GÜNDEM:
Şehidin oğlu Süleyman Servet Sazak Partisinde!
 Felsefi düşünce tarihinden biliyoruz ki Batılı milliyetçiliklerin doğuşu; bütün kudreti, bütün servetiyle “Kilise imparatorluğunun” yıkılmasıyla paraleldir; kilisenin yani haçlının. Birleştireni düşmanlık, iddiası inanç üstünlüğüdür. Nietzche “tanrı öldü” diye haykırdığı gün kilise yitirir kutsallığını. Prestij kaybını toprak kayıpları, servet kayıpları, kudret kayıpları izler. Kilise kutsallarıyla yıkılmış ancak sömürgeci iştahıyla ayakta, coğrafyasıyla ayaktadır henüz; istilacı geleneğini besleyecek kilise dışı kutsallara ihtiyaç duyar batılının kilisesi. Felsefi bir düşünce sistematiği olarak milliyetçiliğin batılı manada doğuşu işte o günlere rastlar.

Ahlakı yok, mesnedi yok; sadece hırsı, sadece kini, sadece kursağı vardır bu milliyetçiliklerin. Ve bu kinini, bu hırsını, bu kursağını beslemek için milliyetçiliklere ihyitaç duyar kilise. Batılı milliyetçiliklerin erdemi yok, ahlakı yok sanal bir ırkı vardır.

Oysa Türk Milliyetçiliği batılı milliyetçiliklerin aksine etnik kökenli değil mensubiyet kökenli, mesuliyet kökenlidir. Türk Milliyetçiliğinin düşünce damarları Türk’ün varolduğu günü işaretler; üstünlük iddiası yok, düşmanı yok, asabiyeti yoktur. Türk Milliyetçiliği kozmik hayatın akış seyri içinde rol istemektir; adaleti adil dağıtma rolü… . Türk Milliyetçiliği “fıtratın yaradılış ritmine yani adalete en iyi bayraktarlığı biz yaparız” iddiasıdır; en güzel biz yaparız iddiasıdır, Ahsen-i Takvim üzere yaparız iddiasıdır… Hülasası bu, önlenemez kudreti budur.

Adalet kozmik yaradılış skalasına ve gayeler silsilesine riayettir. Her mevcut, her oluş, her şey kozmik akışın seyri içindeki rolünü besleyecek haklara sahiptir. Türk’ün görevi o hakkın dağıtımı yani ADALETİN ADİL DAĞITILMASIDIR. Adaleti adil dağıtmanın üslubu ise Türk’ün istişare ahlakıdır. Kadim töremiz bu ahlakı örgüler.

Kültürler sözkonusu olduğunda adil olmak; sadece adaleti merkeze almak değil adaletin dağıtımında adaleti gözetmek demektir. Türk; varolduğu günden beri buna taliptir. Türk milliyetçiliği “ADALETİN ADİL DAĞITIMINA BAYRAKTARLIK YAPMA" iddiasıdır. Coğrafyası ahlak, beslendiği damarlar kutsallarıdır.

Türk Milliyetçiliği Batılı milliyetçilikler gibi merkeze bir ırkı koymaz bir mesuliyeti koyar. Aleme nizam vermek diye zaman içinde özetlenmiş bu mesuliyet; kutsallarımınız da yol göstericiliğiyle İlayı Kelimatullah iddiasında kıvamını bulmuştur.

Allah Kuran-ı Kerim’de “kitabı adalet üzere indirdik” diyor. Bu manada Kelimatullah’a sancaktarlık adalete akıncı beyliğidir; mübarektir, uğruna ölünesidir. Türk Milliyetçiliği bir ırkın üstünlüğüne işaret etmez, üstlendiği mesuliyetin kutsallığını işaret eder.

Türk’ün imparatorlukları son kertede ideal imparatorluklarıdır; insanlık ile ilgili görülmüş rüyaların imparatorlukları… Değiştirilemezi, kabul edilemezi, ırka dayalı olanı yok; herkesin katılabileceği, her insanın üstlenebileceği bir gönder ortaklığı vardır. Kadim devletlerimizde Türk olmayan unsurların en az Türkler kadar bu mesuliyete omuz vermişlikleri bu anlamda değerlendirilmelidir.

Bugün Türk Milliyetçiliği tarihin akış seyrini yeniden kavrayarak ama asla kadim kültürümüzden bugüne taşıdığı adalet bayraktarlığını unutmadan; istişarenin, hilafsız istiarenin, riyasız istişarenin yollarını aramalı ve kendi geleceğinin kurulu düzen muktedirlerinin “iki satırlık ahkâmı” ya da ihraç tehdidiyle preslenmesine izin vermemelidir.

Buradan yüksek sesle söylemek istiyorum: Türk Milliyetçileri olarak ya adil olacağız, adaletin adil dağıtımının garantörü olacağız; yahut Baas modeli bir parti devletinin kurbanı olacağız.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
alp 9 ay önce

mhp artık bitti yeni oluşuma katılın lütfen birlikte rahmet vardır

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

FETÖ'cülerin yeni yuvası bakın hangi...
Hollanda ve Türkiye arasındaki ilişkiler bozuldu. FETÖ'cüler ise bozuk iki ülke arasındaki gerginliği...

Haberi Oku