Adaylar Son Düzlükte!

 Uzun süredir çalışmalarını sesiz bir şekilde sürdüren Süleyman Servet SAZAK’ın 3 Haziran günü Ankara’da MHP Genel Başkanlığı’na aday olduğunu açıklaması ile aday sayısı aynı gün aday olduğunu açıklayan Prof. Dr. Sait GÖNEN’ni de dahil ettiğimizde bildiğim kadarıyla 7’ye ulaştı!
 
Bu konuda unuttuğum ülküdaşım var ise hakkını helal etsin. Bir kastımız yoktur!
 
Yaklaşık 5 ayı aşkın süredir “Tüzük Kurultayı” ‘nın hukuki süreci ve adayların Türkiye’nin birçok şehrindeki çalışmaları da devam etmektedir.
 
Tartışmasız olan husus Yargıtay 18. HD’nin oy birliği ile aldığı karar ile 19 Haziran’da “Tüzük Kurultayı’nın yapılacağıdır!
 
Aslında MHP Genel Merkezi de “Tüzük Kurultayı” ‘nın yapılacağını zımni olarak kabul etmiştir!
 
Hamlelerini kongre tarihi olarak açıkladığı 10 Temmuz 2016 üzerinden planlamaktadır.
 
Hukuki durum ve kongre taktikleri yönünden rivayet muhteliftir! Yaşayıp göreceğiz.
 
Kanaatimce “Tüzük Kurultayı” kavgasız, gürültüsüz gerçekleşecektir.
 
Tarihi 10 Temmuz ya da bir başka tarih fark etmez kaba tabirle  “Zurnanın zırt dediği yer” genel başkan seçiminin yapılacağı Büyük Kurultay’dır.
 
1997 kongresinin tam ortasında bulunmuş olan bir kişi olarak gözlemlediğim şudur! Adayların bazıları ilk turda gerekli olan oy çokluğunu sağlayarak genel başkan seçileceği algısını yaratmak istemekle beraber bu mümkün olmayacaktır!
 
O zaman peki ne olacak diye kendi kendimize soracak olursak benim şahsi kanaatim ilk tur oylama sonunda adayların bir kısmı kendi aralarında mutabık kaldıkları üzere en yüksek oyu alan aday lehine adaylıktan çekilecektir.
 
MHP Genel Başkanı Devlet BAHÇELİ’nin de aday olduğu varsayımı ile ikinci turda MHP Genel Başkanı’nın seçilme ihtimali kanaatimce % 50’dir.
 
İkinci turda da genel başkanının seçilmemesi halinde ise “MHP Parti Tüzüğü” gereği en yüksek oy alan adayın genel başkan seçileceği üçüncü turda ise sadece iki aday kalma ihtimali çok yüksektir!
 
Şahsi kanaatim, mevcut Genel Başkan Devlet BAHÇELİ’nin üçüncü tura kalan adaylardan biri olmayacağıdır!
 
“Mevla görelim neyler. Neylerse güzel eyler.”
 
YORUM EKLE