POLİTİKA:
Akşener 'Mücadelemiz  sonuna kadar devam edecek”
Akşener, yaptığı yazılı açıklamada, 25 Kasım 2015'te yaptıkları Olağanüstü Büyük Kongre çağrılarından bugüne kadar yaşanan süreci hatırlattı.

MHP'nin 6. Olağanüstü Büyük Kongresi'nin 19 Haziran'da, 664 üst kurul delegesi ve binlerce ülkücünün katılımıyla gerçekleştirildiğini belirten Akşener, "Herhangi bir dava açmayacağız." denilmesine rağmen genel merkezle beraber hareket ettiğini öne sürdüğü bir delege tarafından açılan dava ile yapılan kongre hakkında tedbir kararı verildiğini ifade etti.

Tüzük değişikliğinin usule uygun olarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Çankaya İlçe Seçim Kuruluna bildirilmesine rağmen ilgili mercilerin, tedbir kararı kendilerine ulaşana dek bitirmiş olması gereken incelemeleri nedensiz olarak beklettiğini ileri süren Akşener, şöyle devam etti:

"Tedbir kararının kendilerine ulaşmasının ardından yine hukuka aykırı olarak delegelerin aldığı kararları işleme koymayacaklarını açıklamışlardır.

Yargıtay kararına saygılı olacaklarını ve 10 Temmuz'da seçimli büyük kongre yapılacağını bizzat genel başkan sözü olarak ifade eden genel merkez ise bu sözlerini çiğnemiş, YSK toplantısına 10 dakika kala, yapmış oldukları kongre başvurusunu gizlice geri çekmiştir.

Hukuki yolu içerisinde müracaatlarımız devam ederken tedbir kararı veren hakimin geçici olarak ilgili mahkemeye görevlendirilmiş olduğu ve itiraz ile tedbirin kaldırılması ihtimaline karşı görevi bitmesine karşı usule aykırı olarak aynı hakimin tekrar aynı mahkemeye görevlendirildiği tespit edildi.

Daha ilginç olan ise aynı hakimin bir yıl önce 15/34 sayılı dosyada başka bir parti aleyhine açılan benzer davada 'ihtiyati tedbir talebinin incelenmesinde mahkememiz görevli değildir.' şeklinde karar vermiş olmasına rağmen konu Milliyetçi Hareket Partisi olunca dava dilekçesinde belirtilen deliller dahi incelenmeden derhal tedbir kararı verilmesidir."

Tedbir kararına karşı birçok delegenin mahkemeye başvurduğunu, dosyaya hukuki deliller ve Yargıtay'ın bu şekilde bir tedbir kararı verilemeyeceğine ilişkin örnek kararları sunduğunu belirten Akşener, şunları kaydetti:

"Fakat tedbir kararı verirken hiç zaman kaybetmeyen mahkeme, günler geçmesine rağmen dosyaya sunulan hiçbir delili incelememiş ve bugün avukatlarımız aracılığı yapılan görüşmelerde sunulan hiçbir evrak ya da dilekçenin 10 Temmuz'a kadar dikkate alınmayacağını açıkça ifade edilmiştir.

Tüm bu yaşananlar göz önüne alındığında Milliyetçi Hareket Partisi Üst Kurul delegelerinin büyük kongrenin toplanmasına yönelik ısrarlı çabaları hukuk dışı uygulamalar kullanılarak engellenmeye çalışıldığı açıkça görülmektedir. Daha önce verilen tedbir kararı gibi 19 Haziran da toplanan büyük kongreye karşı alınan tedbir kararının da hukuksuz olduğu ortaya çıkacaktır. Yasaya ve vicdanlara aykırı mahkeme kararları ile Türk milliyetçileri engellenemeyecek, hukuki ve siyasi mücadelemiz ne pahasına olursa olsun sonuna kadar devam edecektir."

İşte o açıklama;

25 Kasım 2015 tarihinde yapmış olduğumuz Olağanüstü Büyük Kongre çağrımıza karşı; Genel Merkezin “Kim ne kadar imza toplarsa toplasın bizimle değil mahkemelerde haklarını savunmalarını tavsiye ederiz” şeklindeki açıklamasının ardından Milliyetçi Hareket Partisi Üst Kurul Delegeleri olarak Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinde kongre talebi ile hukuk mücadelesi başlatıldı.
Mücadelenin başından beri başta Adalet Bakanı Bekir Bozdağ olmak üzere AKP iktidarının bir çok engelleme ve hukuka aykırı müdahalesine maruz kaldık.
Mahkemenin tüm baskılara rağmen büyük kongrenin toplanması yönünde karar vermesinin ardından maruz kaldığımız hukuksuz uygulamalar da arttırıldı.
Genel Merkez tarafından yargı kararına saygı duymak yerine Yargıtay’a, Anayasa Mahkemesine, Tosya, Gemerek, Tomarza Asliye hukuk mahkemelerine, icra dairelerine ve açıklamaya dahi çekindikleri birçok merciye başvuruda bulunuldu.

