POLİTİKA:
İdris Bal'dan şok edici iddialar!

Demoratik Gelişim Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. İdris Bal, Libya hükümetinin Türk vatandaşlarını neden sınır dışı etme kararı aldığını TBMM gündemine taşıdı.

BAL, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yazılı cevaplaması istemiyle verdiği 10 sorudan oluşan önergede önemli gerçeklere parmak bastı. Davutoğlu ve Çavuşoğlu’na “Libya’dan sınır dışı edilenler El Kaide ve IŞID’e eleman mı devşirmektedirler?” şeklinde soru yönelten DGP lideri İdris Bal, yabancı ülke vatandaşlarının Türk sınırlarından vizesiz nasıl başka ülke topraklarına geçtiğinin açıklanmasını istedi.

İşte o önerge ve önergede yer alan çarpıcı sorular:

8 Ocak 2015 günü Sabah Gazetesinde, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Türk Dışişleri Bakanlığı’nca, Libya’da yaşayan Türk vatandaşlarının bu ülkede can güvenlikleri olmadığı gerekçesiyle, Libya’yı terk etmelerine yönelik bir açıklama haberi yeraldı. Libya kaynaklarından edindiğimiz bilgiye göre ; AKP referansı ile Libya’da iş yapan bazı Türk vatandaşlarının, para karşılığında, Türkiye üzerinden, Libya vatandaşlarını, IŞİD ve El Kaide Terör Örgütlerine gönderdiği öğrenilmiştir. IŞİD ve El Kaide Terör Örgütlerince, saflarına katılan bu şahıslara 2000 (iki bin) dolar aylık ücret ödendiği, bu şahısların katılmasına aracılık yapan kişilere de, katılan kişi başına 10.000 (on bin) dolar komisyon ücreti ödendiği tespit edilmiştir. Libya hükümetinin bu hususlara ilişkin elinde somut deliller olduğu, bu deliller doğrultusunda, Türk Dışişleri Bakanlığı ve MİT Müsteşarlığı’na bilgi verdiği, daha sonra da tablonun ciddiyetinden dolayı, ülkede bulunan tüm Türk vatandaşlarını sınır dışı etme kararı aldığı tespit edilmiştir. Buna göre;

Bu bilgi doğru mudur? Türk devleti bağlı kişiler, El Kaide ve IŞİD’de destek veren terör örgütlerine eleman mı devşirmektedirler?

Son üç yılda, Libya’dan ülkemize gelen Libyalılardan kaç tanesi ülkesine dönüş yaptı? Kaç tanesi Suriye ve Irak’a çıkış yaptı? Kaç tanesinin vize süresi doldu? Kaç tanesi halen Türkiye’de bulunuyor?

Libya hükümetinin, Libya vatandaşlarının, AKP hükümetinin referansı ile Libya’da iş yapan Türk vatandaşları tarafından, para karşılığında Türkiye üzerinden IŞİD ve El Kaide Terör Örgütlerine götürüldüğüne dair, Türk Dışişleri Bakanlığı ve MİT’e, sunduğu bir rapor var mıdır? Varsa, bu rapordaki hususlardan dolayı Libya hükümeti, Libya’da bulunan Türk vatandaşlarının ülkeyi terk etmelerine ilişkin bir karar alıp, tarafınıza bildirmiş midir?

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri Bakanlığının, Türk vatandaşlarının can güvenliği olmadığı dolayısıyla, Libya’yı terk etmeleri gerektiğine dair açıklamalar, gerçek nedeni gizlemek için mi yapılmıştır?

Libya’da AKP referansı ile iş yapan, MİT ile bağlantılı şahıslar kimlerdir?

IŞİD ve El Kaide Terör Örgütleri ile AKP hükümeti arasında iddia edilen bağlantılar doğru mudur? Bağlantılar doğru ise ne tür ilişkileri vardır?

Türkiye üzerinden IŞİD ve El Kaide Terör Örgütlerine katılan başka ülke vatandaşları da var mıdır? MİT’in bu konuda bir çalışması var mıdır? Varsa tarafınıza ilettiği bir rapor var mıdır?

IŞİD ve El Kaide Terör Örgütlerine katılan Türk vatandaşlarının sayısı nedir? Bunların geri dönmelerine ilişkin yapılan bir çalışma var mıdır?

IŞİD ve El Kaide Terör Örgütlerine Türkiye üzerinden katılanların toplam sayısı nedir?

IŞİD ve El Kaide Terör Örgütlerine, katılmak üzere ,Suriye ve Irak’a giden bu şahıslar vizeleri olmadan Türk sınır kapılarından nasıl geçmektedirler?

Hükümetiniz bu şahıslara sağladığı bir kolaylık var mıdır? MİT ‘in bu terör örgütü üyelerinin, sınır kapılarımızdan giriş çıkışlarına dair bir raporu var mıdır?


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Açılım Tartışılmalı diyen Mhp'li...
MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem: Ağzı süt kokan çocuklara elini uzatanların en ağır şekilde cezalandırılması...

Haberi Oku