POLİTİKA:
MHP lideri Bahçeli'den Meral Akşener açıklaması!
 
MHP Lideri Bahçeli, Cumhurbaşkanı yardımcılığı yorumlarını doğru bulmadığını, gerilim politikalarının CHP'ye fayda sağlamayacağını ve partiden kopanların, "Keşke biraz daha bekleseymişiz" diyeceklerini söyledi.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olması halinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak görev üstlenme yorumlarını çok doğru bulmadığını söyledi. Bahçeli, "Şu aşamada Cumhurbaşkanlığı seçimi ve bu seçimin nasıl olacağına dair herhangi bir yorum, karar arifesinde ben bulunmuyorum. Böyle bir yorumu yapmasını çok doğru bulmadım. Bu konuyu gündeme taşıyan Hürriyet gazetesi ve Aydın Doğan beye zarar verir" dedi.
BAHÇELİ, "CHP'de, AK Partiyi nasıl iktidardan düşürebileceklerine dair bir cephe oluşturma hevesi görülüyor. Gerilim stratejisi uyguluyor. Bunu muhafaza edebilmek için de o zaman yapacağı şey MHP'ye çatmaktır, iktidara çatmaktır. Atatürk tartışmasını, din tartışmasını Türkiye'nin gündeminde sıcak tutmaktır. Bu anlayışla kendilerinin yüzde 49'u koruyacağına inanıyor. Siyasetteki üslubu kirletiyor ve şiddeti davet ediyor. Bu da CHP'ye bir fayda sağlamaz" diye konuştu.
YENİ parti gelişmelerini yakından takip ettiğini belirten Bahçeli, "Oluşumlarla, beklenmedik balon şişirmeleriyle meşgul oluyorlar. Yani bir televizyon programında kendisini kamuoyu araştırmacısı olarak sunan çok konuşan bir zat, 'MHP'nin dörtte üçünü alır götürür bunlar' diyor, kime hizmet ettiği meçhul. Kendisi inanıyor mu acaba? Bu bayram balonu gibi patlarsa ne olur? Siyasi partileri bölerek yeni bir siyaset üretme, Türkiye açısından belli isimleri parlatıp sonra çöplüğe atmak demektir. Uygulanan budur" açıklamasında bulundu.
ISPARTA gezisi sonrası gazetecilerin sorulanın cevaplandıran Bahçeli, "Büyük kurultay sürecine girdiğimizde MHP'nin nasıl bir demokratik süreç içerisinde faaliyet göstereceğine herkes şahit olacak. Erken demokrasi çığırtkanlığı yapanlar da; 'Keşke biraz sabretseymişiz, gayet de iyi olurdu' diyeceklerdir" dedi. ■
MHP'DEKİ DEMOKRATİK SÜREÇ HERKES ŞAHİT OLACAK MHP Lideri Bahçeli, Cumhurbaşkanı yardımcılığı yorumlarını doğru bulmadığını, gerilim politikalarının CHP'ye fayda sağlamayacağını ve partiden kopanların, "Keşke biraz daha bekleseymişiz" diyeceklerini söyledi MHP Lideri Devlet Bahçeli, Akşener önderliğindeki yeni partinin MHP'nin dörte üçünü götüreceğine ilişkin iddia için "Balon şişirmekle meşguller; bu bayram balonu gibi patlarsa ne olur? İnandırıcı tarafı yok" dedi.
Bahçeli, 2019'da seçim ittifakları olacağına dair iddialara cevap verirken şimdiden bir şey söylemenin "önyargı" oluşturacağını belirtti. Bahçeli, CHP'nin referandumda oluşan yüzde 49'luk kesimi arkasına alarak "cephe oluşturmak" istediğini söyledi. Bahçeli, Meral Akşener önderliğindeki yeni partinin MHP'nin dörte üçüncü götüreceğine ilişkin iddia için de, "Balon şişirmekle meşguller; bu bayram balonu gibi patlarsa ne olur? İnandırcı tarafı yok" yorumunu yaptı.
