Amacı Hocalını Dünyaya tanıtmaktır

Kazandığı Ermenistan'ın işgalci politikasının dünya çapında ifşasına yönelip

1992 yılı Şubat ayının 26-da Azerbaycan kendi yeni tarihinin en trajik, korkunç günlerinden birini - Hocalı soykırımının baş vermesi tek Azerbaycan'ın değil, tüm Türk dünyasının trajedisi.

Bu trajediyi, Ermenilerin işgalci siyasetini dünyaya tanıtmak her Türk'ün görevidir.

2009 yılında Haydar Aliyev Vakfı Başkan Yardımcısı, İslam Konferansı Gençlik Forumu'nun kültürlerarası diyalog üzere Genel Koordinatörü Leyla Aliyeva'nın girişimiyle başlanan "Hocalı'ya adalet" uluslararası kampanyası bu alanda her birimize asıl örnəyə çevrilmelidir. L.Aliyevanın girişimiyle başlanan bu kampanya kendi etkisini birkaç devletin Hocalı soykırımının tanınması ile sonuçlandı. Bu kampanyanın daha da genişleneceyine ve zaman zaman tüm dünya tarafından

Hocalı olayının soykırım olarak tanınacağına şüphe yoktur.Soykırım gerçeğinin tanıtılması Derneği'nin Başkanı Ceyhun Alekperov da L.Aliyevanın inisiyatifine katılarak kendi imkanlarıyla Hocalı soykırımının tanıtılması yönünde tüm çabasını, gücünü seferber etti. Hocalı soykırımını yaşayan, bu soykırımda 40'dan fazla yakınını kaybeden C. Alekperov tüm etkinliğini Hocalı soykırımının dünyada tanınmasına doğrultup. Genç olmasına rağmen, kısa zaman diliminde büyük işlere imza attı.

Doğrudan onun girişimiyle Türkiye'de Avrasya Ekonomik İlişkiler Dərnəynin (EkoAvrasiya), Avrasya Sosyal İlişkiler ve İşbirliği Derneği'nin ortak organizasyonu ile Hocalı soykırımıyla ilgili bir dizi etkinlik yapıldı. TBMM'de Türkiye Başbakan Yardımcısı, Ekonomi Bakanı Ali Babacan ve Avrasya Sosyal İlişkiler ve İşbirliği Derneği'nin Başkanı, Milletvekili İsmail Safi ile görüşme yapıldı.

C. Alekperov Türkiye'nin nüfuzlu yüksek öğretim kurumlarında Hocalı soykırımı, Ermenilerin işgalci politikasını ifşa eden konuşma yapıp.

Bundan başka Federal Almanya Cumhuriyeti'nde düzenlenen uluslararası konferansta yer alan C. Alekperov ülkenin Cumhurbaşkanı Joachim Qauk ve eşi Daniela Şadta Azerbaycan'ın milli halısı, Haydar Aliyev Vakfı tarafından hazırlanan ve Azerbaycan'ın kültürünü, tarihini yansıtan kitaplar, muğamlarımız ve halk mahnılarımızdan oluşan diskler hediye etti. Cumhurbaşkanına de Ermenilerin Azerbaycanlılara karşı soykırım politikası keçirmələrindən konuşulup.

Almanya'nın Köln kentinde nüfuzlu Köln Üniversitesi'nde Soykırım Alman Azerbaycan Kültür Evi, Soykırım hakikatlerini Tanıtma Sosyal Birliği ve Alman Türkiye Mezunları Birliği'nin organizasyonu ile Hocalı Soykırımı ile ilgili ("XXI yüzyılda Azerbaycan jeostratejik açıdan") düzenlenen konferansta da C. Alekperov Alman kamuoyuna Hocalı soykırımının töredilmesinden, Dağlık Karabağ sorununun çözümüne engel olan noktalardan bahsedip.

