Avrasya Tünelinin adı Alparslan Türkeş olmalı…

İstanbul Boğazı’nın altına inşa edilen, hem tekerlekli araçların hem de metronun geçişine olanak sağlayan ‘Tüp Geçiş Projesi’ 20 Aralık’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak. ‘Avrasya Tüneli’ olarak bilinen projeye verilecek isim için Ulaştırma Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde anket başlatıldı. 1 Aralık’ta başlayan ve 10 Aralık’a kadar sürecek olan ankette isim seçenekleri bulunmuyor. Ankete katılanlar istedikleri ismi kutucuğa yazıp ‘Gönder’ butonuna tıklıyor.

Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri anket hakkında şu bilgiyi verdi: "1 Aralık'ta başlayan anket, 10 Aralık'ta 23.59 itibariyle son bulacak. En çok önerilen isim 20 Aralık'ta tünelin açılış töreninde kamuoyuna açıklanacak. O güne kadar hangi isimlerin önerildiği, kaç ismin yarıştığı gibi bilgiler kamuoyuyla paylaşılmayacak. İsteyen istediği ismi önerebilir."

Birçok platform tarafından özellikle sosyal medya etkin kullanılarak Tünele Mustafa Kemal Atatürk, Sultan Abdülhamid Han ve Alparslan Türkeş isimlerinin verilmesiyle ilgili kampanya başlattıklarını görüyoruz. Görünen o ki Avrasya tünelinin adı bu üç isimden biri olacak. Ben istiyorum ki bu tünelin adı Rahmetli Başbuğumuzun adı olsun. Bütün okuyucularımı, dostlarımı bu ankete katılmaya ve Alparslan Türkeş ismini yazmaya davet ediyorum. 

Tünelin ismi Mustafa Kemal Atatürk veya Sultan Abdülhamid Han olmasına bir itirazım olmayacaktır. Her ikisi de benim için çok değerlidir. Ama bu iki isimde ülkemizde birçok yerde adı vardır. Ancak Başbuğumuzun adı bu denli önemli bir yere hiç verilmemiştir. Gün bugündür. Avrasya Tüneline Alparslan Türkeş ismi çok yakışacaktır.  
YORUM EKLE