Bahçeli, Isparta gezisi dönüşü bazı gazetecilerle sohbetinde özetle şunları söyledi:
■ Soru: Yüzde 50 artı bir gerektiren seçimde AKP'nin çoğunluğu yakalayıp yakalamayacağı muamma. Cumhurbaşkanı endişeli dil kullanıyor. Partinizle ilgili iddialar bundan mı kaynaklanıyor. AKP, MHP'den yeniden güç devşirmek mi istiyor, işbirliği mi olacak? "Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı seçiminin nasıl gerçekleştirileceğine dair herhangi bir işaret bulunmamaktadır. Ama bezen basında farklı yorumlar yapılıyor. Bu yorumlar üzerinde tartışmalar sürdürülüyor. Hürriyet gazetesinde Nuray Babacan hanımefendi var. Tansu Çiller ile bizim resmimizi koymak suretiyle Cumhurbaşkanı seçiminde Racep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olması halinde bizlerin cumhurbaşkanı yardımcısı olarak görev üstlenebileceğimizi, böylelikle de sayın cumhurbaşkanının 3 Kasım 2019 tarihinde seçilebileceğine dair bir konuyu gündeme getiriyor. Çok yanlış bir yol. Tasvip etmediğimiz bir yaklaşım. Hangi kaynaktan bu görüşe sahip olmuşsa bu kaynak da meçhul. Hanımefendinin daha evvel buna benzer bazı davranışları olmuştur. Onun bir tekrarıdır. Bana göre Hürriyet gazetesine zarar vermektedir. Hürriyet gazetesinin bu manadaki saygınlığını tartışılır hale getirmektedir. Gazete yönetiminin bu tür davranışlara fazla müsamaha göstermemesini tavsiye ederim. Şu aşamada Cumhurbaşkanlığı seçimi ve bu seçimin nasıl olacağına dair herhangi bir yorum, karar arifesinde ben bulunmuyorum. Böyle bir yorumu yapmasını çok doğru bulmadım. Bu başta Aydın Doğan beye zarar verir."
■ Soru: 2019 senaryoları CHP, HDP, Akşener ittifakı Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda. Böyle bir ittifak gündeme gelebilir mi? 2019'un kilit partisi MHP midir? "Olayları aşama aşama ele almakta fayda var. Bugün parlamentoda temsil edilen siyasi partiler birinci aşamada bulundukları yer partilerinin büyük kongresine hazırlık yapmaktır. Bu CHP'de Ak Parti'de vardır ve MHP'de de vardır. 18 Mart 2018 tarihinde 12. Büyük Kurultay'ı yapacak MHP. Halkın Demokrasi Partisi'nin konumu nasıldır onu bilemiyorum. Çünkü parti hakkında fazla ayrıntılı bilgiye sahip olamıyoruz. Ancak görülen odur ki 2018 yılında başında veya ortalarına doğru bütün siyasi partilerde bir kurultay çalışması yapılacak veya kurultayları tamamlanacaktır. Böyle bir durum karşısında siyasi partilerin önünde üç siyasi olay bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi mahalli idareler seçimleri, ikincisi eş zamanlı olarak milletvekili genel seçimi ile Cumhurbaşkanı seçimidir. Şimdi hiçbir siyasi partide böyle bir hazırlıklar tamamlanmamışken, üç siyasi olaydaki tavırları, düşünceleri, ilkeleri, görüşleri hakkında bir önyargıya varmak mümkün değildir. Bunu bu şekliyle algılamakda yarar var. Fakat bilinen bir gerçek vardır. Türkiye'nin iç ve dış siyasi olayları çerçevesinde özellikle ana muhalefet partisinde kendisini başgösteren bir gerilim stratejisi, bu stratejiye uygun olarak da Adalet ve Kalkınma Partisini nasıl iktidardan düşürebileceklerine dair bir cephe oluşturma hevesi görülüyor. Bu cephe kim olacaktır o da önümüzdeki günlerde çok net olarak görebilir. CHP'nin demokrasinin ve özgürlükler adına adalet kavramı adına sahiplenmiş olduğu unsurları göz önüne alırsanız, anayasanın referandumunda ortaya çıkmış olan yüzde 49'luk hayır cephesini CHP'nin önderliğinde kurmak istemektedir. Bunu muhafaza edebilmek için de o zaman yapacağı şey MHP'ye çatmaktır, iktidara çatmaktır. Siyasi olayları aşırı derecede farklı yorumlarla anlaşılmaz hale getirmektedir. Atatürk tartışmasını, din tartışmasını Türkiye'nin gündeminde sıcak tutmaktır. Bu anlayışla kendilerinin yüzde 49ü koruyacağına inanıyor. O zaman yüzde 51" i kim temsil edecektir. Yüzde 49'a talip oluyorlarsa anayasa değişikliğinde yüzde 49 "u kendilerine Cumhurbaşkanlığı seçiminde önemli bir siyasi sosyal zemin olarak algılıyorlarsa karşısında yüzde 1 kim olacak? Bu düşünülerek yüzde 51 ihtimaline saldırmaktan başka orayı zafiyete uğratmaktan başka bir politikayı uygun görmekte. Televizyonlarda bu ve buna benzer tartışmalarla toplumsal gerilimi arttırıyor. Siyasetteki üslubu kirletiyor. Ve şiddeti davet ediyor. Bu da CHP'ye bir fayda sağlamaz."