Bu yakınlar da ise Macaristan'ın Budapeşte kentinde Soykırımı gerçeğinin tanıtılması Sosyal Birliği, Macaristan Azerbaycan kardeşlik Derneği organizasyonu ve Azerbaycan'ın Macaristan'daki Büyükelçiliği'nin desteği ile "Hocalı soykırımına uluslararası hukuki inceleme ve sözde Ermeni iddiaları" adlı konferans düzenlendi. Daha sonra ise Soykırımı gerçeğinin tanıtılması Derneği'nin Başkanı Ceyhun Alekperov ve macar gazeteciyi Borbala Obruzanskinin ortak müellifliyi ile yayımlanan "Kafkasya'nın parlayan yıldızı-Azerbaycan" kitabının tanıtım töreni yapıldı. Tedbirden sonra C. Alekperov Macaristan KİV-lerinin sorularını yanıtladı.

C. Alekperov ve EkoAvrasiya Derneği'nin başaqnı Hikmet Eren Kuzey Kıprıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile de görüştü. Bu görüşmede de ana konu Azerbaycan gerçeklerinin dünya kamuoyuna tanıtılması olup. Faaliyeti sırasında geçirdiği etkinliklere Azerbaycan'ın Karabağ sorunu gibi Kıprıs problemini de gündeme getirdiklerini söyleyen C. Alekperov, Azerbaycan topraklarının Ermeni işgali altında olduğunu vurgulayarak, Ermenilerin Azerbaycan'a karşı işlediği soykırım akdinin aynısını Rumların da Kıprıs gerçekleştirmek istediğini dikkate çekti.

Onu da vurgulayayım ki, C. Alekperovun doğrudan təşkilatşılığı ile yapılan bu gibi etkinliklere o, hiçbir daireden maddi ve manevi destek almadı. Bu işte ona sadece Diaspor Gazeteciler Birliği Yönetim Kurulu üyesi, tanınmış gazeteci Elnur Eltürk ve Azerbaycan medyası bilgi desteği olup.Bu benim bildiklerim, bilmədiklərim daha fazladır. C. Alekperov katıldığı tüm uluslararası etkinliklerde, yetkililerle temaslarında, çıkış yaptığı uluslararası konferanslarda Azerbaycan gerçeklerinin dünya kamuoyuna ulaştırılmasında H.Aliyev Vakfı Başkanı M.Aliyevanın bedelsiz hizmetlerinden bahsedip, Fonun Ermenistan'ın yayılmacı politikasını yansıtan ve çeşitli dillerde tercüme edilerek basılan kitap kopyalarını kamuoyuna iletti. C. Alekperov ayrıca bu gibi doğrultuda Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Sayın İlham Aliyevin politikasının, konumunun tüm gençler tarafından desteklediğini kaydederek, bir lider gibi başkanın arkasından addımladıqlarını söyledi.

Ama C. Alekperovun Hocalı soykırımının tanıdılmasıyla bağlı yürüttüğü bu kampanyaya çeşitli don da geyindirənlər bulundu. Onun bu faaliyetleri çeşitli aspektləıdən anlatılmaya gayret gösterilir. Bunu sadece ona çekememezlik, kıskançlık gibi kabul edilebilir.

Bu yazıda onunla ilgili görüşlerimi okuyanlar arasında düşünen olabilir ki, neden ve hangi ilgiden C. Alekperov bu kadar övülüyor. Benim C. Alekperovla hiçbir tanışlığım yoktur, ne yüzünü gördüm, ne de sesini duydum. Sadece, bir medya mensubu gibi onun da etkinliği gözümden kaçmadığından ve bu etkinliğin halka, millete, prezidentimizin politikasının desteklenmesine yöneldiği nezerimden qaçmadığndan düşündüklerimi kaleme aldım. Ana ise C. Alekperovun bu etkinliğinde Azerbaycan gerçeklerinin dünya kamuoyuna duyurulması ilkesi mevcuttur. Onun bu kampanyaya start vermesi Azerbaycan'a, devletine bağlılık doğup. Bu yolla addımlayan her gencimizi desteklemek görevimizdir.

