GÜNDEM:
'Sokağa çıkamaz hale geleceğini iyi bilmeli'
 CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı'nı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirerek, "Tüm kavgamızı özgürlük için verdik. Çok çektik, çok bedel ödedik ama sonunda başardık. Sokaksa sokak diyerek kendi aklınca milleti ve devleti tehdit eden bu kişi böyle bir yanlışa sapması halinde asıl kendisinin sokağa çıkamaz hale geleceğini iyi bilmeli. Böyle bir yola mı tevessül edeceksin, sokağa çıkamaz hale sen gelirsin. Korkaklardan, ödleklerden bir şey olmaz bu böyle bilinmeli. Sokakta aranan adaletin adı intikamdır. Onun sonu da vandallıktır. Adaletin aranacağı meşru zeminler bellidir. Meclis'i çalıştırmamak için her yola başvuranlar şimdi çıkmış Meclis devre dışı bırakıldı diye uğraşıyorlar. Bunun için de ağlamaya başladılar" dedi. 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde,  "15 Temmuz Milli İrade Zaferinin Analizi Kitabı"nın tanıtımına katıldı.  

"İNŞALLAH TBMM'NİN ÖNÜNDE YİNE BÖYLE BİR ANIT YAPACAĞIZ. BİR DİĞERİNİ DE TOBB MARMARİS'TE İNŞA EDECEK" 

Erdoğan, "Ülkemizi böyle bir felaketin eşiğine getirenleri Rabbimin kahretmesini diliyorum. İnancımıza göre şehitler ölmez. Bize düşen şehitlerimizin aziz hatıralarını yaşatmaktır. Bu nedenle İstanbul ve Ankara'da anıtlar inşa ettik. Bu anıtların açılışlarını darbe girişiminin yıldönümü gecesi gerçekleştireceğiz. İnşallah TBMM'nin önünde yine böyle bir anıt yapacağız. Bir diğerini de TOBB Marmaris'te inşa edecek. Bu açılışlara tüm milletimizi davet ediyoruz. İlk açılış tören 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün Anadolu Yakası'nda gerçekleştireceğiz. Diğerini de sabah namazını takiben Külliye'nin karşısında inşa edilen anıtın olduğu bölgede yapacağız" diye konuştu. 

"15 TEMMUZ'U ANLAYAMAYAN GAFİLLER OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ" 

Erdoğan, "15 Temmuz da milli tarihimizin sembollerinden biri olmuştur. Aradan geçen bir yıla rağmen 15 Temmuz'u anlayamayan gafiller olduğunu görüyoruz. Bu gafillerin başında anamuhalefet partisinin tepesindeki zat geliyor. Ankara'dan İstanbul'a yürüyen bir kişi derdinin ne olduğunu Maltepe'de yaptığı konuşmada ifşa etti. Kendisi yaptığı yürüyüşe 'adalet yürüyüşü' demişti. Olsa olsa 'sözde adalet yürüyüşü' olabilir. Talepleri ile bu kavramı ne kadar yanlış anlamış olduğunu gösterdi" dedi. 

"MARDİN BELEDİYE BAŞKANI BAKTIK Kİ BAYA YÜRÜYEBİLİYOR. HANİ HASTAYDI, BUNLAR NASIL HASTA?" 

CHP Genel Başkanı'nı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "CHP Genel Başkanı'nın sözlerini duyunca Mevlana Hazretleri'nin sözleri geldi. Ağaca su vermeyi adalet dikene su vermeyi zulüm olarak görür. Bunlar Dikenlere su veriyor. Bizden dikenlere su vermemizi istiyor. Biz bu yola başvurmayız. Hasta dediler, durumu çok kötü dediler. Ve cezaevinden çıkmasını istedikleri Mardin Belediye Başkanı baktık ki baya yürüyebiliyor. Hani hastaydı, bunlar nasıl hasta? Arkasında PKK terör örgütünün olduğu bu kişilerle nasıl oluyor da omuz omuza yürüyebiliyorsunuz. Bunlar değil mi bizim bu kardeşlerimizin katilleri olanlar. Şehitlerimizin failleri bunlar değil mi? onlar FETÖ'cuların avukatlığına soyunabilir. Onlar PKK, YPG'lileri destekleyebilir. DEAŞ-KPC'lilerle marjinal sol örgütler ile kol kola girebilir. Onlar milletine ve ülkesine ihanet etmiş herkes ile kucaklaşabilir. Biz bunların hiçbirisini yapmadık yapmayacağız" diye konuştu. 

