GÜNDEM:
Şehitlikte yürek burkan manzara
Yüreğinde yiğitlik, bileğinde güç, kuvvet ve kudret sahibi, kahramanlık ve cesaret timsali, civanmerttir şehit. Vatanın bölünmez bütünlüğü, Türk Milletinin birliği için, Türk Bayrağı, Türk Sancağı, İslam dini uğruna, Allah yolunda, hayatını seve seve feda edebilen, fedakâr ve vefakâr kahramandır şehit.

Dinimize göre, Peygamberlik mertebesinden sonraki sırayı alandır Şehit.

Peki bizler her türlü saygıya, sevgiye, şerefe layık olan şehitlerimize karşı görevlerimizi yapabiliyor muyuz? Devleti yönetenler şehitlerimize yeterli ve gerekli saygıyı gösterebiliyor mu? Şehit ailelerine ve yakınlarına yeterli maddi manevi destek sağlanabiliyor mu? Mevzuatın uygulanmasında yaşanan sorunlar nelerdir? İlgili bakanlıklar şehitliklerdeki aksaklıklardan ne kadar haberdar?


Mevzuat bakımından eksik ve yetersizlikler olmasına rağmen,uygulamada bu eksikliklerin ve yetersizliklerin daha da arttığını, kurumlar arası koordinasyonun yok denecek kadar zayıf olduğunu görmek mümkündür.

Şehitliklerin durumu, şehitliğe gömülme işlemleri ve şehit mezarlarının yapılmasında asker, polis, korucu, öğretmen, hemşire ve diğer kamu görevlileri için, ilgili yönerge ve yönetmeliklerde, “Şehitler rütbesine bakılmaksızın, ada, parsel ve sıra numarasına göre gömülürler. Şehit ailelerinin buna aykırı istekleri kabul edilmez. Bir ada veya parsel bitmeden diğer ada veya parsele geçilmez. Aynı şekilde, şehitliklerde mezar ve mezar taşları tek tip olarak uygulanacaktır. Şehit varisleri tarafından yaptırılmak istenen mezarlar da aynı tip olacaktır. Başka tip mezar yapımına müsaade edilmez. Belediye, köy veya aile mezarlıklarına defnedilen şehitlerin mezarları da mevcut standartlara göre inşa ettirilir.” şeklinde tek tip uygulama emredilmesine rağmen, uygulamada çeşitlilik söz konusudur.

Şöyle ki:

İl ve ilçe merkezlerinde bulunan şehitlikler, asker ve polis şehitlikleri olarak ayrı ayrı yerlerde oluşturulmuştur. Diğer kamu görevlileri için ise şehitlik bile oluşturulmamış, genellikle Asri Mezarlıklara defnedilmiştir. Vatanın bölünmez bütünlüğü, Türk Milletinin birliği, Türk Bayrağı ve Türk Sancağı için, canlarını seve seve feda eden kahraman şehitlerimiz cennette bir arada olmalarına rağmen, ne yazık ki bizler onları bu dünyada ayrı yerlerde ve farklı şekillerde işleme tabi tutmuşuz. Daha da detaylı incelediğimizde Ankara Cebeci Askeri Şehitliği’nde yatan şehitlerimizin mezar taşlarında standartlara uygun şekilde ‘’Şehit’’ olduğu yazılı ve ayak uçlarında Türk bayrağı dalgalanırken, Ankara Cebeci Polis Şehitliği’nde yatan şehitlerimizin ise mezar taşlarında “Şehit” olduğu yazılmamış sade vatandaşa ait mezar taşında olduğu gibi isim, soyisim ve tarih yazılmış ve malesef Türk Bayrağı dahi konulmamış.

CEBECİ POLİS ŞEHİTLİĞİ


CEBECİ ASKERİ ŞEHİTLİĞİ


Şehit Polislerimize Şehitlik Ünvanını ve Türk Bayrağı’nın gölgesini çok görenleri Yüce Türk Milletine havale ediyoruz.

Bütün Şehitlerimizin Ruhları Şad Olsun.

Vatan Sağ olsun!

Ne Mutlu Türk’üm Diyene…
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Kandil'de 35 terörist etkisiz hale getirildi
TSK, 15 Haziran 2018 tarihinde Irak kuzeyi Kandil bölgesine yapılan hava harekâtında 35 bölücü terör örgütü...

Haberi Oku