Doğru, C. Alekperov iş adamıdır. Yurtdışında geçirdiği tüm tedbirler, yazarı olduğu kitaplar, yabancı basında çıkışları, Azerbaycan'dan Heyeti yapılması vb. işler malzeme gerektirir. Bazı işadamı kazandığı paranın bir bölümünü ulusal mənafeyimizin korunmasına, devlet ve devlet adına çalışmalara xərcləyirsə, bunu ancak alkışlamak gerekir. C. Alekperov gibi Azerbaycan'da iş adamı çoktur, ondan kat kat fazla para kazananlar var. Ancak C. Alekperov onların bir çoğundan farklı olarak kazandığını herhangi şarkıcının gelecek kariyerine sarf etmiyor. Onun parası Ermenistan'ın işgalci politikasının dünya çapında ifşasına yönelir. Bunun neyi kötü? Eğer o, bu gibi tedbirleriyle yurtdışında Ermenilerin bilgi ablukasını yarırsa, neden kabul edilmesin, dəstəklənməsin? Onu çeşitli şekilde ittihamlayanlar bu soruya cevap axtarsalar daha iyi olurdu.

Bazı güçler C. Alekperovun bu yıl Azerbaycan'da yapılacak parlamento seçimlerine katılmak niyetinde olduğundan bu kampanyaya başladığı iddiasını ileri sürüyorlar. Bu iddia da kıskançlıktan kaynaklanmaktadır. Azerbaycan ve dünya reallığında her seçim kampanyasında adaylar kamuoyuna çeşitli vaatler verirler ...

C. Alekperov ise vaat vermiyor, iş görür. O, milletvekili olmak isteyen adaylar için seçim kampanyasının tam vatanseverlik prensipleri üzerinde yapılmasının öneminin bir örneği olabilir. Milletvekili olmak isteyen adayların çoğunluğu secilərinin beğenisini birkaç yola asfalt döşətdirməkdənsə, seçicilerini gizlice cüzi şekilde beslenme, parayla sağlamaktansa vatanseverlik misyonlarını yerine ederlerse daha iyi olurdu.

Doğru, herkes C.Alekperov gibi iş adamı olamaz, onun gibi doğmalarımızı Hocalı'da kaybetmedik, o, acını yaşamamışıq, ama onun etkinliği Azerbaycan'ın dünya birliğinde yerinin güçlenmesine, gerçeklerin dünya kamuoyuna iletilmesine, Ermenistan'ın işgalci politikasının ifşasına ve bu doğrultuda Sayın Başkanımız İ.Aliyevin politikasının desteklenmesine yönelibse, her birimiz onun yanında olmalıyız.

P.S. 1992 Şubat 25-den 26-na keçen gece ermeni separatistleri Rusya ordusunun 366. motorlu alayının savaş araçlarının katılımıyla Karabağ'ın Azeriler yaşayan Hocalı yerleşim noktasını istila ettiler. Hocalı'nın zaptı benzeri görülmemiş vahşeti eşlik edildi. 613 şehidimizin 106 kişiyi kadın, 56 kişiyi azyaşlı çocuktu, 487 kişi yaralandı, 8 aile tamamen yok edildi, 25 çocuk hem ebeveyn kaybetti, 130 çocuk ebeveynlerinden birini kaybetti, 59 kişi işkenceyle katledildi, 1000 kişiden fazla şehir sakini engelli olup , 1275 kişi esir alınmıştı, esir düşenlerden 150 kişiyi kayıp ve kaderi bu güne kadar bilinmemektedir ...

Azerbaycan Milli Meclisi her yıl Şubat ayının 26-nı "Hocalı Soykırımı Günü" ilan etti.

**********************************************


Amalı Xocalını dünyaya tanıtmaqdır

Qazandığı Ermənistanın işğalçılıq siyasətinin dünya səviyyəsində ifşasına yönəlib

1992-ci ili fevral ayının 26-da Azərbaycan öz yeni tarixində ən faciəli, dəhşətli günlərindən birini - Xocalı soyqırımının baş verməsi tək Azərbaycanın deyil, bütün türk dünyasının faciəsidir.