■ Soru: 2019 senaryoları MHP'den kopanların oluşumu var. Ciddi etkisi olacağı, 2019'da Ak Parti'nin tabam üzerinde Erdoğan'ın seçilmesini engelleyebileceği değerlendirmeleri yapılıyor. Böyle bir etkiyi şimdiden gözlemlemek mümkün müdür? "Gelişmeleri yakinen takip ediyoruz. MHP'den ayrılmış veya ayrıltılmış unsurlar üzerinden kendilerine bir siyasi destek sağlayabilecek oluşumlarla beklenmedik balon şişirmeleriyle meşgul oluyorlar. Yani bir televizyon programında kendisini kamuoyu araştırmacısı olarak sunan, çok konuşan bir zat var. "MHP'nin dörte üçünü alır götürür bunlar" diyerek kime hizmet ettiği meçhul. MHP'nin dörte üçünü alıp götürmek demek. 5 milyon oyu sağlamak, MHP'yi tüketmektir. Bunun inandırıcı tarafı var mı, kendisi inanıyor mu acaba? O oluşumu sağlamak isteyenlere Halk TV, Sözcü, Cumhuriyet ve Hürriyet gazetesi aşırı derecede destek veriyorlar. CNN de dahil olmak üzere bir anlam yüklemeye çalışıyorlar. Bu bayram balonu gibi patlarsa ne olur? Sadece birileri için gürültü yaratır."
■ Soru: Patlama ihtimali ne zaman olur? "Bizim ilgi alanımız o değil, biz 9 tesisi nasıl açtık bundan sonra daha neler yaparız onlarla meşgulüz. Lafın arkasından koşan lafa ulaşır, başka yere değil."
■ Soru: Yeni oluşumun MHP'den değil CHP'den götüreceği de konuşuluyor. Yüzde 49 cephesinden bu ihtimali nasıl değerlendiriyorsunuz? "Hiçbir şahsı karalamak için söylemiyorum. Ancak Cumhuriyet hayatımızda, özellikle demokratik toplum hayatına geçiş gününden itibaren yaşananlardan sonuç çıkartarak bir yorumlama yapmak lazım. O yorum da şu olacaktır. Siyasette tükenmişler, tekrar siyasi tükenmişliği ortadan kaldırabilmek için siyasette bir tıkanıklıkfan bahsederek kendilerine aşı yapmaya çalışıyor. Şu an 101 tane siyasi parti var. Çok sayıda parti kurulmuş. Bunlar 30 üye ile parti kumlabilir. Kurulacak olan varsa 101 olacak. Bunlardan seçimlere girme yeterliliği olan 27, seçime katılan ise 16'dır. Diğerleri nerede, burayı incelemek lazım. Bir de geçmiş dönemlerde bazı siyasi tıkanmışlıktan dolayı, "siyaseti tekrar canlandırmak için yeni oluşumlara ihtiyaç vardır" cümlesinin arkasında çaba gösterenler oldu. Bunların bazıları da siyasi parti kurdular. Şimdi diyelim ki siyaset tıkanmıştır. Yeni bir partiye ihtiyaç vardır, yeni bir oluşuma ihtiyaç vardır diyenlerin içerisinde şu an eğer bir arayışa girenleri tarar iseniz geçmişte siyasi parti kurma tecrübesine sahip olanlar, fakat sonuç alamayanlardır. Buna da bakmak lazım. Rahmetli Aydın Menderes, Türk sanayisinde önemli saygınlığı bulunan Yazar, Cem Boyner, İsmail Cem, Cem Uzan. Buna benzer çok sayıda kişiler var. Bizim hükümet döneminde 136 milletvekilliğine sahip DSP'yi bölerek burada İsmail Cem rahmetlinin başkanlığında bir parti oluşturdular. Adı da Yeni Türkiye Partisi. Şimdi nerede? MHP'de de geçmiş dönemlerde