POLİTİKA:
Sazak: Ne değişim ne dönüşüm mesele öze dönüş
MHP Genel Başkan Adayı Süleyman Servet Sazak, Kırşehir’de yaptığı konuşmasına, “Haziran ve Kasım seçimleri sonrasında MHP’de  değişim taleplerinin hızlanması, MHP’nin tekrar özüne dönmesi ve iktidara yürüyebilmesi için Ülkücü İrade’nin bir kanaati oluştu. Bu kanaat her ne kadar genel  merkez  tarafından uygun bulunmasa da bugün  Türkiye’nin her köşesinden Ülkücü İrade değişim talebi ile mevcut genel başkan adaylarını her zeminde 
ağırlıyor. Bu bakımdan ben de size çok teşekkür ediyorum” diyerek başladı.


Katılımcılara önce kendini tanıtan Sazak, ailesi ve siyasi geçmişi ile ilgili kısa bilgi aktarımından sonra gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
MHP Genel Başkan Yardımcılığı’ndan istifa ettiği günlere ilişkin katılımcılarla bilgi paylaşan Sazak, “Sayın Bahçeli’nin tavırları itibarı ile söylüyorum. Bizim koalisyon görüşmeleri sırasında “Dinlensinler” meselesi vardı. Burdan başlayarak siyasi tavırlarını yakınen gözleme fırsatı buldum. En önemli şey şuydu benim yönetim anlayışımla Sayın Bahçeli’nin yönetim anlayışı arasında dünyalar kadar farklılık vardı. Bir monolog ve talimatla çalışan yönetim sistemi vardı” dedi.
Üçlü koalisyon hükümeti döneminde Devlet Bahçeli’ye Başbakanlığı alması yönünde çok telkinde bulunduğunu ama Sonuç alamadığını belirten Sazak, Kasım seçimlerinden sonra MHP içindeki imza toplama kampanyasına niçin katılmadıklarınıİzah ederken de şöyle konuştu:
“Biz bu senaryoyu daha önce de gördük. İmza veren delegeler, il ve ilçe başkanları daha önce de benzer olaylar sonucu tasfiye edilmişti. Yine aynı süreçle karşı karşıyayız ve maalesef öngörümüzde haklı çıktık. Şimdi mahkme karar verecek. Hangi mahkeme? Türkiye’de hangi hukuk hakim? O da saray hukuku. Saray 
hukuku bundan daha iyi bir MHP bulabilir mi? Bu saray hukuku ne yapıp yapıp bu mahkeme sürecini etkileyecektir. Zaten sonuç ne çıkarsa çıksın genel merkez ‘mahkeme kararını uygulamayacağım’ diyor. Peki bir müeyyidesi var mı? Malasef yok...”
Eninde sonunda genel merkezin kurultaya gideceğini vurgulayan Sazak, “Ben 2018’e kadar da olsa bu işin peşindeyim. Ama 2018’den önce bir kurultaya gidileceği kanaatindeyim” dedi.
Kurultay ve özedönüş sürecinde ince kuyumcu hassasiyeti ile hareket ettiklerini belirten Süleyman Servet sazak, şunları ifade etti:
“Biz hep ince kuyumcu titizliği ile gidiyoruz. Sebebi şu; bu hareketi parçalatmak istemiyoruz. Yönetime kim gelirse gelsin bu hareketin parçalanmaması lazım. Burada sevgi dili hakim olmalı. Konuştuğumuz şey doğrular üzerine olmalı. ‘Ben senin yönetim şeklini sevmiyorum’ denebilmeli. Bugüne kadar diğer aday 
arkadaşlar, ‘Bahçeli’nin yaptığı her şey doğru…’ dediler. Peki o zaman siz neden adaysınız? Şimdi biz ne yapıyoruz? Şimdi değişimden söz ediliyor. Nerde nasıl değişim istiyorsunuz? Caevap yok. Oysa bizim tek derdimiz öze dönüş olmalıdır. MHP’nin temel zenginliği fikri zenginliğidir. Bu yüzden MHP halâ yaşamaktadır. Buradaki tek eksiklik şu; o günden bugüne kadar biz bu süreci doğru değerlendiremedik. Bugünü doğru okuyamadık. Biz hareketimizi güncelleyemedik. Nasıl güncelleyeceğiz? Biz evrensel değerlere nasıl bakıyoruz? Önce bir cümle ile bakıyoruz, yaratılıştan buyana kadim değerlerimizle bilgi ile dünden yarına köprü kurmak perspektifinden bakıyoruz ve tekrar töre diyoruz.”
Törenin değişmez kuralının adalet olduğunu vurgulayan Süleyman Servet Sazak, birey özgürlüğünün de altını çizdi. Sazak MHP Tüzüğünün değişmek zorunda olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Demokrasinin olmadığı bir dünyada yaşamak imkansız. Biz demokrasi ile yaşamak durumundayız. O zaman  tekrar kendi tüzüğümüze geliyoruz. Bizim mevcut tüzüğümüzün tamamen ortadan kalkması lazım. Madem ülkeyi yönetmeye talibiz önce kendi içimizde bunu hayata geçirmeliyiz. Tüzük, kısa olacak, öz olacak ama demokratik olacak. Partinin bütün kademelerindeki seçilmiş görevlilerin görev süresi sınırlı olacak. Herkes 3 dönem görevde kalacak .
Ayrıca bu partinin il ve ilçe başkanları aldıkları oy oranının yüzde 20’si kadar mecburi üye yapmak zorunda olacak. MHP’de 8 defa üyelikler iptal edildi. Kimse bize kendini mensup hissetmiyor. İnsanların mensubiyetini iptal ediyoruz. Tüzükle Töre Meclisi’ni kuracağız. Töre Meclisi kurultay tarafından seçilecek 60 yaşın üzerindeki ak sakallı, ak saçlılardan oluşacak. Kadın kolları da olmayacak. Bu negatif ayrımcılığı ortadan kaldıracağız. Töre Meclisi’ni Anayasanın içine 
koyacağız. Senatoyu oluşturacağız. Bizi kurumsallaştıracak her şeyi tüzük koyacağız. Kurumların ve değerlerin, içi boşaltılmış bütün değerlerin hepsinin içini tekrar dolduracağız.”Bütün bunların  kavga etmeden yapılması gerektiğinin altını çizen Süleyman Servet Sazak, “Bu bir sabır işi. Bu bir ince iş. Dolaysıyla yine muhalefetimiz olacak. İstediğimiz gibi konuşacağız” dedi.


Bozkır’ın tezenesi Neşet Ertaş’ın “sevdam sazımda” sözünü hatırlatan Sazak, “Bizim de sevdamız sözümüzde Biz kalbimizle, sözümüzle bu işe girdik. Hem MHP’ye, Ülkücü Hareket’e, Türkiye’ye ve tüm dünyaya Adalet getirmeyi amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.Konuşmasından sonra soruları da yanıtlayan Sazak, bir katılımcının, “Tüm genel başkan adaylarının  birleşmesi mümkün mü?” sorusuna karşılık, “Zaten doğal olarak birleşecekler. Meral Hanım, Koray Bey ve Sinan Bey zaten imzaları ortak toplayarak birleşmiş olmadılar mı?” dedi.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Karamollaoğlu'ndan İlker Başbuğ'a...
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sert sözlerle eleştirdiği...

Haberi Oku