Bu faciəni, ermənilərin işğalçılıq siyasətini dünyaya tanıtmaq hər bir türkün borcudur.

2009-cu ildə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, İslam Konfransı Gənclər Forumunun mədəniyyətlərarası dialoq üzrə baş əlaqələndiricisi Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə başlanan “Xocalıya ədalət” beynəlxalq kampaniyası bu sahədə hər birimizə əsl örnəyə çevrilməlidir.  L.Əliyevanın təşəbbüsü ilə başlanan bu kampaniya öz effektini bir neçə dövlətin Xocalı soyqırımının tanınması ilə nəticələnib. Bu kampaniyanın daha da genişlənəcəyinə və zaman-zaman bütün dünya tərəfindən

Xocalı hadisəsinin soyqırım kimi tanınacağına şübhə yoxdur.

Soyqırım Həqiqətlərinin Tanıdılması İctimai Birliyinin sədri Ceyhun Ələkbərov da L.Əliyevanın təşəbbüsünə qoşularaq öz imkanları hesabına Xocalı soyqırımının tanıdılması istiqamətində bütün səyini, gücünü səfərbər edib. Xocalı soyqırımını yaşayan,  həmin soyqırımda 40-dan artıq yaxınını itirən C.Ələkbərov bütün fəaliyyətini Xocalı soyqırımının dünyada tanınmasına istiqamətləndirib. Gənc olmasına baxmayaraq, qısa zaman kəsiyində böyük işlərə imza atıb.

Bilavasitə onun təşəbbüsü ilə Türkiyədə Avrasiya İqtisadi Əlaqələr Dərnəynin (EkoAvrasiya), Avrasiya İctimai Əlaqələr və Əməkdaşlıq Dərnəyinin birgə təşkilatçılığı ilə Xocalı soyqırımıyla əlaqədar silsilə tədbirlər keçirilib. Türkiyə Böyük Millət Məclisində Türkiyə baş nazirinin müavini, iqtisadiyyat naziri Ali Babacan və Avrasiya İctimai Əlaqələr və Əməkdaşlıq Dərnəyinin sədri, millət vəkili İsmail Safi ilə görüş keçirilib.

C.Ələkbərov Türkiyənin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində Xocalı soyqırımı, ermənilərin işğalçılıq siyasətini ifşa edən məruzələrlə çıxış edib.

Bundan savayı Almaniya Federativ Respublikasında təşkil olunan beynəlxalq konfransda iştirak edən C.Ələkbərov ölkənin prezidenti Yoahim Qauk və xanımı Daniela Şadta Azərbaycanın milli xalçası, Heydər Əliyev Fondu tərəfindən hazırlanan və Azərbaycanın mədəniyyətini, tarixini əks etdirən kitablar, muğamlarımızdan və xalq mahnılarımızdan ibarət disklər hədiyyə edib. Prezidentə də ermənilərin azərbaycanlılara qarşı soyqırım siyasəti həyata keçirmələrindən danışılıb.

Almaniyanın Köln şəhərində nüfuzlu Köln Universitetində Soyqırım Alman Azərbaycan Mədəniyyət Evi, Soyqırım Həqiqətlərini Tanıtma İctimai Birliyi və Alman Türkiyə Məzunları Birliyinin təşkilatçılığı ilə Xocalı Soyqırımı ilə bağlı (“XXI əsrdə Azərbaycan geostrateji baxımdan”) keçirilən konfransda da C.Ələkbərov alman ictimaiyyətinə Xocalı soyqırımının törədilməsindən, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə mane olan məqamlardan bəhs edib.  