15 Mayıs da toplanacak Kurultaya karşı icra kararı mahkeme tarafından iptal edilmesine rağmen Adalet Bakanlığı tekrar devreye girdi ve mesai bitiminden sonra hem sözlü hem de yazılı olarak verilen talimatlarla mahkeme kararını tanımayarak hukuka aykırı bir şekilde polis ve tomalarla tüm Türkiye’den gelen on binlerce ülkücü durdurulmaya çalışıldı.
Tüm baskı ve geciktirme çabalarına rağmen nihayet Yargıtay haklı olduğumuzu tescil etti ve 19 Haziran da Milliyetçi Hareket Partisi 6. Olağanüstü Büyük Kongresi 664 üst kurul delegesi ve binlerce ülkücünün katılımı ile gerçekleştirildi.
Tüzüğün değiştirilmesi ve genel başkan seçimi kararı alınmasının ardından rahatsızlığı iyice artan iktidar hem medya hem de diğer kurumlar vasıtası ile tekrar devreye girdi.
Senelerdir Milliyetçi Hareket Partisine ağır hakaretlerde bulunan malum medya organları tarafından yalan haber ve iftiralarla kamuoyu oluşturmaya çalışılırken diğer taraftan yeniden hukuk dışı müdahaleler başladı.

Genel Merkezin “herhangi bir dava açmayacağız” demesine rağmen genel merkezle beraber hareket eden bir delege tarafından açılan dava ile yapılan kongre hakkında tedbir kararı verildi.
Diğer taraftan yapılan tüzük değişikliği usule uygun olarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Çankaya İlçe seçim kuruluna bildirilmesine rağmen ilgili merciler tedbir kararı kendilerine ulaşana dek bitirmiş olması gereken incelemeleri nedensiz olarak bekletmiş ve adeta önceden geleceklerini bildikleri tedbir kararının kendilerine ulaşmasının ardından yine hukuka aykırı olarak delegelerin aldığı kararları işleme koymayacaklarını açıklamışlardır.
Yargıtay kararına saygılı olacaklarını ve 10 Temmuz da seçimli büyük kongre yapılacağını bizzat genel başkan sözü olarak ifade eden genel merkez ise bu sözlerini çiğnemiş, YSK toplantısına 10 dakika kala, yapmış oldukları kongre başvurusunu gizlice geri çekmiştir.
Hukuki yolu içerisinde müracaatlarımız devam ederken tedbir kararı veren hâkimin geçici olarak ilgili mahkemeye görevlendirilmiş olduğu ve itiraz ile tedbirin kaldırılması ihtimaline karşı görevi bitmesine karşı usule aykırı olarak aynı hâkimin tekrar aynı mahkemeye görevlendirildiği tespit edildi.

Daha ilginç olan ise ve aynı hâkimin bir yıl önce 15/34 sayılı dosyada başka bir parti aleyhine açılan benzer davada “İHTİYATİ TEDBİR TALEBİNİN İNCELENMESİNDE MAHKEMEMİZ GÖREVLİ DEĞİLDİR” şeklinde karar vermiş olmasına rağmen konu Milliyetçi Hareket Partisi olunca dava dilekçesinde belirtilen deliller dahi incelenmeden derhal tedbir kararı verilmesidir.
Tedbir kararına karşı birçok delege mahkemeye başvurmuş, dosyaya hukuki deliller ve Yargıtay’ın bu şekilde bir tedbir kararı verilemeyeceğine ilişkin örnek kararları sunulmuştur. Fakat tedbir kararı verirken hiç zaman kaybetmeyen mahkeme, günler geçmesine rağmen dosyaya sunulan hiçbir delili incelememiş ve bugün avukatlarımız aracılığı yapılan görüşmelerde sunulan hiçbir evrak ya da dilekçenin 10 Temmuza kadar dikkate alınmayacağını açıkça ifade edilmiştir.

Tüm bu yaşananların göz önüne alındığında Milliyetçi Hareket Partisi Üstü Kurul delegelerinin büyük kongre toplanmasına yönelik ısrarlı çabaları hukuk dışı uygulamalar kullanılarak engellenmeye çalışıldığı açıkça görülmektedir. Daha önce verilen tedbir kararı gibi 19 Haziran da toplanan büyük kongreye karşı alınan tedbir kararının da hukuksuz olduğu ortaya çıkacaktır. Yasaya ve vicdanlara aykırı mahkeme kararları ile Türk Milliyetçileri engellenemeyecek, hukuki ve siyasi mücadelemiz ne pahasına olursa olsun sonuna kadar devam edecektir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Terör örgütü PKK, Kandil'deki varlığını...
CHP ve Saadet Partisi'nin "Kandil'de terörist kalmadı" sözlerinin üzerine örgütün elebaşlarından...

Haberi Oku