Aldrich H. Ames'in İlginç Hikâyesi

İsim ilk bakışta tanıdık gelmeyebilir. Adı geçen kişi, geçtiğimiz yüz yılın en büyük istihbarat skandalının kahramanı…

Öğretim üyesi Carleton Cecil Ames ve bir lisede İngilizce öğretmeni olan Rachel Ames çiftinin oğlu olan Aldrich Hazen Ames, Aldrich Hazen Ames (born May 26, 1941) is a former Central Intelligence Agency counterintelligence officer and analyst, who in 1994 was convicted of spying for the Soviet Union and Russia .26 Mayıs 1941 yılında River Falls, Wisconsin’de doğdu. His father was a college lecturer, and his mother a high school Englis

Baba Ames, 1952 yılında CIA'in Virginia Operasyon Müdürlüğü'nde çalışmaya başladı. Bir yıl sonra, 1953’te, ailesi ile birlikte, üç yıl boyunca görev yapacağı, CIA’nin Güneydoğu Asya birimine atandı.Carleton received a "particularly negative performance appraisal" in part because of a serious drinking problem and spent the remainder of his career at CIA headquarters. Sonrasında alkol sorunu ve düşük performans notu nedeniyle, kariyerini tamamlayacağı CIA merkezine alındı.

***

Aldrich H.  Ames attended high school at McLean High School in McLean, Virginia .Ames,Beginning in 1957, following his sophomore year, Ames worked for the CIA for three summers as a low-ranking (GS-3) records analyst, marking classified documents for filing. 1957 yılında, CIA çalışanlarının çocuklarına yönelik program kapsamında, “dosyalama ve gizli belgeleri işaretleme” göreviyle, “düşük rütbeli analist” olarak CIA’de işe başladı.

1959 yılında, Chicago Üniversitesi’nde, Yabancı Kültürler ve Tarihi bölümüne girdi ama bitiremedi. 1962 yılında, öğrencilik yıllarında da yaz aylarında işçi olarak çalıştığı CIA’e tekrar ve tam zamanlı olarak geri döndü.

Beş yıl sonra, George Washington Üniversitesi’nde, tarih alanında lisans derecesini tamamladı ve mezuniyetinin ardından, CIA’in Kariyer Programı’na stajyer olarak kabul edildi.

***

1969 yılında ilk görev yeri olarak Türkiye’ye atandı.

Çok uzun yıllar sonra kaleme alacağı hatıralarından öğrendiğimiz kadarıyla, Deniz Gezmiş’in güzellik kraliçesi sevgilisi aracılığıyla Dev-Genç’e sızdı ve örgütün tüm bilgilerinin, dolayısıyla kontrolünün KGB’den CIA’e geçmesini sağladı.

Türkiye’de görev yaptığı dönemde SSCB ajanlarıyla sayısız kez karşı karşıya gelen Ames, bu görevdeki başarısı sebebiyle terfi etti.

Konumuzla çok ilgisi yok ama Ames’in Deniz Gezmiş’in sevgilisine, verdiği bilgilere karşılık yaptığı 60 ve 75 $’lık iki ödemeyi, ilginç bir anekdot olarak nakledelim. In 1959, Ames entered the University of Chicago planning to study foreign cultures and history, but his "long-time passion" for drama resulted in failing grades, and he did not finish his sophomore year.

***

In 1972, Ames returned to CIA headquarters where he spent the next four years in the Soviet-East European (SE) Division.1972 yılında, CIA Karargâhındaki, Sovyet-Doğu Avrupa masasında dört yıl boyunca sürecek görevine başladı.In 1976, Ames was assigned to New York City where he handled two important Soviet assets.

1983 Eylül ayında, CIA’de Sovyet Karşı İstihbarat biriminde Operasyonlar Bölümü sorumlusu oldu. Bu görev, CIA’in, Sovyetler Birliği’ndeki tüm bilgi kaynaklarının listesine ulaşmasını sağladı.

Ağustos 1985’de,  In 1981, Ames accepted a posting to Mexico City while his wife remained in New York.Mexico City’de görev yaparken,  CIA’de iş arkadaşı olarak tanışıp 1969’da evlendiği Nancy Segebarth’dan ayrıldı ve hemen ardından Kolombiya’nın Mexico City Büyükelçiliğinde çalışan, María del Rosario ile evlendi. Understanding that his new wealth would raise eyebrows, he developed a cover story that his prosperity was the result of money given him by his Colombian wife's wealthy family.

