GÜNDEM:
Mehmet Gül  (29 Mart 1955 - 13 Mart 2008)
Lise öğrenimini Yozgat'ın Yerköy İlçesi'ndeki Yerköy Lisesi'nde tamamlayan Mehmet Gül, yükseköğrenimine Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü'nde başladı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'i kazanınca üniversite eğitimine burada devam etti. Bu dönemde Ülkücü Hareket içinde ön plana çıkan isimlerden biri olan Mehmet Gül, Ülkü Ocakları Derneği'nde yöneticilik görevlerinde bulundu.

Milliyetçi Hareket Partisi'nden TBMM 21. Dönem İstanbul Milletvekili seçilen Mehmet Gül, kamuoyunda ilginç çıkışlarıyla tanınmıştır. Mehmet Gül ayrıca TÜMİSAD Başkanlığı, 75. Yıl Spor Kulübü Başkanlığı, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanlığı ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Mehmet Gül, henüz Lise çağlarında Yozgat'ın Yerköy ilçesinde çıkan Yenigün Haftalık Gazetesi'nde başladığı yazı hayatına sonradan çeşitli gazete ve dergilerde devam etmiştir. Diyarbakır Eğitim Enstitüsü'nde öğrenim gördüğü dönemde arkadaşlarıyla beraber çıkarttıkları Özyurt dergisinde, sonradan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenim gördüğü dönemde ise Genç Arkadaş dergisinde fikir yazıları yazmıştır. Gül, sonrasında yazı hayatına Hergün Gazetesi, Bizim Ocak dergisi, Yeni Birlik dergisi ve Ortadoğu Gazetesi'nde zaman zaman yazdığı yazılarla devam etmiştir. Mehmet Gül, vefatından önce Yeniçağ Gazetesi'nde düzenli olarak köşe yazıları yazmaktaydı.

Mehmet Gül, Hepatit B'ye yakalanmış; 2007 yılında bu hastalık siroza dönüşmüştür. Bunun sonucu, Gül'e aynı yıl karaciğer nakli gerçekleştirilmiştir.

İş adamı olan Mehmet Gül, mesleği nedeniyle son dönemlerde sık sık Ukrayna'ya gitmiş ve oradaki iş adamlarıyla temasa geçmiştir. Ölümünden yaklaşık bir hafta önce 8 Mart 2008'de, yine Ukrayna'ya gitmiş, burada Çernovski ve Kertaski'yi ziyaret etmiştir. 12 Mart 2008 tarihinde ülkenin başkenti Kiev'e geçen Gül, aynı gün burada bir rahatsızlık geçirmiştir. Geçirdiği rahatsızlığın ardından hastaneye kaldırılan Gül, 13 Mart 2008 günü 17:30 sularında hayata veda etmiştir. Mehmet Gül kan pıhtılaşması nedeniyle üç kez üst üste kalp krizi geçirip, ilkini atlatarak bir süre makineye bağlı olarak yaşamaya devam etmiş ancak son iki krizi atlatamayarak vefat etmiştir.

GÜL'ÜN ADI MEHMET

Hey gidi Koca Reis; hani düşmanlarımızı sevindirmeyecektin! Ülkücü hareketin seçkin kadrolarını eksiksiz bir araya getirip Türk Milliyetçilerinin hem muktedirliğini hem de iktidarını görecektik... “Amerikalının, Avrupalı’nın, Arabın Birliği var da Türk’ün niye yok” yakınmalarına son verip arslanlar gibi, Kartallar gibi, Bozkurtlar gibi Türk Birliğini kuracaktık hani? Dünya barışını tesis ettiğimizde sen Beşiktaş’ın şampiyonluğunun keyfine varacaktın...
Yerköy’den Yozgat’tan çıkıp, Süleyman Nazif’in, Ziya Gökalp’in memleketine okumaya giderken “Teşkilatı kuracağım” demiştin ya hani... Bölücülüğün tohumları üzerine kezzap dökme kararlılığıyla Diyarbakır’a Ülkü Ocağını kurduğunda düşmanın yüreğine korku dostunkine güven salmıştın o vakitler... Ardından derin izler bırakıp dudaklarında “Sürmeli” türküsüyle İstanbul’a doğru yol alırken yaşın belki de Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaşta bile değildi...

Canına yandığımın İstanbul’u kuzey-doğudan esen rüzgarlar komünist bulutlar getirirken yerli sürgünlerin fidanları kök salmalıydı toprağa...
Yüzlerce yıllık dalları budanmış, çınarlara gövdesi çürümeye yüz tuttmuş ağaçlara Anadolu aşısı yapılmalıydı. Ocak’ta harlanan ateşte ülkü çeliğine çifte su vermek lazımdı. Kılıcın iki tarafı içeridekine de dışarıdakini de kesmeliydi. Ata’dan “Kılıcın keskin olsun öğüdü” alan Mehmed’e hasım dayanır mıydı? Üzerinde peygamber mührü “gül” ü taşıyan Mehmet; önce İstanbul Hukuk Fakültesi’ni sonra Beyazıt’ı, Aksaray’ı, Fatih’i, Eminönü’nü dar etti düşmana...
Hey gidi Koca Reis; Yedi Tepesine sislerin çöktüğü İstanbul’un her burcunda Ulubatlı Hasan misali bayrağı yere düşürmemek için şehadet şerbetini içenlerin tabutuna omuz verirken, kanlarını yerde bırakmayan da sendin. Bizim bıyıklarımızın yeni terlediği günlerde “Amman haa!” uyarıların uçurumun kenarından dönmemizi sağlarken, herkesin sandığı gibi “sağ-sol çatışması” değil de “emperyalizmin oyunu” olduğunu ilk keşfeden sendin. “Puştluğa dağ dayanmaz” derken puştların hazırlığını anlattığında çoğumuz duyamamıştık darbenin ayak seslerini...