aynşmalar oldu. Partileşmeye gittiler. Siyasi hayatta belli bir oranda kendilerini koruyarak ayakta durmanın gayretini gösterdiler. Yani siyasi partileri bölerek yeni bir siyaset üretme Türkiye açısından belli isimleri parlatıp sonra çöplüğe atmak demektir. Uygulanan budur. Onun için Türkiye'de demokratik hayatımızın çok partili sisteme geçtiği günden itibaren aldığımız vakit, bazı fikir ve ideolojilere dayalı siyasi oluşumlar Türk siyasi hayatında yer almışlardır. Bunlar solu temsil eden partiler olmuştur. Liberalleri temsil eden partiler olmuştur. Muhafazakarları temsil eden partiler olmuştur. Milliyetçiliği temsil eden partiler olmuştur. Bu alanlardan veyahut genel anlamıyla siyaset denizine akan nehirlerden bazı çay ve dereler oluşturduğunuz vakit siyasette istikrar bulunmuyor ve yeni oluşumlar çaylar, dereler nehir olmuyor. O zaman yapılacak olan birşey var. Eğer siyasi hayatımızda bir demokratik olgunluk kazandırmak, siyasi istikrar sağlamak, siyasi hayatı normalleştirmek istiyorsak, nehirleri derelere bölmek değil, nehirlerin debisini yükselterek daha düzenli akışını sağlayarak, siyaset denizine ulaştırmaktır. Bu olursa fayda getirir."
■ Soru: Bu sözünüzden neyi anlamalıyız? Kopanlara çağrı mı? "Benim gazetecilere tavsiye edeceğim yorumum olmaz, onlar ne yapacaklarını biliyorlar. Nuray Babacan hanımefendiye sor. Daha evvelden de Deniz Zeyrek Bey Hürriyet gazetesinin Ankara Temsilcisiydi. Ben onu ziyarete gitmiştim. Orada diğer kurumsal yazarlar, yöneticiler var. CNN'den temsilciler var. Bir de bu hanımefendi var. Başta bir yerde oturuyor, iki de bir "efendim 1 Kasım seçimlerinde bilmem kim hanımefendi aday olacak mı, olmayacak mı?" onu sorup duruyor. Dedim ki, "Hanımefendi böyle bir ısrarlı tutumunuz bence dikkate alınırsa o kişinin aday olma şansını kaybettiriyorsunuz." Şimdi aynı cevabı tekrarlıyorum. Nuray hanımefendi bu tür şeylerle herkese bir görev biçiyorsa, bu senin fikrin değil, Hürriyet'in fikriyse, Aydın Doğan'a yazık oluyor demektir."
■ SORU: Yeni oluşumla FETÖ'nün desteği, bağlantısı olduğu belirttiğiniz bir konu. Ancak Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma açıldığı, bağlantılarının incelemeye alındığı bilgisi var mı? "Böyle bir olay olmamıştır. Getirip de götürmeyi kabul etmediğimiz kişiyi hatırlamıyorum. O zamanlar partimizin milletvekili olan birisinin eğer bir kişiyi tavsiye edip, " görüşmesinde fayda var" diyorsa, o kişinin de bulunduğu anda görüşürüm. Onun tavsiye ettiği şekilde özel olarak görüşme yapmam. Siz birisini tavsiye ederseniz o tavsiye ile ilgili insanla görüşürsem, sizin de orada olmanızı sağlarım. Nitekim benim de görüştüklerim varsa mutlaka kendileri de vardır yanımda. Sorunuzla ilgili malumatım yok. Savcının gizil bir dosya çalışması olur olmaz bilmiyorum. Hukukçu değilim, savcılık yapmadım."
