700 bin Azerbaycanlı Rusya'yı tek bırakabilir

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in son basın toplantısında yaptığı iyimser Konuşmalar rağmen Rus rublesi hala tehlikededir . Rublenin , ülke ekonomisinin tehlike ile yüzleşmesi Putin yönetiminin de nüfuzunu aşağılamaqdadır . Rusya'da kriz durum bu ülkede yaşayan Azerbaycanlıların toplu şekilde vatana dönmesi ve Rusya'dan Azerbaycan'a her ay yapılan nakit transfertlərinin hacminin keskin azalmasına neden oldu.
Rusya'da ekonomik durumun kötüleşmesi burada çalışan on binlerce Azeri'nin da social durumunun kötüleşmesi demektir.
Bu günlerde Rusya'da azerbaycanlıya mahsus sebze veritabanı kapatılıp . Baza Yaroslavl şəhəridə yerleşip . Mahkeme kararı ile iri sebze içinde işi 60 sutka durdu . Şehrin Zavoljski rayonundakı bazanın Girişimci defalarca göç hakkında mevzuatı bozup . Adı açıklanmayan Azerbaycanlı girişimci defalarca kanunu ihlal ederek yasadışı göçmenleri istihdam edip.

Kişi bir nasıl kez cerimelenib . Ama bunlardan hiçbir sonuç çıxarmayıb ve tesislerde yasadışı göçmen işi sürdürüldü . Bazanın kapısına mühür vurulup , sahiplerine ise çabuk bozulan ürünleri mahkeme icraçısının katılımıyla çıkarmaya izin verildi.

Eğer girişimci bundan sorada yasalara riayet etmese mahkeme kararı ile 100 bin ruble cərimələnə veya iki yıla kadar hapis cezası edilebilir.
Piyasanın bağlanması yüzlerce Azeri'nin işsiz kalması demektir . Rusya'dan Azerbaycan'a on binlerce Azerbaycanlı gelebilir ki , burada da onlar için yeni iş yerlerinin açılması biraz sorunlu görünüyor . Kuşkusuz , Rusya'da devam eden kriz daha da derinleşmeye doğru giderse , bu , Azerbaycan vatandaşlarının geriye dönmesi neden olabilir.

Rusya ekonomisinde yaşanan hızlı değişiklikler Azerbaycanlılar için iyi bir şey vaat etmiyor . Rusya'da çalışan Azerilerin çoğu her ay evlerine belirli miktarda para gönderirler . Onların gelirleri Rus rublesi ile mevcut idi . Ruble ise hızla ucuzlaşır ve Azeriler evlerine doları yeni , baha kursla gönderirler . Dolarla kıyaslarsak , neredeyse gelirler tüm Rusya için iki defadan fazla azalmıştır. Eğer Rusya'da bunalımlı durum devam ederse, o zaman Azerbaycanlı göçmenlerin bu ülkeden toplu şekilde eve dönüşünü gözlemleyebiliriz.

Rusya rublunun ucuzlaşması bu ülkede kazanılan paraları yurtdışında harcayan veya akrabalarına gönderen tüm insanlara ağır darbe vurur . Bu açıdan rublenin devalvasiyası Rusya'da çalışan bir çok Azerbaycan vatandaşlarına da olumsuz etkileyecektir . Ama hala , Azerbaycanlıların toplu şekilde ülkelerine döneceği veya Azeriler için spesifik olan başka ülkelere , örneğin , Türkiye'ye gideceği konusunda kesin fikir söylemek henüz erken . Azerbaycanlılar Rusya pazarında yeterince möhkəmləniblər ve çoğu ülkede ekonomik ortamın yumşalacağını bekleyecekler .

RİA Novosti yazıyor ki, BDT ülkelerinden olan emek miqrantları rublenin keskin değerden düşmesi sonucu Rusya'yı toplu terk ediyor.
Ajans inceleyip ki, Yeni yıl bayramının yaklaşması göçmen akımının daha da artmasına neden oldu . Moskova'daki göçmen derneklerin temsilcileri diyorlar ki , eğer yakında rublenin kursu yükselmese , Rusya'da emek göçmenlerin sayısı keskin azalacak .