"TERÖRİSTLERİ DESTEKLEYEN HERKESİ YAPTIĞINA PİŞAMAN EDECEĞİMİZE AHD ETTİK" 

Erdoğan, "Teröristleri destekleyen herkesi yaptığına pişman edeceğimize ahd ettik. Şayet anamuhalefetin başındaki zat, 15 Temmuz'da darbecilerin karşısına dikilmiş olsaydı belki bu yürüyüşe başka türlü bakabilirdik. Bir radyo programına çıkıp, darbe girişiminde tankların karşısına ilk defa ben çıkarım diyen bu değil mi? 15 Temmuz'da havalimanına indiği zaman arkadaşlarıyla tankların çekilmesini isteyip Bakırköy Belediye Başkanı'na kaçıp giden o değil mi? Sonra evden bütün geceyi izleyen o değil mi? Oteller kapalıydı onun için gittim diyen o değil mi? Cumhurbaşkanımızın geleceğinden haberim olsa gitmezdim diyen o değil mi? Benim milletim orda benim gelmeme ne gerek var? Biz milletimizin arasına geldik. Öğleye kadar havalimanında durduk. 'Eğer taşın arkasına saklanırsan milletin dağın arkasına saklanır' denir. Bunlar dağın arkasına saklananlardan" ifadelerini kullandı. 

"BİR G20 ZİRVESİ YAPTIK, HAMBURG'U YAKTILAR, YIKTILAR" 

Erdoğan, "Batı konuşuyor. Bir G20 zirvesi yaptık, Hamburg'u yaktılar, yıktılar" dedi. 

"HÜKÜMETİMİZ BU YÜRÜYÜŞTE, BUNLARIN KILINA ZARAR GELMESİN DİYE TÜM TEDBİRLERİ ALDI" "

Erdoğan, "25 gün yürüdüler. Hükümetimiz bu yürüyüşte, bunların kılına zarar gelmesin diye tüm tedbirleri aldı. Güvenlik altında Ankara'dan İstanbul'a yürüdüler. Hala utanmadan Batı'da farklı şeyler anlatıyorlar. Demokrasi diyorlar. Demokrasinin güvencesi Türkiye'de AK Parti iktidarıdır. Özgürlüklerin Türkiye'de AK Parti iktidarıdır. Bizden önce, biz özgürlüklerin boyutunu biliriz. Anamuhalefetin geçmişi konumundaki iktidarı biliriz. DSP'nin parlamentodaki iktidarı döneminde Merve Kavakçı kardeşimize şu anda ebedi alemde olan zat 'bu kadını buradan atın' dediğinde alkış tutanları da biliriz. Hani özgürlük? Nerede özgürlük anlayışınız?" açıklamasında bulundu. 

"SOKAKSA SOKAK DİYEREK  MİLLETİ, DEVLETİ TEHDİT EDEN BU KİŞİ SOKAĞA ÇIKAMAZ HALE GELECEĞİNİ İYİ BİLMELİ" 

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: "Tüm kavgamızı özgürlük için verdik. Çok çektik, çok bedel ödedik ama sonunda başardık. Sokaksa sokak diyerek kendi aklınca milleti ve devleti tehdit eden bu kişi böyle bir yanlışa sapması halinde asıl kendisinin sokağa çıkamaz hale geleceğini iyi bilmeli. Böyle bir yola mı tevessül edeceksin, sokağa çıkamaz hale sen gelirsin. Korkaklardan, ödleklerden bir şey olmaz bu böyle bilinmeli. 

SOKAKTA ARANAN ADALETİN ADI İNTİKAMDIR. ONUN SONU DA VANDALLIKTIR

Sokakta aranan adaletin adı intikamdır. Onun sonu da vandallıktır. Adaletin aranacağı meşru zeminler bellidir. 

MECLİS'İ ÇALIŞTIRMAMAK İÇİN HER YOLA BAŞVURANLAR AĞLAMAYA BAŞLADILAR

Meclis'i çalıştırmamak için her yola başvuranlar şimdi çıkmış Meclis devre dışı bırakıldı diye uğraşıyorlar. Bunun için de ağlamaya başladılar."   