***

1985 yılında istihbarat bilgilerini KGB’ye satmaya başladı.

Sızdırdığı bilgiler nedeniyle, yakalanan kadar geçen 9 yıl boyunca 100’e yakın CIA operasyonu başarısızlıkla sonuçlandı ve en az 10 CIA ve FBI bilgi kaynağı SSCB’de idam edildi.

Ames, 1986 ve 1991 de iki kez yalan makinesine girdi ama yakalanamadı.

Birkaç kez, harcamalarındaki dengesizlik sebebiyle şüphe uyandırdıysa da harcamalarının kaynağı olarak Kolombiyalı yeni eşinin ailesini gösterdi. Bu arada CIA’deki bilgi sızıntısı ABD yönetiminin en önemli problemi haline gelmişti.

YıllıkThe CIA finally focused on Ames after it realized that despite a salary of only $60,000, Ames had been able to afford: 60.000 $ maaş alan Ames’in, Arlington,Virginia’da A $540,000 house in Arlington, Virginia , paid for in cash;540.000 $ nakit ödeyerek aldığı ev,A $50,000 Jaguar automobile; 50.000 $ ödeyerek aldığı Jaguar otomobil,Home remodeling and redecoration costs of $99,000; satın aldığı evde yaptığı 99.000 $ tutan tadilat masrafları, Monthly phone bills exceeding $6,000, mostly calls by Ames's wife to her family in Bogotá , Colombia ;çoğu Kolombiya’daki eşiyle yaptığı telefon görüşmelerine ait aylık 6000 $’ı aşan telefon faturalarıTailored suits that replaced Ames's former "bargain basement" clothes, conspicuously finer than those of his CIA colleagues; ve maaşının üzerindeki kredi kartı ekstreleri şüphelerin üzerinde yoğunlaşmasına sebep oldu.

Arrest [ edit ]In March 1993, the CIA and FBI began an intensive investigation of Ames that included electronic surveillance, combing through his trash, and a monitor installed in his car to track his movements. From November 1993 until his arrest, Ames was kept under virtually constant physical surveillanc1993 yılının Mart ayında CIA ve FBI, dönemin tüm teknolojik imkânlarını kullanarak hakkında teknik takip başlattı. 22 Şubat 1994 tarihinde Moskova’da göreviyle ilgili bir konferansa katılmak üzereyken tutuklandı.

Mahkemede yaptıklarını itiraf eden Ames’in, 9 yıllık süre boyunca SSCB’den, verdiği belgelere karşılık 4,6 milyon $ aldığı ortaya çıktı.

Skandalın ardından, dönemin CIA Direktörü R. James Woolsey Jr istifa etmek zorunda kaldı.

Mahkemede idam cezası, ömür boyu hapis cezasına çevrildi. Karısı ise casusluğa yardım ve vergi kaçırma suçlarından 5 yıl hüküm giydi.

Halen, Allenwood Pennsylvania'da bulunan yüksek güvenlikli federal cezaevinde, “herhangi bir ceza indirimi ve tahliyeden faydalanamayacağı” hükmüyle cezasını çekmeye devam ediyor.

***

Size bugün, Aldrich Hazen Ames’in ilginç hikâyesinin, olabildiğince kısaltılmış özetini anlatmaya çalıştım.

Hikâyemizde, aksiyon, cinayet, siyaset, ihanet, aşk, para, kısaca bir hikâyede olabilecek neredeyse her şey var, sanırım çıkartılacak çok sayıda dersler de var…

Devletle ilgili suçlarda sonuç almak için parayı takip etme mecburiyetinin sayısız örneğinden biri olarak da kabul edebileceğiniz olay, insanların saçma para hırslarının, ülkelerine, görevli olduğu kuruma, çalışma arkadaşlarına ve kendilerine, nasıl korkunç zararlar verebileceğinin bir örneği aynı zamanda.

Türkiye’de de görev yapmış olması, gelirini çok aşan harcamaları ve mal varlığından hareket edilerek işlediği suçlara ulaşılabilmesi, Pennsylvania'da hapiste olması gibi, ülkemizle ilgili farklı çağrışımlar yapabilecek benzerlikler, sadece talihsiz birer tesadüf.

Ayrıntılara takılmayın…

YORUM EKLE