Bu yaxınlar da isə Macarıstanın Budapeşt şəhərində Soyqırımı Həqiqətlərinin Tanıdılması İctimai Birliyi, Macarıstan Azərbaycan qardaşlıq Cəmiyyətinin təşkilatçılığı və Azərbaycanın Macarıstandakı səfirliyinin dəstəyi ilə “Xocalı soyqırımına beynəlxalq hüquqi baxış və qondarma erməni iddiaları” adlı konfrans keçirilib. Daha sonra isə Soyqırımı Həqiqətlərinin Tanıdılması İctimai Birliyinin sədri Ceyhun Ələkbərov və macar jurnalisti Borbala Obruzanskinin birgə müəllifliyi ilə çap olunan "Qafqazın parlayan ulduzu-Azərbaycan" kitabının təqdimat mərasimi keçirilib. Tədbirdən sonra C.Ələkbərov Macarıstan KİV-lərinin suallarını cavablandırıb.

C.Ələkbərov və EkoAvrasiya Dərnəyinin başaqnı Hikmət Eren Quzey Kıprıs Türk Cumhuriyyətinin prezidenti Dərviş Eroğlu ilə də görüşüb. Bu görüşdə də əsas mövzu Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə tanıdılması olub. Fəaliyyəti zamanı keçirdiyi tədbirlərdə Azərbaycanın Qarabağ problemi kimi Kıprıs problemini də gündəmə gətirdiklərini söyləyən C.Ələkbərov, Azərbaycan torpaqlarının erməni işğalı altında olduğunu vurğulayaraq, ermənilərin Azərbaycana qarşı törətdiyi soyqırım aktının eynisini yunanların da Kıprısda gerçəkləşdirmək istədiyini diqqətə çatdırıb.

Onu da vurğulayım ki, C.Ələkbərovun bilavasitə təşkilatşılığı ilə keçirilən bu kimi tədbirlərdə o, heç bir dairədən maddi və mənəvi dəstək almayıb. Bu işdə ona yalnız Diaspor Jurnalistlər Birliyi İdarə Heyətinin üzvü, tanınmış jurnalist Elnur Eltürk və Azərbaycan mediası informasiya dəstəyi olub.

Bu mənim bildiklərimdir, bilmədiklərim daha çoxdur. C.Ələkbərov iştirak etdiyi bütün beynəlxalq tədbirlərdə, rəsmilərlə keçirdiyi görüşlərdə, çıxış etdiyi beynəlxalq konfranslarda Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında H.Əliyev Fondunun prezidenti M.Əliyevanın əvəzsiz xidmətlərindən bəhs edib, Fondun Ermənistanın işğalçılıq siyasətini özündə əks etdirən və müxtəlif dillərdə tərcümə edilərək çap olunan kitab nüsxələrini ictimaiyyətə çatdırıb.  C.Ələkbərov həmçinin bu kimi istiqamətdə Azərbaycan prezidenti, cənab İlham Əliyevin siyasətinin, mövqeyinin bütün gənclər tərəfindən dəstəklədiyini qeyd edərək, bir lider kimi prezidentin arxasınca addımladıqlarını bildirib.

Amma C.Ələkbərovun Xocalı soyqırımının tanıdılmasıyla bağlı apardığı bu kampaniyaya müxtəlif don da geyindirənlər tapılıb. Onun bu fəaliyyəti müxtəlif aspektləıdən izah edilməyə cəhd göstərilir. Bunu yalnız ona paxıllıq, qısqanclıq kimi qəbul edilə bilər.

Bu yazıda onunla bağlı fikirlərimi oxuyanlar arasında düşünən ola bilər ki, niyə və hansı maraqdan C.Ələkbərov bu qədər təriflənir. Mənim C.Ələkbərovla heç bir tanışlığım yoxdur, nə üzünü görmüşəm, nə də səsini eşitmişəm. Sadəcə, bir media mənsubu kimi onun da fəaliyyəti gözümdən qaçmadığından və bu fəaliyyətin xalqa, millətə, prezidentimizin siyasətinin dəstəklənməsinə yönəldiyi nəzərimdən qaçmadığndan düşündüklərimi qələmə aldım. Əsas isə C.Ələkbərovun bu fəaliyyətində Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması prinsipi mövcuddur. Onun bu kampaniyaya start verməsi Azərbaycana, dövlətinə bağlılıqdan doğub. Bu yolla addımlayan hər bir gəncimizi dəstəkləmək borcumuzdur.

