Afrin Kuşatılırken, ŞAM MAT!..

 Bu yazıyı kaleme aldığım dakikalarda Afrin’i çevreleyen, yarım ay sınır hat güvenliğinin eksik kalan 7 km’lik kısmındaki köylerin de terörden temizlendiği haberleri TSK tarafından ajanslarla paylaşıldı. Son derece önemli olan bu gelişme;  sınırlarımızı güvence altına almanın yanında, TSK’nın Afrin şehir merkezine daha hızlı ulaşabilmesini de sağlayacaktır!

Bundan sonraki süreçte sahada ve masada; stratejinin, cesaretin ve kararlılığın neticeye tesir edeceği aşikârdır! Türkiye BM Hukukundan kaynaklı meşru müdafaa hakkını kullanmaktadır.  Meşru müdafaa hakkını kullanırken ise ABD’nin ya da Rusya’nın müttefikliğine de ihtiyacı yoktur! Devlet; ihtiyaç duyduğu ittifakı milleti ile çoktan yapmıştır! Bu da yeterlidir…  Uluslararası kamuoyunda; Zeytin Dalı Operasyonunun neden sonuç ilişkisi dahlinde paylaşılması, anlatılması, uluslararası kamuoyunun ikna edilmesi ise masa da yapılacak en önemli hamledir. Bunun dışında ihtiyaç duyulan; strateji, cesaret ve kararlılık, milletinin hayır duasını almış olan Türk Silahlı Kuvvetlerinde ziyadesi ile mevcuttur.

Neden müttefike ihtiyacımız yok? Çünkü; Rusya’nın yanında olmak ABD’yi, ABD’nin yanında olmak ise Rusya’yı karşına almak demektir! En güzeli; herhangi birisinin yanında olmadan, iki süper gücün özgüvenden kaynaklı stratejik hatalarını lehte kullanıp bağımsız hareket etmektir. Şöyle ki; ABD suçüstü yapılmıştır, sobelenmiştir! Hiçbir zaman sahip olmadığı masumiyetini kaybetmiştir. Yüzündeki maske düşmüş,  zulmün ve vahşetin vesikası açığa çıkmıştır. Günahkâr tutum ve davranışları ile yaşadığı yasak aşkın meyvesi;  DEAŞ, PYD/PKK ise kucağında ağlayan ve susturamadığı bir bebeğe dönüşmüştür. Terörle olan kirli ittifakı uluslararası kamuoyunca daha da bir anlaşılır olmuştur. Bu durum da ABD’yi bölgede yalnızlaştırmıştır! Türkiye’nin diplomatik anlamda bu hususu irdelemesinde, işlemesinde ve daha da gür bir sesle duyurmasında fayda vardır. Suriye’nin devamlılığını esas alan, bu nedenle de Rejim güçlerine destek olduğunu iddia eden Rusya ise; Rejim güçlerinin saldırgan tutum ve davranışları sonucunda çaresiz kalmış, kendi meşruiyetini muhafaza derdine düşmüştür! Rejim güçlerinin katliama varan bu saldırıları neticesinde ortaya çıkan bu trajedinin en önemli yansımalarından birisi de; Doğu Guta’da yaşanan vahşettir! Yaşanan bu vahşete dair, Suriye’nin daimi hamisi Rusya dahi tepkisini ortaya koymak zorunda kalmıştır. Rusya, Türkiye’nin meşru müdafaadan kaynaklı bu harekatını kabullenemese de izlemekle yetinmektedir! Şimdilik Rusya;  Hindistan’a satmayı düşündüğü yeni nesil savaş uçakları ile ilgili çıkan dedikoduların yersiz olduğunu ispat için Suriye’yi bir pazar olarak değerlendirmektedir!

Sobelenen ve maskesi düşen ABD’nin psikolojik olarak saf dışı olduğu Suriye’de,  ŞAM’ın hamlesi; dünün komünisti bu günün emperyalisti Rusya’yı da MAT etmiştir!

Tüm bu nedenlerle; Türkiye’nin müttefike muhtaçlığı yoktur! Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; Muhtaç olduğu kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur! Afrin kuşatılıp, teslim alınıp temizlenmeden, Fıratın Doğusu kontrol altına alınmadan bu bölgeye huzur gelmeyecektir.

Hedef bellidir, beklenen ordu bu ordudur! Bu ordu dualıdır! Aksakallıların, Ulu kocaların duaları onların üstündedir! Rabbim Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yar ve yardımcısı olsun…,

Kalın sağlıcakla…

YORUM EKLE