Atatürkçüler yenildi çünkü...

Atatürk’ün İzi adıyla Altaylı Yayınlarından yeni çıkan kitabımdan son yazıyı ilginize sunuyorum.

Atatürkçüler yenildi mi? Evet yenildiler! Atatürk karşıtlarının düşüncelerini gizlemedikleri bugünün Türkiye’sinde halkın yarısının oylarını alarak iktidar olduklarını görünce başka ne diyebiliriz.

Peki ama Atatürkçülük iyi ise Atatürkçüler neden yenildiler? Çünkü Atatürkçüyüm diyenler veya böyle olduğuna inananlar gerçekte Atatürkçü değildirler.

Atatürk Türkçüydü… Atatürk akılcıydı… Atatürk bilimciydi. Atatürk “benim yolumdan gidenler akıl ve bilim yolundan gidenlerdir, bir gün benim görüşlerimle bilimin görüşleri ters düşerse siz bilimi seçin” demişti.

Atatürk Türkiye’yi Türklük, akıl ve bilim yolunda diriltmişti.

Atatürk’ten sonra Türkçülükten dönüldü. Atatürk’ten sonra akıl ve bilim yolundan “Atatürk İlke ve Devrimleri” adı verilen bir bağnazlığa sapıldı.

Atatürk ilkeleri doğruydu. Atatürk devrimleri denilen değişimlerde gerekli ve yararlıydı. Yanlış olan “İlke ve Devrimler” diye bir din uydurup onu putlaştırmak ve bekçiliğini kutsallaştırmaktı, böyle yapıldı.

Önce İnönü başladı. Türkçülük yolundan sapıldı, batıcılık batağına batıldı. Atatürk İlke ve Devrimleri denilen putçuluk ile insanların düşüncelerine kalıplar döküldü. Özgür düşünce dışlandı, derin kuyulara atıldı. İnönü’nün izleyicileri de aynı yollarda yürüdüler.

Bayar-Menderes ve izleyicileri de aynı yolu sürdürdüler.

Bir yandan akıl ve bilim yolu yerine “İlke ve Devrimler” bekçiliğinde çağdaşlığı bulduğunu sananlar; öte yandan Osmanlıyı da çökerten nakilci Müslümanlık yorumlarının yeşermesinin tohumlarını attılar. Kızları da öğrenci olarak alan böylece daha baştan işe yalancılıkla başlayan “İmam Hatip Okulları”, Üniversiteler içinde beslenen adlarına İlahiyat Fakülteleri denilen gerçekte Yüksek İmam Hatip Okulları, bütçesi şişirildikçe şişirilen Diyanet İşleri Başkanlığı, okullardaki din dersleri hep o uydurulmuş dinin toplumda yaygınlaşmasını sağladılar. Ankara İlahiyat Fakültesi gibi bilim bilincinden başlayanlar ise gölün üzerinde sandallar gibi kaldılar.

Bütün bunları kendilerine “Atatürkçü” diyenler yaptı.

Atatürkçü olmayan Atatürkçüler bir elleriyle başörtü yasağı gibi saplantılarla özgürlüklerin önüne engeller koyarken, öteki elleriyle bu engelleri kullanarak ezilmişlik görüntüsüyle yandaşlar derleyenleri beslediler.

Sonunda bugünlere gelindi.

Evet Atatürkçüler yenildi. Çünkü Atatürkçü değillerdi.

Her yenilenin karşıtı yenenlerdir.

Yenenler kendilerine İslamcı diyen dincilerdir.

Kuşkum yok. Onlar da yenilecek. Çünkü kendilerine İslamcı deseler de gerçekte onlar da İslam değiller.

Eğer bugünküler gerçekte İslam olsalar, adaletli olurlardı, yandaş kayırmaya değil yeteneğe göre atama yaparlardı, kamu malına el sürmez devlet gücüyle zenginleşme yoluna sapmazlardı, geldikleri servetle kalırlardı, yolsuzluğa bulaşmaz, insanlara bağırıp çağırarak devlet gücünü zulüm aracı yapmazlardı, özgür düşünceyi ortadan kaldırmaya çalışmaz, akıl ve bilim yolunu büsbütün kapatmazlardı.

Olmadı!

Olmayacak ve bu yüzden bunlarda yenilecek ve çok kötü gidecekler.

Bunlar gidince yeniler gelecek ve onlar gerçekten Atatürk çizgisine yönelirlerse Türkiye’yi yeniden olması gereken yere getirecekler.

Çıkış yolu mu?

Türklük, akıl ve bilim yolu. Yani Atatürk yolu.
YORUM EKLE