Düzdür, C.Ələkbərov iş adamıdır. Xaricdə keçirdiyi bütün tədbirlər, müəllifi olduğu kitablar, xarici mətbuatda çıxışları, Azərbaycandan nümayəndə heyətinin aparılması və s. işlər vəsait tələb edir. Əgər hansısa iş adamı qazandığı pulun bir hissəsini milli mənafeyimizin qorunmasına, dövlət və dövlətçilik naminə işlərə xərcləyirsə, bunu ancaq alqışlamaq lazımdır. C.Ələkbərov kimi Azərbaycanda iş adamı çoxdur, ondan qat-qat artıq pul qazananlar var. Ancaq C.Ələkbərov onların bir çoxundan fərqli olaraq qazandığını hansısa müğənninin gələcək kariyerasına sərf etmir. Onun pulu Ermənistanın işğalçılıq siyasətinin dünya səviyyəsində ifşasına yönəlir. Bunun nəyi pisdir? Əgər o, bu kimi tədbirləriylə  xaricdə ermənilərin informasiya blokadasını yarırsa, niyə qəbul edilməsin, dəstəklənməsin? Onu müxtəlif şəkildə ittihamlayanlar bu suala cavab axtarsalar daha yaxşı olardı.

Bəzi qüvvələr C.Ələkbərovun bu il Azərbaycanda keçiriləcək parlament seçkilərinə qatılmaq niyyətində olduğundan bu kampaniyaya başladığı iddiasını irəli sürürlər. Bu iddia da qısqanclıqdan irəli gəlir. Azərbaycan və dünya reallığında hər seçki kampaniyasında namizədlər ictimaiyyətə müxtəlif vədlər verirlər...

C.Ələkbərov isə vəd vermir, iş görür. O, deputat olmaq istəyən namizədlər üçün seçki kampaniyasının məhz vətənpərvərlik prinsipləri üzərində aparılmasının vacibliyinin  bir nümunəsi ola bilər. Deputat olmaq istəyən namizədlərin əksəriyyəti secilərinin rəğbətini bir neçə yola asfalt döşətdirməkdənsə, seçicilərini gizlincə cüzi şəkildə ərzaqla, pulla təmin etməkdənsə vətənpərvərlik missiyalarını yerinə yetirsələr daha yaxşı olardı.

Düzdür, hamı C.Ələkbərov kimi iş adamı ola bilməz, onun kimi doğmalarımızı Xocalıda itirməmişik, o, acını yaşamamışıq , amma onun fəaliyyəti Azərbaycanın dünya birliyində yerinin möhkəmlənməsinə, həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasına, Ermənistanın işğalçılıq siyasətinin ifşasına və bu istiqamətdə cənab prezidentimiz İ.Əliyevin siyasətinin dəstəklənməsinə yönəlibsə, hər birimiz onun yanında olmalıyıq.

P.S.  1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə ermeni separatistləri Rusiya ordusunun 366-cı motoatıcı alayının hərbi texnikasının iştirakı ilə Qarabağın azərbaycanlılar yaşayan Xocalı yaşayış məntəqəsini zəbt etdilər. Xocalının zəbti misli görünməmiş qəddarlıqla müşayiət olundu. 613 şəhidimizin 106 nəfəri qadın, 56 nəfəri azyaşlı uşaq idi, 487 nəfər yaralandı, 8 ailə bütövlükdə məhv edildi, 25 azyaşlı uşaq hər iki valideynini itirdi, 130 uşaq valideynlərindən birini itirdi, 59 nəfər xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirildi, 1000 nəfərdən çox şəhər sakini əlil olub, 1275 nəfər əsir və girov götürüldü, əsir düşənlərdən 150 nəfəri itkin düşüb və taleyi bu günədək məlum deyil...

Azərbaycan Milli Məclisi hər il fevral ayının 26-nı "Xocalı soyqırımı günü"elan edib.YORUM EKLE