Başbakan Yıldırım: Hainlere ihanetin hesabını soracağız, yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, "Hiçbir ihanet şebekesi, hiçbir terör örgütü birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi bozamayacak. Hiçbir provokasyon kardeşliğimizi bozamayacak. Hainlere ihanetin hesabını soracağız ve yolumuza güven içerisinde, kararlılıkla devam edeceğiz. Şimdi çok daha güçlüyüz. Bundan böyle birbirimizin hakkını ve hukukunu çok daha fazla gözeteceğiz. Dinimizi, değerlerimizi, kutsalımızı istismar etmek isteyenlere asla bir daha fırsat vermeyeceğiz" dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, 'Meydanların Dili Sergisi'nin açılışıyla '15 Temmuz Milli İrade Zaferinin Analizi' kitabının tanıtım törenine katıldı. AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen törende hitap eden Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz 2016 tarihinde demokrasinin kazandığı vurguladı. Yıldırım, "Bugün hepimizde derin izler bırakan çok acı tecrübeyi bir kez daha hatırlamak üzere bir aradayız. Demokrasiye milli iradeye vurulan bütün darbeleri ve 15 Temmuz darbe girişimini bir kez daha şiddetle kınıyor ve lanetliyorum. 15 Temmuz'da aziz milletimiz, demokrasi destanı yazdı. Terör örgütü kaybetti. Demokrasi kazandı, millet kazandı. Sözlerimin başında Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başkomutanımıza darbeciler karşısındaki dirayetli liderliğinden dolayı bir kez daha milletim adına teşekkür ediyorum. Bombalar altında Meclis'i terk etmeyen Meclis Başkanımıza, bakanlarımıza, milletvekillerimize teşekkür ediyorum. O karanlık geceyi aydınlatan şehitlerimizi minnetle ve şükranla yad ediyorum" diye konuştu. 

"YURDUMUZA ALÇAKLARI UĞRATMADINIZ"

Darbe girişimi gecesi dahil 1 ay boyunca demokrasi nöbeti tutanlara teşekkür eden Yıldırım, "Aziz şehitleri, yolunuz yolumuzdur. Emanetinizi korumak namus borcumuzdur. Sizler bu vatan için gözlerinizi kırpmadan şehadete koştunuz. Yurdumuza alçakları uğratmadınız. Gövdelerinizi siper ettiniz ve o hayasız akını durdurdunuz. Allah şehadetlerinizi kabul etsin. Gazilerimize ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Hala tedavi olan gazilerimize de Allah'tan şifa diliyorum. Darbe girişimini yaşadığımız o geceyle birlikte neredeyse bir ay boyunca demokrasi nöbeti tutan milyonlarca vatandaşımıza buradan şükranlarımı ifade etmek istiyorum" dedi. 

"ŞEHİTLERİMİZİN EN KÜÇÜĞÜ 15, EN BÜYÜĞÜ 63 YAŞINDA"

AK Parti Sosyal Politikalar Başkanlığı tarafından hazırlanan '15 Temmuz Milli İradenin Zaferi Analizi Araştırma Raporu'ndan bazı bilgileri paylaşan Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti: 

"Bugün burada kamuoyuyla paylaştığımız araştırma, partimizin konuyla ilgili olarak hazırladığı kapsamlı bir rapordur. Teşkilatlarımız eliyle yapılan bu çalışmada, toplam 148 ekip görev aldı ve 720 kişi bir fiil sahada çalıştı. Şehit aileleri, gazilerimizle birebir görüşülerek, bu rapor ortaya çıkarıldı. Şehitlerimizin ve gazilerimizin doğdukları yerlere baktığımızda Türkiye'nin her tarafından şehidimizin ve gazimizin olduğunu görüyoruz. Şehitlerimizin ve gazilerimizin yaşadığı yerlere baktığımızda, çoğunun ortalama 25 yıldır Ankara ve İstanbul'da yaşadığını görüyoruz. Şehitlerimizin en küçüğü 15, en büyüğü 63 yaşında. Gazilerimizin en küçüğü 9, en yaşlısı 83 yaşında. Yaş aralığına baktığımızda şehit ve gazilerimizin yaş ortalaması yüzde 36, bu ne demek? Meydanlara inen vatandaşlarımızın çoğu yaş aralığı olarak hayatının baharında olan insanlar"

"MEYDANLARA İNEN VATANDAŞLARIMIZ HİÇBİR AŞIRILIKTA BULUNMAMIŞTIR"

