Avrupa Şampiyonası bir gerçeğe şahitlik ediyor, Futbol yok, Yıldız yok…

 Siz izlerken maçları zevk alıyor musunuz bilmiyorum ama şuana kadar oynanan maçlar için söylüyorum Euro 2016 bugüne kadar benim izlediğim en kötü Uluslar arası turnuvaya sahne oluyor. Dün Fransa maçını izlerken ve kendi kendime serzenişte bulunurken Facebook da Ali Nail Durmuş hocamın bir paylaşımını gördüm ve hemen onu başlığa taşımaya karar verdim. Sağ olsun ifadeleriyle hislerime tercüman oldu. Aynen başlıkta yazdığı gibi “Avrupa Şampiyonası bir gerçeğe şahitlik ediyor, futbol yok, yıldız yok.” Diyordu.

İspanya ile Çek Cumhuriyeti arasında oynanan maç dışında şampiyona da ki bütün maçları izledim. Gol izlemek, heyecan duymak ve futbollarından zevk alacağımı düşündüğüm yıldızların neler yapacağını izlemek istedim. Ancak her seferinde hayal kırıklığına uğradım. Bale, Ronaldo, İbrahimoviç, Mesut Özil, Lukaku ve diğerleri sanki sözleşmiş gibi yok hükmündeler sahada.

Bir futbolsever olarak üzülüyorum. Yeniler tat vermediğinden gözüm Almanya’ da Klose’ yi, İtalya’ da Del Piero’ yu, İngiltere’ de Backham’e, Portekiz’ de Figo’ yu arıyor, tabii bir de Hollanda takımının tamamını.

Diğer yıldızlar bu kadar futboldan soğuk kalmaya devam ederlerse aslında normale göre sıradan bir futbolcu olan West Ham’ lı Fransız Milli futbolcu Payet hem Fransa’ yı şampiyon yapacak, hem de kendisi turnuvanın yıldızı olacak.

Bizim Milli takımımıza gelecek olursak ben her şeye rağmen çok umutluydum. Halen daha umudumu yitirmiş değilim. Bu kadar isteksiz bir futbolu nasıl oynadı futbolcularımız merak ediyorum. Arda Turan sanki 41 Milyon Euro Barcelona’ ya transfer olmuş bir futbolcu değil de Bayrampaşaspor’ un futbolcusu gibiydi. Caner bir iki pozisyon dışında Caner değildi. Gökhan yine öyle. Oğuzhan geçerken uğramış gibiydi. Ozan Tufan çok koştu ama yetmedi. Selçuk ve Çalhanoğlu beklenenden çok uzaktı. Mehmet Topal ve Hakan Topal için söylenecek hiçbir söz yok orijinal yerlerinde oynamamalarına rağmen ellerinden gelenin en iyisini yaptılar. Cenk Tosun’ un üst düzeyde asla birinci santrafor olamayacağını görmüş olduk ve bundan sonra mutlaka Burak ile başlamalıyız. Semih’ in form durumu iyi ise kesinlikle Mehmet Topal’ ı İspanya karşısında orta sahada kullanmalıyız. Bu maça kanatsız çıkarak elimizde iki tane iyi oyuncu olmasına rağmen hata ettik. İspanya maçında Volkan Şen ile muhakkak başlamalıyız. Gerekiyorsa Arda Turan’ ı yedek bırakabiliriz. Çünkü Form durumunun yeterli olmadığını düşünüyorum.

Bazı kadro hatalarını Fatih hoca bu maçta yapmazsa, ki bu hatalar hayati önem taşıyor. Futbolcularımız da istekli ve inançlı olurlarsa bizim İspanya’ yı yenebilecek gücümüz olduğuna inanıyorum.

YORUM EKLE