Uzmanlar söylüyor, 1998 yılında yaşanan defoltdan sonra en dramatik ekonomik krizin yaşandığı şimdiki günlerde işçi göçmenler için kazanç dalınca Rusya'ya gitmek artık karlı değil . Onların kazandıkları paralar hızla değerden düşüyor. Ticaretle uğraşanlar ise rublenin kursunun keskin değişmesinden ciddi hasara düşüyorlar.
Öte yandan, 2015 yılı, 1 Ocak itibaren Rusya'nın göç mevzuatına değişiklikler yürürlüğe girecek. Bu değişikliklere göre, Rusya'da çalışma izni almak için tüm emek miqrantları rus dilini, Rusya mevzuatının gereklerini bilmelidir.

Miqrantların Rusya'dan toplu akışını hızlandıran faktörler arasında inşaat sezonunun sona ermesi, tarımda işlerin durması da yer alıyor. Üstelik Orta Asya'dan olanların çoğu Rus dilini bilmiyor ve onlar çalışma izni alabilmek için Rusça sınav veremeyecekler.
Yeni mevzuata göre , göçmenler iş patenti almak için her ay 4 bin ruble ödemelidir . Ayda 15-20 bin ruble kazanan göçmenler için bu , ciddi miktardır .
1 Ocak yürürlüğe girecek değişiklikler göre, zorunlu sağlık sigortası için 2 bin ruble ödemek gerekir, bunun için öncelikle sağlık kontrolünden geçmek gereklidir . Bu ise yaklaşık 3 bin ruble alıyor . Rus dilinden sınav vermek hakkı 4900 ruble , üstelik sınavı vermezsen , bu para boşa gidecek . Böyle anlaşılıyor ki , Rusya'ya yeni gelen göçmen belgelerini düzenlemek için hemen 15-20 bin ruble xerclemelidir . Üstelik yemek ve daire kiralama . Demek , ayda 20 bin kazanan göçmen için Rusya'da kalmak sadece anlamsızdır . 30-35 bin ruble kazananların ise işleri zorlaşır .
Rusya Azerbaycanlıları Kongresi CEO'su İlqar Hacıyev de teyit ediyor ki, ancak kazanç dalınca Rusya'ya gelenler için şimdi bu ülkede kalmak uygun değildir.
Bununla birlikte İ.Hacıyev diyor ki, onun yerlileri iş ve her durumdan çıkış yolu bulan kişilerdir: "Onlar çabuk adapte edilebilir bilirler. Kriz ise girişimci ve atılgan adamlar için her zaman yeni fırsatlar açıyor".

İ.Hacıyev diyor ki, Rusya'da şu anda 700 bine yakın Azeri göçmen var: "Olabilir, onların bir parçası gitsin . Ancak onların yerine yenileri gelecek , nese iş kuracak ve ekonominin restorasyonuna yardım edecek . Herkes inanıyor ki , bu , geçici bir durumdur, ruble güçlenecek, ekonomi krizden çıkacak ".

Belirtelim ki , şimdilik Rusya'dan Azerbaycan'a ne kadar miqrantın döndüğü hakkında rakamlar yoktur . Fakat son günlerde Rusya'dan gelen otobüsler, trenler ve uçaklar yer yok . Özellikle de Rusya pazarlarında alışverişle uğraşan Azerilerin bir çoğu iflas olarak geri döner . Ancak rublenin ucuzlaşmasına kullanarak değerden düşen malları alıp getirmek için Rusya'ya Azerbaycanlıların toplu akımı da gözleniyor .

------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------
700 min azərbaycanlı Rusiyanı birdəfəlik tərk edə bilər

Rusiya prezidenti Vladimir Putinin son mətbuat konfransında verdiyi optimist bəyanatlara baxmayaraq Rusiya rublu hələ də təhlükədədir. Rublun, ölkə iqtisadiyyatının təhlükə ilə üzləşməsi Putin hakimiyyətinin də nüfuzunu aşağılamaqdadır. Rusiyada böhranlı vəziyyət bu ölkədə yaşayan azərbaycanlıların kütləvi şəkildə vətənə qayıtması və Rusiyadan Azərbaycana hər ay edilən nağd pul transfertlərinin həcminin kəskin azalmasına səbəb olub.
Rusiyada iqtisadi vəziyyətin pisləşməsi burada çalışan on minlərlə azərbaycanlının da social vəziyyətinin pisləşməsi deməkdir.
Bu günlərdə Rusiyada azərbaycanlıya məxsus tərəvəz bazası bağlanılıb. Baza Yaroslavl şəhəridə yerləşib. Məhkəmə qərarı ilə iri tərəvəz bazasının işi 60 sutka dayandırılıb. Şəhərin Zavoljski rayonundakı bazanın sahibkarı dəfələrlə miqrasiya haqqında qanunvericiliyi pozub. Adı açıqlanmayan azərbaycanlı sahibkar dəfələrlə qanunu pozaraq qeyri-qanuni miqrantları işə cəlb edib.

Kişi bir necə dəfə cərimələnib. Amma bunlardan heç bir nəticə çıxarmayıb və bazada qanunsuz miqrantların işi davam etdirilib. Bazanın qapısına möhür vurulub, sahibkara isə tez xarab olan məhsulları məhkəmə icraçısının iştirakı ilə çıxarmağa icazə verilib.

Əgər sahibkar bundan sorada qanunlara riayət etməsə məhkəmə qərarı ilə 100 min rubl cərimələnə və ya iki ilə qədər azadlıqdan məhrum edilə bilər.
Bazarın bağlanması yüzlərlə azərbaycanlının işsiz qalması deməkdir. Rusiyadan Azərbaycana on minlərlə azərbaycanlı gələ bilər ki, burada da onlar üçün yeni iş yerlərinin açılması bir qədər problemli görünür. Şübhəsiz, Rusiyada davam edən böhran daha da dərinləşməyə doğru gedərsə, bu, Azərbaycan vətəndaşlarının geriyə qayıtmasına səbəb ola bilər.

Rusiya iqtisadiyyatında baş verən sürətli dəyişikliklər azərbaycanlılar üçün yaxşı heç nə vəd etmir. Rusiyada işləyən azərbaycanlıların çoxu hər ay evlərinə müəyyən məbləğdə pul göndərirlər. Onların gəlirləri rus rublu ilə mövcud idi. Rubl isə sürətlə ucuzlaşır və azərbaycanlılar evlərinə dolları yeni, baha kursla göndərirlər. Dollarla müqayisə etsək, demək olar ki, gəlirlər bütün Rusiya üzrə iki dəfədən çox azalıb. Əgər Rusiyada böhranlı vəziyyət davam etsə, onda azərbaycanlı miqrantların bu ölkədən kütləvi şəkildə evə dönüşünü müşahidə edə bilərik.

Rusiya rublunun ucuzlaşması bu ölkədə qazanılan pulları xaricdə xərcləyən və ya qohumlarına göndərən bütün insanlara ağır zərbə vurur. Bu nöqteyi-nəzərdən rublun devalvasiyası Rusiyada işləyən bir çox Azərbaycan vətəndaşlarına da mənfi təsir edəcək. Amma hələ ki, azərbaycanlıların kütləvi şəkildə ölkələrinə qayıdacağı və ya onların azərbaycanlılar üçün spesifik olan başqa ölkələrə, məsələn, Türkiyəyə gedəcəyi barədə qəti fikir söyləmək hələ tezdir. Azərbaycanlılar Rusiya bazarında kifayət qədər möhkəmləniblər və onların çoxu ölkədə iqtisadi mühitin yumşalacağını gözləyəcəklər.

RİA Novosti yazır ki, MDB ölkələrindən olan əmək miqrantları rublun kəskin dəyərdən düşməsi nəticəsində Rusiyanı kütləvi tərk edir.
Agentlik araşdırıb ki, Yeni il bayramının yaxınlaşması miqrant axınının daha da artmasına səbəb olub. Moskvadakı miqrant assosiasiyalarının təmsilçiləri deyirlər ki, əgər yaxın vaxtlarda rublun kursu yüksəlməsə, Rusiyada əmək miqrantlarının sayı kəskin azalacaq.