Darbe girişimi gecesi en ön safta kadınların yer aldığını belirten Yıldırım, "Eğitim durumuna baktığımızda da şehit ve gazilerimizin yüksek eğitim oranına daha fazla sahip olduğunu görüyoruz. Bu sonuçlardan da anlıyoruz ki o gece sokağa çıkan vatandaşlarımız, bilerek ve isteyerek meydanlara akın etmiştir. Ailelerimiz, çocuklarının geleceği için Türkiye'ye sahip çıkmıştır. Burada en göze çarpan özellik, meydanlara inen vatandaşlarımız hiçbir aşırılıkta bulunmamıştır. Vatandaşlar eliyle hiçbir kamu malına zerre kadar zarar gelmemiştir. O gece bilinçli bir direniş örneği bütün yurtta sergilenmiştir. Şehitlerimizin ve gazilerimizin aldığı yara türlerine ve iş gücü kayıplarına bakacak olursak bu direnişe neden olan ikinci bir İstiklal Mücadelesi dediğimiz net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Tanka, topa, uçağa, tüfeğe karşı sadece iman gücü ve elindeki bayrağıyla karşı duran aziz milletin önünde bu ülkenin bir ferdi olarak saygıyla eğiliyorum. 15 Temmuz gecesi bütün Türkiye aynı duyguda birleşti. Büyük bir aşkla ülkesine, demokrasisine, geleceğine sahip çıktı. Yaşlı, genç, kadın, erkek, köylü, şehirli bir millet o gün ayağa kalktı; namusunu hainlere çiğnetmedi" diye konuştu. 

"BİRBİRİMİZİN HAKKINI VE HUKUKUNU ÇOK DAHA FAZLA GÖZETECEĞİZ"

15 Temmuz'un hesabının sorulacağını vurgulayan Başbakan Yıldırım, şunları söyledi: "80 milyon vatan evladı adına, buradan şehitlerimize söz veriyoruz. Bu aziz vatanı namert ve kalleşler çiğneyemeyecek. Rengini şehitlerimizin temiz kanından alan bu al bayrak, hiçbir zaman inmeyecek; bu ezanlar dinmeyecek. Hiçbir ihanet şebekesi, hiçbir terör örgütü birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi bozamayacak. Biz daima bir ve beraber olacağız. Bundan böyle bu asil milletin iradesini hiç kimse çiğneyemeyecek. Hiçbir provokasyon kardeşliğimizi bozamayacak. Ülkemizi, vatanımızı teslim etmedik. Geleceğimizi de hainlere teslim etmeyeceğiz. Hainlere ihanetin hesabını soracağız ve yolumuza güven içerisinde, kararlılıkla devam edeceğiz. Emin olun ki sadece geleceği değil, Türkiye'nin geçmişini de kararlılıkla aydınlatacağız. Çalınan bütün değerlerimizi geri alacağız. Şimdi çok daha güçlüyüz. Bundan böyle birbirimizin hakkını ve hukukunu çok daha fazla gözeteceğiz. Dinimizi, değerlerimizi, kutsalımızı istismar etmek isteyenlere asla bir daha fırsat vermeyeceğiz. Bu ülkenin tek bir evladını bile düşmanlara feda ettirmeyeceğiz"

"YASALARIN VERDİĞİ EN AĞIR CEZAYI GÜNÜN SONUNDA ONLAR GÖRECEK"

Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti: "Gazi kardeşlerimiz, şehit yakınlarımız hiç merak etmeyin. Onların mahkemelerde, duruşmalarda tiyatro oynaması; alacakları cezaya asla ve asla engel olmayacak. Türkiye, bir hukuk devleti. Hukuk devleti kuralları içerisinde sabredeceğiz. Müsamaha göstereceğiz. Onların 'Savunma hakkımız elimizden alındı, adil yargılanmadık' demelerine, mazeret oluşturmalarına imkan vermeyeceğiz; ama yasaların verdiği en ağır cezayı da günün sonunda onlar görecek. Bütün suçlular cezalandırılıncaya kadar bize uyku yok, dinlenmek de yok. Bu millete yapılan kötülüğün hesabını tek tek soracağız"


Doğan Haber Ajansı
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Para etmediğini ileri sürdüğü tütünü...
Denizli'nin Acıpayam ilçesinde, çiftçi Bircan Aydoğdu (36), traktörünün römorkunda bulunan, para...

Haberi Oku