Bayram tatilinde 6 günün acı bilançosu!

İçişleri Bakanlığı, bayram tatilinin ilk 6 gününde meydana gelen 69 kazada 87 kişinin öldüğünü açıkladı.

Bayram tatilinde 6 günün acı bilançosu!

İçişleri Bakanlığı, Kurban Bayramı’nda vatandaşların huzur ve güven içerisinde seyahat etmelerini sağlamak için başta otobüs kazaları ve kaza kara noktalarında yaşanan can kayıplarını önlemek, karayolu trafik akışını sağlamak amacıyla 17-27 Ağustos 2018 tarihlerinde 11 gün süreyle sahada yaklaşık 140 bin trafik personeli, otobüslerde yolcu olarak denetim yapacak merkezden görevlendirilen 227 personel ve alınan tedbirleri gözden geçirmek ve denetlemek için 32 polis başmüfettişi ile 24 saat esasına göre trafik tedbirleri aldı.

KAMPANYALAR BAŞLATILDI

Ayrıca bakanlık, geleceğin teminatı çocukların aileleri üzerindeki yaptırım etkisini kullanarak “Bu Bayram Ben de Trafik Polisiyim” ,“Hatalı Sürücüye Kırmızı Düdük”kampanyası ile farkındalık oluşturarak alınan tedbirleri destekledi.

"CAN KAYBI 10 YILLIK ORTALAMA İLE AYNI DÜZEYDE"

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Son 10 yılda tescilli araç sayısı yüzde 65 artmış. Karayollarının fiziki yapısındaki iyileştirmeler ve bölünmüş yollar nedeniyle seyahatler daha güvenli hale gelmiştir. Polis ve jandarmanın almış olduğu yoğun trafik tedbirlerine rağmen, bayram tatilinin ilk iki günü, arefe ve bayramın ilk üç günü olmak üzere 6 günlük can kaybı 10 yıllık ortalama ile aynı düzeydedir" bilgisi verildi.

KAZA OLUŞ TÜRLERİ

Açıklamada, "Buna göre, bayram tatilinin ilk 6 gününde 69 ölümlü kazada 87 can kaybı yaşanmıştır. Kaza oluş türleri incelendiğinde, en fazla kazanın 27 ile tek taraflı yoldan çıkma, devrilme, savrulma, engelli cisme çarpma, 25 kazanın yandan çarpma, arkadan çarpma ve karşılıklı çarpışma, 17 kazanın ise yayaya çarpma şeklinde meydana geldiği görülmüştür. Yaya kazaları 2017 yılı Kurban Bayramı tatiline göre yüzde 42 oranında artmıştır. 2017 yılında toplam kaza içinde yüzde 14 olan motosiklet kazası oranı ise yüzde 1’e düşmüştür. Tespit ettiğimiz ve tedbir aldığımız 17 ildeki 20 kaza kara noktasında 1 ölümlü kaza meydana gelmiştir"denildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2018, 15:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER