TÜRK DÜNYASI:
İNSANDA BULUŞMAK
 Kadim töremiz tabiatı Allah’ın ayeti ve emaneti sayar. İnsanlaşma maceramızı kemale erdirecek olan; tabiatı, tabiatın kodlarıyla okumak ve yaratılma gayesine uygun yaşatmak çabasıdır. Elbette merkezinde insan vardır; fıtratıyla insan, yaradılış gayesiyle insan…

Materyalist çevrecilikler tabiatın tabiatını dönüştürmek üzerine kurulu bir sömürü ilişkisidir. Bozacak, kendi niyetlerinize uygun hale getirecek; dönüştürecek ve kursağınız yettiğince sömüreceksiniz…

Oysa bizim kültürümüz yaratılmışlığı kozmik ahengin sınırları dahilinde anlar, yorumlar ve tavra dönüştürür. Bu tavır alışın ana belirleyicisi; hiçbir varlığın naturasını bozmamak ve her varlığı kendi natural niyetleri dahilinde var etmek, yaşatmak, yaşamaktır. Türk’ün çevreye bakışı kendine bakışı gibidir; gayesi vardır, gen haritası vardır, yaşama üslubu, yaşatma üslubu vardır. Kadim geleneğimiz bunu fıtratın ritmi diye ifade eder. Kâinatın ahlakı buradan doğar; sanatı şekillendiren bu ritmin kâinata eşlik eden tınısıdır.

Materyalist çevrecilikler ile Türk’ün yaratılmışı emanet sayan hakikat algısı ayrı vadilerin çocuğudur. Materyalist çevreciliklerin arka planını; sömürgeci obezitenin iştahı oluşturur ve tüketmek üzerine kuruludur. Oysa Türk’ün çevre yorumu; yaşatma merkezli bir mesuliyet inceliğidir. Yaşatacak ve yaşayacaksınız… Ana ilke budur. Tabiatı; yeme, tahrip etme, koklama, sadakat temin etme ihtiyaçlarını gidermek için değil, tabiatın tabiatını korumak için sevecek ve hakkını gözeteceksiniz. Bu düstur; Türk’ün tabiatla ilişkisinin özetidir.

Töremizin çevre algısı “korunması gereken en büyük çevrenin insanın natural çevresi olduğu” ilkesi üzerine inşa edilmiştir. İnsanın fıtratını korumadan tabiatın tabiatını korumak ne mümkün ne de tabiatın naturasına uygundur. Önce insanı bütün imkânları, bütün ihtimalleriyle tesis edecek ve çevreyi yaradılış gayesine uygun yaşatmak görevine memur edeceksiniz. 

Fıtratı korunmamış, fıtratı dejenere edilmiş, fıtratı çalınmış bir insanın; çevrenin fıtratını koruma imkânı yoktur. Fıtratın hakkını gözetmenin sosyo-kültürel özeti “kadim adaletin” tesisidir. Kadim Adalet… yani her canlının var ediliş gayesine uygun yaşama şartlarının temini.

Adaletin dinler üstülüğü, ideolojiler üstülüğü bu kozmik skaladan kaynaklanır. Kuşa hakkını vermenin, çiçeğe hakkını vermenin, kurda hakkını vermenin dini yok, ideolojisi yok, kadim ve değişmez mecburiyetleri vardır; TÖRE BU, ADALET BUDUR…

Çevreciliği kirli niyetlerin makyaj malzemesi olarak kullanmak çevreye ihanettir; daha doğrusu Tanrı’ya… Çevreci olunmaz zira çevre insanı da kuşatan aşkın bir kavramdır; içinde doğulur, içine doğulur ve naturanın sesine eşlik edilir. Kelimesine iliştirilmiş –cilik sömürgeci bir cinliğin deşifresidir. 
Bu bağlamda insanlaşmasına imkân tesis edilmemiş bir insanın; çevrenin hakkını tesis edeceğini düşünmek sömürgeci bir yalandır.

Özetlersek; insanın fıtrat çerçevesini korumadan, insanın fıtri temayüllerine gelişme şartları temin etmeden, insanın insanlaşma macerasının tabiatla korale bir macera olduğunu bilmeden; tabiatın namusunu korumak ideolojik bir yalandan ibarettir. Bütün sömürgeci yalanlar gibi parlatılmıştır, bütün iletim kodlarıyla cilalanmıştır ve imitasyon bir hazza işaret eder. 

Kadim kültürümüzün kadim bayraktarı olan Ülkücü Hareket’in ana hedeflerinden biri de tabiatın tabiatını korumak ve fıtratın insanını inşa etmektir. Bu manada çevrecidir, tabiatçıdır, kâinatçıdır ve naturayı korumanın ilk şartının insanın fıtratını korumak olduğunu bilir. Unutulmamalıdır ki; buluşmaların en mukaddesi insanda buluşmaktır.
Anahtar Kelimeler
insanda buluşmak
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

PKK 2 ilde saldırdı: Şehit ve yaralılar var!
DİYARBAKIR'ın Hani ilçesinde teröristler tarafından düzenlenen hain saldırıda biri asker olmak üzere...

Haberi Oku