■ Soru: ABD, Zafer Çağlayan hakkında tutuklama kararına varacak bir yargı işlemi yürüyor. Bunu Cumhurbaşkanı kendi üslubuyla değerlendirdi. Siz olaya nasıl bakıyorsunuz? "Tabii, ABD Türkiye ile dost ve müttefik ilişkinin çok çok ötesinde, Türkiye aleyhine gelişebilecek olaylara sebebiyet veren bir tavır ve politika izliyor. Bu yanlıştır. Öyle bir politikanın içerisinde değişik unsurları, uyandırma arzusu dalaşıyabilir. O konuda bilgi sahibi değiliz. Fakat ABD ve Almanya buna benzer ülkeler Türkiye'de bir anlamıyla Türkiye'nin geleceğini karartabilecek politikaları izlemeyi alışkanlık haline getirdiler. Amaçlarının ne olduğu tahmin ediliyor. Ve Türkiye onlara müsaade etmeyecektir."
■ Soru: Türkiye'nin istikrarsızlaştınlması açısından mı? "Bugün Türkiye'de ne olursa, anlaşılıyor ki bunların arkasında iki üç ülkenin olduğuna dair destekleyici işaretler var. Kendini gösteriyor demektir. Bunlardan biri Almanya, diğeri ABD diğeri de İngiltere."
■ Soru: Almanya'nın gümrük birliği çıkarılmamız, ekonomik yaptırımlar arttırılması çıkışı oldu. Buna konuda olumsuz gelişme olabilir mi? "27 Avrupa Birliği ülkesinin Merkel'in bu görüşün benimseyeceği ihtimalini vermiyorum. Ama siyasi ortam içine sürüklenmişler. Muhalefete düşme korkusu uluslararası ilişkilerde çok yanlış yaptırıyor. Bakalım Eylül sonunda neler olacak hep beraber göreceğiz."
■ Soru: Uyum yasaları gecikiyor. Cumhurbaşkanı hükümet sisteminin sağlıklı uygulanması açısından biran önce hazırlanması lazım. Baraj dahil seçim sitemi tartışılıyor. Bu konuda MHP'nin çalışmaları var. Ana unsurlarıyla baraj olsun ittifaklara açacak önerileriniz var mı? Yoksa hükümetten mi bekliyorsunuz. Kırmızı çizgilerini oluştu mu? "Parlamenter demokrasi sisteminden Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçildiği bir süreçte Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin etkin ve istikrarlı bir şekilde uygulanabilmesi için, bazı uyum yasalarının çıkması gerekiyor. MHP bu konuda sayın Parsak beyin beraberce hukukçu arkadaşlarla çalışmalarını sürdürüyorlar. Anayasa değişikliği ile beraber hangi süre içerisinde uyum yasalarının görüşülmesine dair bazı bilgiler mevcuttur. Biz parti olarak hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Bizim sürdürmemiz kafi gelmez. Bunu parlamentoda tartışacak olan iktidar partisinin 316 milletvekiliyle eğer bir konuyu gündeme getirirse, zannediyorum CHP, MHP bu konuda kendi düşüncelerini de açıklama suretiyle Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin daha etkin ve verimli uygulanmasına imkan sağlayacak görüş birliği ortaya koyarlarsa ülkemiz için gerekli ve faydalı olur."
■ Soru: Eğitimde tartışılan konular, müfredattan Atatürk'ün çıkarılması, cihat kavramının farklı şekilde değerlendirmeye alınması... Görüşünüz nedir? "Tartışmaların boyutu ve derinliği henüz belli değil. Herkes bir şey yazıyor. Herkes bir şey söylüyor. Siyasiler de çok aceleci olarak köşe yazarlarının veya haber niteliği taşıyan noktalar üzerinde yorum getirmeye çabalıyorlar. Bulanık suda balık avlamayı sevmiyorum. Böyle balık tutmasını da bilmiyorum."