12 Eylül gecesi kervanımızın basıldığında bir çoğumuz etrafa savrulduğumuzda doğrusu senden şanslıydık. İnsan avının başladığı amansız takipte yitik kuşağımız firardayken, ardında anne-babalarımız ve kiminin haberdar olmadığı yarlarımız varken senin eşin ve çocukların vardı Reis!..

İstanbul Emniyetindeki işkencehaneye alındığında, cebinde yeni doğmuş kızına aldığın bir çift küpenin teki vardı. Çözülmenin ve ispiyonun gölgesindeki güneş gibi direnişin, içerideki ve firardakilere cesaret vermişti.
Çakıroğlu, Verkaya, Acar, Ayaydın, Nihat Çetinkaya, Fethi Yıldız gibi gençlik önderlerimiz vardı ama senin Gül’ünün kokusu başkaydı be Mehmet Ağbi! Gül’ünün kokusunun hüzne dönüşeceğini de hesaplayamadık, bunu bize yapmayacaktın be Reis...

Mamak, Malatya, Edirne, Selimiye, Maltepe, Gaziantap, Acıkır, Kayseri Zincirkıran mahpushanelerindeki feryadları duyurabilmek için İstanbul’da ilk dergiyi yayınlayan da oydu...

Gül’ün adı vardı... Mehmet’ti... “Adımız andımız” diyerek çerden-çöpten yeniden kurdu yuvamızı... Ülkü Ocağımızı darbeden sonra ilk defa İstanbul’da tüttüren o oldu. “Yatağına kırgın ırmakları” asli mecrasına akıtmak için sarfettiği çaba sırasında sahiplenerek sorguladığı için “tam o sırada tuvalette” olanların işine gelmedi. Gül’ün dikeninin battıkları O’nu Gül Bahçesinden ayıramadı her şeye rağmen...

Suların biraz durulduğu günlerde sandıklar açıldığında İstanbul’da yüzde bir-iki olduğunun acısını, itlerin kimsesizliğimize güldüğü günlerde hissetmeye başladığımızda, bu kentte atılan tohumların filizlenmek üzere olduğunu, kökleri toprağın çok derinlerinde olan çınar ağacının dallarının samimi bir iklim beklediğini biliyor ama bir bahçıvan ile saka arıyorduk.

“Anadolu İstanbul’suz, İstanbul da Anadolu’suz olmaz” diyen Mehmet Ağabeyimizin öncülüğünde O’nun İl Başkanlığında Türk Milliyetçilerinin makus talihini kırmaya başladık.
Vay be Koca Reis; bireysel başarılarının gölgesinde kalma kompleksine kapılabileceklerini ne sen, ne de biz bilebilirdik. Atının üzengisi, kılıcının kını bile olamayanlar, senin milletimizin vekili olmanı dahi çekemediler. Hareketimizi layıkı ile televizyon ekranları, gazete sayfaları ve en önemlisi meydanlarda temsilini hazmedemeyenler naşının kalkacağı caminin avlusunda protokolde arz-ı endam edecekler.

Oldu mu ya Reis!
Sağlığında bir araya getiremediklerin aziz naşının huzurunda aynı safta namaz kılıp sana helallik verecekler öyle mi? Seni dava arkadaşlarınla buluşturacak, ebedi uykunu uyumak için çıkacağın son yolculuğuna uğurlamaya gelen onbinler arasında kaybolan cücelere inat, milyonlarca ülkü devi, “Gül’ün kokusu” ile mest olacak.

Vay be Koca Reis; karaciğerimin bir parçasını verebilmek için koşup geldiğim hastahane odasında “ölüp de düşmanlarımızı mı sevindireyim” cevabı ile kelimeleri boğazımıza düğümlerken senin ardından ömrümün en zor yazısını kaleme alabileceğimi aklımın ucuna bile getirememiştim.
Akdimiz böyle değildi!...

Daha yapacağın çok şey vardı. Önce birlikte Yeniçağ Tv’yi yeniden açacaktık. Ülkücü kadroları eksiksiz bir araya getirecek, Türk Milliyetçilerini iktidar yaparken, Türk birliğini kurup, dünya barışını sağladığımızda sen sadece Beşiktaş’ın şampiyonluğunun keyfini yaşayacaktın.

Şüphesiz ki Allah’tan gelip Allah’a teslim olacağız. Ama zamansız bırakıp gitmek sana hiç yakışmadı yakışıklı Başkanım...

Emanetin, emanetimiz olacak. Ruhun, şad olsun... Rab’bim senin ruhunu korusun!
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

FETÖ'cülerin yeni yuvası bakın hangi...
Hollanda ve Türkiye arasındaki ilişkiler bozuldu. FETÖ'cüler ise bozuk iki ülke arasındaki gerginliği...

Haberi Oku