasetin sonucu olarak ülkeyi sefalet ve kaos kıskacına sürüklemektedir.

YORUM EKLE