■ Soru: İkinci tura şunlar kalırsa, şu şunun seçilme şansı kesin var gibi yorumlar yapılıyor. "Bu konuşmaların bir tartışma boyum yok. Birinci turda birisi seçilmezse ikinci tura geçileceğini herkes söylüyor. Bunu söyleyen gazeteciler, siyasiler yeni bir kavram ortaya atmıyorlar. İkinci tura geçtiğiniz vakit nasıl seçileceksiniz onu düşünüyorlar. Bütün bunlarla ilgili de o aşamaya gelmemiş ki Taunun yorumunu nasıl yapacaksınız? Gereksiz bir yorum olur. Ve siyaset olarak da Türkiye'nin ciddi ve önem arz eden konularında sözü olmayanların söz söyleme alanı olarak tartışmanın içine girmelerine vesile olur. Başka ne olacak ki."
■ Soru: Kilit MHP olacak gibi değil mi? "Kapı olmadıktan sonra kilidin fazla bir önemi yok."
■ Soru: Gezilere devam edecek misiniz? İl ilçe kongreleri büyük oranda tamamlandı. "800'ü aşan ilçe kongremiz var. 62'yi aşan il kongremiz var. Bunlar da Eylül, Ekim ayı başında tamamlanacak. Sonradan, büyük kurultay çalışmalarına başlayacağız. Bunlarla ilgili genişletilmiş il divan toplantılarımız olacak. Genişletilmiş bölge toplantılarımız olacak. Önümüzdeki üç önemli siyasi olayla ilgili MHP'nin çözüm önerilerini kapsayan bazı faaliyetleri olacak. Böylelikle MHP gündemi Türkiye'de önemli bir yer tutacaktır."
■ Soru: 18 Mart 2018'de adaysınız değil mi? "Erken olmaz mı acaba? Biz görevimizin başındayız ve yolumuza devam ediyoruz."
■ Soru: Siz de bir yarış bekliyor musunuz? Genel başkan olarak nasıl bir kongre atmosferi öngörüyorsunuz? Çıkan çıksın diyor musunuz benim karşıma? "Büyük kurultay sürecine girdiğimizde MHP'nin nasıl bir demokratik süreç içerisinde faaliyet göstereceğini herkes şahit olacak. Erken demokrasi çığırtkanlığı yapanlar da, 'Keşke biraz sabretseymişiz gayet de iyi olurdu' diyeceklerdir."
■ Soru: MHP'den belli güç odaklarının MHP'den ayrılmaları istemeleri gibi anladım. "Partiden ayrılanlar belli, bazıları da ihraç edilmişlerdir. MHP'den hiç kimse baskı altında karar alıp kararını değiştirmez. Eğer biraz ülkücülük kırıntısı varsa herkese pabuç bırakmaz."
■ Soru: Koray Aydın'ın ayrılmasına şaşırdınız mı? "Bir buçuk yıldan beri ayrılmayla ilgili faaliyetleri vardı. Ondan evvel de olağanüstü kongre talepleriyle ilgili faaliyetleri vardı. Böyle bir kişinin ayrıldıktan sonra, " nasıl oldu da bu ayrıldı" demek biraz, çok saflık olur."
■ Soru: Sizinle görüşüyorlar mı hâlâ? Ayrılırken nasıl bir süreç işliyor? Helallik istediler mi? Medeni şekilde, "gidiyorum" diyen oldu mu? "Şahit olmadım. Helallik isteyene de rast gelmedim."
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
bakasınız 10 ay önce

https://www.facebook.com/TurkiyeNoktaNet/videos/525890534278818/
https://www.facebook.com/MerkezDemokratPartisiMDP/videos/1943593025878502/

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Terör örgütü PKK, Kandil'deki varlığını...
CHP ve Saadet Partisi'nin "Kandil'de terörist kalmadı" sözlerinin üzerine örgütün elebaşlarından...

Haberi Oku