Ekspertlər deyirlər ki, 1998-ci ildə yaşanan defoltdan sonra ən dramatik iqtisadi böhranın yaşandığı indiki günlərdə işçi miqrantlar üçün qazanc dalınca Rusiyaya getmək artıq sərfəli deyil. Onların qazandıqları pullar sürətlə dəyərdən düşür. Ticarətlə məşğul olanlar isə rublun kursunun kəskin dəyişməsindən ciddi ziyana düşürlər.
Digər tərəfdən, 2015-ci il, yanvarın 1-dən etibarən Rusiyanın miqrasiya qanunvericiliyində dəyişikliklər qüvvəyə minəcək. Bu dəyişikliklərə görə, Rusiyada işləmək icazəsi almaq üçün bütün əmək miqrantları rus dilini, Rusiya qanunvericiliyinin əsaslarını bilməlidir.

Miqrantların Rusiyadan kütləvi axınını sürətləndirən amillər arasında tikinti mövsümünün başa çatması, kənd təsərrüfatında işlərin dayanması da yer alır. Üstəlik Orta Asiyadan olanların çoxu rus dilini bilmir və onlar işləmək icazəsi ala bilmək üçün rus dilindən imtahan verə bilməyəcəklər.
Yeni qanunvericiliyə görə, miqrantlar iş patenti almaq üçün hər ay 4 min rubl ödəməlidir. Ayda 15-20 min rubl qazanan miqrantlar üçün bu, ciddi məbləğdir.
Yanvarın 1-dən qüvvəyə minəcək düzəlişlərə görə, məcburi tibbi sığorta üçün 2 min rubl ödəmək lazımdır, bunun üçün əvvəlcə tibbi müayinədən keçmək tələb olunur. Bu isə təxminən 3 min rubl edir. Rus dilindən imtahan vermək haqqı 4900 rubldur, üstəlik imtahanı verməsən, bu pul boşa gedəcək. Belə çıxır ki, Rusiyaya yeni gələn miqrant sənədlərini qaydaya salmaq üçün dərhal 15-20 min rubl xərcləməlidir. Üstəlik yemək və mənzil kirayəsi. Deməli, ayda 20 min qazanan miqrant üçün Rusiyada qalmaq sadəcə olaraq mənasızdır. 30-35 min rubl qazananların isə işləri çətinləşir.
Ümumrusiya Azərbaycanlıları Konqresinin icraçı direktoru İlqar Hacıyev də təsdiq edir ki, ancaq qazanc dalınca Rusiyaya gələnlər üçün indi bu ölkədə qalmaq sərfəli deyil.
Bununla belə İ.Hacıyev deyir ki, onun yerliləri işgüzar və hər vəziyyətdən çıxış yolu tapan adamlardır: “Onlar tez adaptasiya oluna bilirlər. Böhran isə təşəbbüskar və diribaş adamlar üçün həmişə yeni imkanlar açır”.

İ.Hacıyev deyir ki, Rusiyada hazırda 700 minə yaxın azərbaycanlı miqrant var: “Ola bilər onların bir hissəsi getsin. Ancaq onların yerinə yeniləri gələcək, nəsə iş quracaq və iqtisadiyyatın bərpasına kömək edəcək. Hamı inanır ki, bu, müvəqqəti haldır, rubl möhkəmlənəcək, iqtisadiyyat böhrandan çıxacaq”.

Qeyd edək ki, hələlik Rusiyadan Azərbaycana nə qədər miqrantın qayıtdığı haqda rəqəmlər yoxdur. Lakin son günlər Rusiyadan gələn avtobuslar, qatarlar və təyyarələrdə boş yer yoxdur. Xüsusən də Rusiya bazarlarında alverlə məşğul olan azərbaycanlıların bir çoxu müflis olaraq geri qayıdır. Ancaq rublun ucuzlaşmasından istifadə edərək dəyərdən düşən malları alıb gətirmək üçün Rusiyaya azərbaycanlıların kütləvi axını da müşahidə edilir.
YORUM EKLE