AKP ve MHP arasında 'Savaş ve Yeni Anayasa Hükümeti' kurulmalı…

Dört saatten uzun süren Milli Güvenlik Kurulu toplantısı ve ardından gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısından sonra Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarını ve El Jezire ile Reuters kanallarıyla yaptığı röportajları da en ince detaylarına dikkat kesilerek dinledim. Kafam da biriken birçok soruya cevap buldumsa da kafamda yeni birçok soru da oluşturdum. Sayın Cumhurbaşkanı Darbe girişimini eniştesinden öğrendiğini ve o gece Mit Müsteşarına ulaşamadığını söylemiş ve çok açık bir şekilde istihbarat zaafından söz etmiştir.

İlk olarak darbe girişiminden sonra bu olayla alakalı kafamda ki soruları sıralayıp ardından başlıkta belirttiğim konuya geçeyim.

1- Mit Müsteşarı o gün saat 16:00’ da bu konuyu haber almasına rağmen neden Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nı bilgilendirmemiş ve Darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı’nın telefonlarına çıkmamıştır?
2- Genel Kurmay Başkanı bu darbe girişimini nasıl öğrenmiştir? kendisine ne teklif edilmiştir? Komutanı olduğu ordunun içinde ki bu planı neden daha önce öğrenememiştir?
3- Kuvvet Komutanları özelliklede Hava Kuvvetleri Komutanı bu darbe girişimini ne zaman öğrenmiştir? Söylendiği gibi Hava Kuvvetleri komutanı saat 16:00’ da öğrenmesine rağmen hiç bir şey yokmuş gibi düğüne gitmiş midir?
4- Yaş Üyesi ve darbenin 1 numarası olarak lanse edilen Akın Öztürk’ ün savcılık da ki ifadesini doğrulayan Genel Kurmay açıklaması doğru mudur? Akın Öztürk’ ü Hava Kuvvetleri Komutanı mı görevlendirmiştir?
5- Genel Kurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları ve Mit Müsteşarı istifa edecek midir?

Bu darbe girişimiyle alakalı halkımızın büyük çoğunluğu tehlikenin o gece farkına varmış ve gerekeni yapmıştır. Ancak çok küçük bir kesim olsa da olayın farkına varamayanlar vardır. Bunlara açık bir şey söylemek istiyorum. Tayyip Erdoğan’ ı sevmiyor ve hatta nefret ediyor olabilirsiniz, hatalarından yanlışlıklarından veya gözü üstünde kaş olduğundan bulunduğu makam ve mevkiyi hak etmediğini düşünebilirsiniz. Ancak 15 Temmuz akşamında eğer Tayyip Erdoğan’ a bir şey olsaydı Tayyip Erdoğan’ a olmayacaktı. Tayyip Erdoğan’ a o gece bir şey olsaydı Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı’na olacaktı. Lütfen belki ömrünüzde bir defa da olsa Milliyetçi olun ve bunun farkına varın.

Gelelim asıl meseleye 15 Temmuz Darbe girişiminin önlenmesinde en büyük pay sahiplerinden biri ilk andan itibaren darbeye karşı çıkan açıklamaları ve açık desteği ile Hükümet’e, Başbakan’a, Cumhurbaşkanı’na ve halk’ a cesaret vermiştir. Gün birlik ve beraberlik günüdür. Başımızda ki bu çok yönlü terör belasından kurtulmamızın ve Yeniden güven ve huzur ortamını inşa etmemiz için en önemli unsur birlik ve beraberliğimizdir. Millet sokaklarda bu birlik ve beraberliği sağlamış aynı birlik ve beraberliği kendisini temsil eden siyasilerden de beklemektedir. Devletin içine konuşlanmış yaklaşık 50 bin hainin görevleri ile ilişikleri kesilmiş, gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır.
3 aylığına ilan edilen OHAL ile birlikte önümüzde çok kritik süreçler vardır. Bunlar;

1- Devletin bütün kadrolarına sızmış Terör örgütü mensuplarının tamamıyla temizlenmesi
2- YAŞ öne alınarak TSK’ da Yeni Komuta Kademesi bellenmesi ve 15 Temmuz’ da büyük zaafları olduğunu düşündüğüm Genel Kurmay Başkanı ile Kuvvet Komutanlarının emekli edilmesi
3- Son yıllarda çok tartışılmasına rağmen Sayın Cumhurbaşkanı’nın hep arkasında durduğu Mit Müsteşarı’nın görevden alınması ve özellikle Terörle Mücadele’ de tecrübe sahibi bir Müsteşar Atanması
4- Genel Kurmay Başkanlığının 15 Temmuz gecesi olduğu gibi çok kolay ele geçirilemeyecek yüksek güvenlikli bir binaya ve mümkün ise şehir merkezi dışına taşınması
5- Devlet kadrolarına sızmış ve görevden alınan terör mensuplarının yerine ince elenip sık dokunarak atamalar yapılması
6- Genel Kurmay Başkanlığı’nın Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanması
7- İlk 4 maddeye dokunulmadan Darbe Anayasası bir an evvel çağımıza uygun halde olacak şekilde düzenlenerek yeni anayasa yapılması
8- Seçim barajının %5’ düşürülmesi veya temsil oranını artıracak şekilde 450 vekil %10 barajına göre belirlenip kalan 100 vekil oy oranına göre belirlenecek şekilde düzenlenmeli
9- Ekonomi, İnşaat, Sağlık ve Ulaşım da ki yatırımlar aynı hızla devam ettirilmeli ve bunlara ilaveten Eğitim, Kültür, Sanat, Spor ve Turizm’ de çok ciddi Milli projeler üretilerek yatırım yapılmalı

Bu yukarıda yazdığım ve belki de birçok şeyde atladığım önemli maddelerin gerçekleştirilmesi için milletin birlik olduğu gibi onları temsil eden siyasilerinde birlik olması gerekmektedir. Bugün önümüzde tarihi bir fırsat vardır. Bu tarihi fırsatın ilk adımlarını MHP Lideri Devlet Bahçeli darbe girişimi anı ve sonrasında sergilediği tavırlarla atmıştır.

Şimdi sıra Cumhurbaşkanı, Başbakan ve AKP’ dedir. Çok fazla değil MHP’ ye verilecek 5 bakanlık ile kurulacak “AKP ve MHP, Savaş ve Yeni Anayasa Hükümeti” ile Devlet Bahçeli ve MHP’nin bu konuda bilgi ve tecrübelerinden faydalanarak mücadele edilecek. Yukarıda belirttiğim ve dahası da olan adımların çok büyük bir birlik ve beraberlikle çıkması sağlanacaktır. Ayrıca Yeni Anayasa kolayca yapılarak referanduma gidilecek ve en az %65 gibi bir halkoyuyla Yeni Anayasa yapılmış olacaktır.

Bu tarihi fırsatın kaçırılmaması ve “AKP ve MHP arasında Savaş ve Yeni Anayasa Hükümeti” kurulmasını istiyorum.

YORUM EKLE