GÜNDEM:
YA EKONOMİ KÜÇÜLECEK YA DA ASKER KATAR'A GİDECEK!
 Salı akşam saatlerinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), üç kişilik bir askeri heyetin Katar'a gönderildiğini duyurdu. Bu duyuru hükümetin Katar ile yaptığı askeri anlaşmaların uygulamaya alınmasının bir sonucu. Doğrusunu söylemek gerekirse bu ülke, Atatürk’ün “Yurtta barış, dünyada barış” sözünü bilerek ya da bilmeyerek yanlış anlayan siyasetçilerden çok çekti. Pısırıklıkla kendi kabuğunda oturmayı maharet sayanlar, batılı devletlerin nüfuzunda siyaset yapanlar, güçlü ekonomi için güçlü ordunun ne zaman kullanılacağını bilemezler, ya da bilseler de tersini söylerler…

Bugün Amerika’yı Amerika yapan küresel firmalarıdır. O firmaların güvenliğini sağlayan, serbestçe çalışması için ön açan, gerektiğinde rakiplerini yok eden ise Amerikan ordusudur. Ordunun gücü ile ekonominin gücü arasında doğru orantı bulunduğunu birilerinin anlama zamanı artık gelmiştir. Hem ekonomi büyüsün hem suya sabuna karışmayayım, batıda Edirne’den, güneyde Antep’ten dışarıya çıkmayayım olmaz. Ekonominiz dünyaya açılıyorsa, ordunuz da açılmak zorundadır…

KATAR’DAKİ AMERİKAN ASKERİ VARLIĞI

Katar’ın 1 milyar dolar harcayarak oluşturduğu Al-Udeid Hava Üssü 4000 Amerikan askerine ev sahipliği yapıyor. Üs aynı zamanda CENTCOM’un ileri karargâhı olarak çalışıyor.. Bu askerlerin 2500 tanesi üste bulunuyor. Büyük bir çadır kenti andıran üssün içinde Amerikan askerinin konforu için yüzme havuzları, basketbol sahaları ve sosyal tesisler yer alıyor. Askerlerin mücadele ettikleri en büyük düşman ise dışarıda 50 derece, içeride ise 60 dereceyi bulan sıcak hava.

Amerika’nın bu üste 24 savaş jeti mevcut. Ayrıca üssü Afganistan’a uçuş yapan uçakların yakıt ikmali için de kullanıyor.

AMERİKANIN KATAR’DAKİ EKONOMİK FAALİYETLERİ

Katar’da faaliyet gösteren Amerikalı şirket sayısı 3- 5 değil… Kaç tane mi? Sıkı durun söylüyoruz: 120’nin üzerinde. Örneğin, ABD, Katar’ın petrol ve doğal gaz endüstrisinde en büyük makine ve teçhizat sağlayıcısı. ABD’nin Katar’a ihraç ettiği mallar uçaklar, makinalar, taşıtlar, optik ve sağlık malzemeleri, tarım ürünleri. İthal ettiği mallar ise doğal gaz, alüminyum, gübre ve sülfür.

ABD ve Katar arasında imza edilen ticaret ve yatırım anlaşmasına göre, Katar Devlet Fonu, ABD içinde 2021 yılına gelmeden 45 Milyar dolarlık yatırım yapacak. Firma bazında ise 21 Milyar dolarlık F-15 savaş jeti, 18 Milyar dolarlık da Boeing yolcu uçağı alacak.

İNŞAAT İŞLERİNDE ve KATAR DEVLET FONUNDA AMERİKA TÜM PASTAYI YEMEK İSTİYOR

İlginç olan yukarıdaki verileri aldığımız Amerikan Dışişleri Bakanlığı sitesinde tek kalemde milyar dolarlık inşaat işi alan Amerikan firması görülmemesi. Peki kim alıyor Katar’da bu işleri?

2017 yılının ilk çeyreğinin sonuna kadar Türk şirketleri Katar’da toplam 14.2 milyar dolar tutarında 128 proje üstlendi.  Bu projeler içinde STFA ve Yapı Merkezi’nin yabancı ortaklarıyla birlikte üstlendiği 4.4 milyar dolarlık Doha metrosu başta olmak üzere ağırlıklı olarak altyapı, ulaşım ve konaklama inşaatları var. Katar ayrıca 2022 yılında Dünya Kupasına ev sahipliği yapacak.

Katar’ın Dünya Kupası ev sahipliği için yaklaşık 170 milyar dolarlık alt ve üst yapı yatırımı yapması bekleniyor. Dünya kupası için 8 stadyum kullanılacak, bunlardan 5 tanesi yeni yapılacak, 3 tanesi de yenilecek. Türk müteahhitler de bu projelerden pay alabilmek için son aylarda Katar’da fuarlara katılıyor. Hedef 2022’ye kadar 15-20 milyar dolarlık iş alabilmek. Türk şirketlerinin 170 milyar dolarlık yatırım portföyünden şimdiye kadar yaklaşık 7.5 milyar dolarlık iş aldığı belirtiliyor. Tek kalemde en büyük alınan iş ise Tekfen’in aldığı 2.3 milyar dolar yol inşaatı.

TÜRK ASKERİNE LEJYONER DİYEN YA CAHİLDİR YA HAİN!

Katar Türkiye’ye son on yılda 20 milyar dolar doğrudan yatırım yaptı. Yukarıda bahsedilen sırf inşaat işinin büyüklüğü 20 milyar dolar. Katar’a gıda ve diğer maddeleri satan Türk firmalarını hesaba bile katmadık. Şimdi Türkiye’nin bu kadar büyük menfaatleri söz konusuyken, sırf Ak Parti ve Tayyip Erdoğan düşmanlığı yapma adına, ordumuzu iktisadi çıkarlarımızı korumak için Katar’a yollamayalım mı?

Ordunun Katar’a gitmesini istemeyenler, ya yukarıda bahsettiğimiz milyar dolarlardan habersiz ya da batılı firmaların Katar’da hakim olmasını, Türkiye’nin krizler içinde kavrulan orta ölçekli, parçalanmış bir ülke olmasını isteyen Türk düşmanlarıdır. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

TSK ‘vuruldu’ denilen hastanenin görüntülerini...
Uluslararası ajanslar dün "Türkiye'nin Afrin'de bir hastaneyi vurduğu ve ölenler olduğu"...

Haberi Oku